Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Sposoby na proste plecy

Avatar placeholder
19.11.2021 16:45
Sposoby na proste plecy
Sposoby na proste plecy (Adobe Stock)

Prawidłowa postawa ciała to jedna z kilku rzeczy, których powinno się przestrzegać, jeśli dba się o zdrowie. Łatwiej jest jednak mówić o utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, niż ją zachowywać. Jeśli to zaniedbałeś, następujące wskazówki pomogą ci znowu stanąć prosto. Prawidłowa postawa daje wiele korzyści - pomaga prawidłowo krążyć tlenowi i krwi, zarazem sprawiając, że wyglądasz szczuplej i bardziej atrakcyjnie.

spis treści
Poznaj przyczyny twojej złej postawy
Poznaj przyczyny twojej złej postawy [7 zdjęć]

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ

zobacz galerię

1. Jakie są sposoby na proste plecy?

Oto kilka propozycji, jak utrzymać prostą postawę ciała:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • Krok 1.

Zacznij od oddychania. Pierwszym etapem korygowania skrzywienia kręgosłupa jest świadomość wszystkich części ciała, których będziesz używał do stania i siedzenia w pozycji prostej. Oddychaj głęboko - pozwól brzuchowi pracować. Powtórz to kilka razy i pozwól klatce piersiowej i ramionom podnosić się i opadać z każdym oddechem. To pomoże ci w lepszym funkcjonowaniu mięśni pleców oraz relaksie.

  • Krok 2.

Ponieważ napięcie gromadzi się w twojej szyi i plecach, ramiona opadają, a sylwetka się garbi. Postaraj się wyprostować ramiona. Jeśli siedzisz na krześle, twoje ramiona oraz górna część pleców powinny dotykać krzesła. Jeśli stoisz, twoje ramiona powinny być w pozycji, która uniemożliwia im pochylenie do przodu i zgarbienie sylwetki.

  • Krok 3.

Napnij mięśnie brzucha – pomoże to ciału w utrzymaniu prawidłowej postawy, więc miej pewność, że mięśnie pracują. Wciągnij brzuch wystarczająco, aby poczuć wsparcie brzucha w utrzymaniu prawidłowej postawy. Nie potrzebujesz wciągać brzucha do momentu, gdy nie możesz oddychać - wystarczy, jeśli poczujesz, że pracuje.

  • Krok 4.

Twoje plecy mają dwa naturalne wygięcia. Jedno jest na górze pleców, drugie na dole. Twoje biodra znajdują się na dole drugiego wgięcia. Staraj się, aby twoje biodra były w tej samej linii co ramiona.

  • Krok 5.

Kontroluj swoje postępy. Nieprawidłowa postawa ciała jest tylko na chwilę wygodniejsza niż poprawna, powinieneś widzieć, co robisz dobrze. Stań przed lustrem i ćwicz. Przyglądaj się swojemu odbiciu w szybach wystawowych. Sprawdzaj, czy prawidłowa postawa ciała ciągle ci towarzyszy.

  • Krok 6.

Użyj przyrządów. Czasami utrzymywanie prawidłowej postawy może być utrudnione przez pracę. Jeśli w pracy musisz siedzieć przy biurku, może to negatywnie wpłynąć na postawę ciała. Jest dużo ergonomicznych narzędzi, które mogą pomóc w takiej sytuacji. Sklepy zajmujące się zaopatrzeniem biur mają wiele typów narzędzi podtrzymujących plecy, nogi, ramiona i ręce. Niektóre z nich to krzesła, które pozwalają odpoczywać wrażliwej tylnej części szyi i ramion, niższej części pleców, jak również regulować podparcie dla rąk.

Wady postawy, jak np. skolioza, skrzywienia kręgosłupa, ból kręgosłupa - każdy z nas chce tego uniknąć. Żeby kręgosłup był prosty, a postawa ciała prawidłowa, warto zastosować się do powyższych wskazówek. Efektywne sposoby na proste plecy nie są skomplikowane. Wszystko zależy przede wszystkim od silnej woli i dbałości o prawidłowy wygląd ramion i pleców. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej - zdrowy kręgosłup to efekt codziennych, dobrych przyzwyczajeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ćwiczenia na ból karku
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.