Trwa ładowanie...

Materac. Jak dopasować aby zadbać o kręgosłup?

Avatar placeholder
30.11.2018 12:36
Materac. Jak dopasować aby zadbać o kręgosłup?
Materac. Jak dopasować aby zadbać o kręgosłup?

Niewiele osób łączy problemy z kręgosłupem z niewłaściwym doborem materaca. Z licznych badań wynika, że właściwy materac odgrywa ważną rolę zarówno w profilaktyce schorzeń kręgosłupa jak i jego rehabilitacji. Szczególnie, że ból pleców to coraz powszechniejszy problem wśród społeczeństwa. Problemy z kręgosłupem to obecnie nie tylko domena osób starszych, z dolegliwościami zaczynają borykać się coraz młodsi ludzie.

spis treści

Brak ruchu, godziny spędzone przed komputerem, szybkie tempo życia. To czynniki, które mogą powodować problemy z kręgosłupem. Absolutnie nie można ich lekceważyć! Oprócz ćwiczeń, masaży, czy wizyty u rehabilitanta warto pomyśleć o podparciu naszego ciała podczas snu. Okazuje się, że odpowiednio dopasowany materac zapewnia ulgę i przeciwdziała pogłębianiu się schorzeń kręgosłupa.

Dobór odpowiedniego materaca jest ważny dla pokonania problemów z kręgosłupem
Dobór odpowiedniego materaca jest ważny dla pokonania problemów z kręgosłupem

1. Profilaktyka jest najważniejsza!

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Oczywistą sprawą jest to, że lepiej czemuś zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to także bólów pleców. Nawet jeśli jeszcze nie odczuwamy żadnych dolegliwości należy poczynić kroki by uniknąć ich w przyszłości. Ułożenie ciała podczas snu jest bardzo ważną kwestią. To jak śpimy będzie miało odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu. Wyspani mamy więcej energii i siły do działania.

Ciało i umysł podczas snu regenerują się. Nasze ciało podczas spoczynku powinno więc odnaleźć podparcie w każdym miejscu. Najbardziej newralgiczną częścią jest odcinek lędźwiowy i szyjny- to tam najczęściej odczuwamy dyskomfort. Jeśli wstajemy rano ‘połamani’, a nasze ciało jest obolałe daje to sygnał, że z naszym materacem jest coś nie tak.

2. Nic nie zastąpi materaca

Powierzchnia do spania powinna być jednolita, odpowiednio elastyczna i pracująca pod naszym ciałem. Niestety żadna sofa, czy rozkładana kanapa nie zastąpią łóżka z materacem. Materac będzie w pełni odpowiedzialny za komfort snu i prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Trzeba pamiętać by dopasować go indywidualnie do potrzeb użytkownika. Nie ma materaca uniwersalnego, który sprosta oczekiwaniom każdego. Po pierwsze dobieramy twardość materaca, tak by powierzchnia do spania odpowiednio pracowała. Ciało nie może w materacu zbyt mocno się zapadać, z drugiej strony zbyt twarde podparcie też nie jest zdrowe dla naszych pleców.

Twardość materaca dostosowujemy do masy ciała, dlatego że materac w zależności od obciążenia będzie inaczej się zachowywał. W naszym sklepie Materace Dla Ciebie rekomendujemy podział na cztery stopnie twardości – mówi doradca Klienta Kinga Dulska. Materace miękkie sprawdzą się u lekkich osób o masie do 60 kg, materace średnie między 60-80 kg, twarde powyżej 80 kg, a bardzo twarde powyżej 110 kg. Pilnowanie wymienionych ram pomoże w wyborze najbardziej optymalnej opcji.

3. Jaki rodzaj materaca wybrać?

Twardość powierzchni do spania to nie jedyny wyznacznik, na który trzeba zwrócić uwagę dobierając materac. W walce z problemami z kręgosłupem pomogą nam również niektóre wypełnienia materacy. Do materiałów o działaniu ortopedycznym i odciążającym kręgosłup należą pianka termoelastyczna (visco, memory) oraz lateks. Pianka termoelastyczna - jak wskazuje nazwa, reaguje pod wpływem ciepła ciała. Rozgrzewając się mięknie i idealnie przybiera kształt sylwetki. Daje to efekt otulenia ciała, zrelaksowania mięśni, a także zniwelowania uczucia ucisku.

Istnieje wiele rodzajów materacy. Kluczowe jest, by wybrać odpowiedni dla siebie
Istnieje wiele rodzajów materacy. Kluczowe jest, by wybrać odpowiedni dla siebie

Lateks z kolei jest materiałem o wysokiej sprężystości i elastyczności. To pianka, która bardzo szybko reaguje na ruch i nacisk, dzięki czemu szybko przybiera kształt sylwetki. Jest to materiał, który bardzo dobrze amortyzuje sylwetkę i zapewnia punktowe dopasowanie. By zapewnić anatomiczne ułożenie kręgosłupa podczas snu warto wybierać materace ze strefami twardości. Daje to efekt dopasowania strefy materaca do podparcia konkretnej partii sylwetki. Dzięki temu zyskujemy odpowiednie podparcie dla głowy, ramion, lędźwi, bioder, kolan i stóp.

Należy dbać o zdrowy kręgosłup każdego dnia. Profilaktyka sprawi, że nie napotkamy na żadne ograniczenia, które powoduje ból pleców. Prawidłowo dopasowany materac nie tylko sprawi, że nasz sen będzie bardziej komfortowy, ale pozwoli też na odciążenie kręgosłupa. Jeśli do prawidłowego podparcia ciała podczas snu dodamy zdrowy tryb życia oraz regularną gimnastykę będziemy się cieszyć aktywnym życiem bez bólu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Operacje kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.