Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból krzyża - przyczyny, objawy, leczenie

Ból krzyża pojawia się jako efekt uszkodzenia mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych.
Ból krzyża pojawia się jako efekt uszkodzenia mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych. (AdobeStock)

Ból krzyża może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny. Bóle związane z kręgosłupem należą do jednych z najnieprzyjemniejszych dolegliwości, z jakimi boryka się człowiek. Mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Najbardziej nieprzyjemny ból pojawia się w okolicy lędźwiowej. Silny i przeszywający ból krzyża często promieniuje wzdłuż kończyny dolnej i jest związany z rwą kulszową. W Polsce problem ten dotyka ok. 2% wszystkich rozpoznań lekarskich. Zespół bólowy znajduje się na 4. miejscu na liście głównych przyczyn absencji chorobowej.

spis treści

1. Ból krzyża - przyczyny

Ból krzyża pojawia się jako efekt uszkodzenia mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych. Przyczyn ich uszkodzenia jest wiele, ale najczęściej dochodzi do ich zbyt dużego obciążenia. Dolegliwości bólowe kręgosłupa pojawiają się także w wyniku urazów kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa związane są również z :

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"
  • przyjęciem w procesie ewolucji postawy wyprostowanej - do której kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy nie został dobrze przygotowany;
  • wiekiem - zwiększa częstotliwość bólów pleców - u osób po 65. roku życia odczuwanie bólu wzrasta do 49%.

Najczęściej odczuwanym bólem kręgosłupa jest ból rwy kulszowej spowodowany zapaleniem nerwu kulszowego, zmianami zwyrodnieniowymi w dolnym odcinku kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy, a także uszkodzeniem krążka międzykręgowego.

2. Ból krzyża - objawy

Ból krzyża najpierw pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a następnie promieniuje poprzez pośladek, wzdłuż nerwu kulszowego, w kierunku uda i podudzia. Często ból krzyża jest na tyle silny, że uniemożliwia poruszanie się. Pojawia się sztywność stawów kręgosłupa. Rwa kulszowa może wystąpić podczas nagłego wysiłku, gwałtownego ruchu czy dźwignięcia.

Ból wzmaga się podczas:

Według specjalistów, przewlekłe bóle krzyża występują u osób otyłych, które prowadzą siedzący tryb życia - badania epidemiologiczne nie rozstrzygają jednak, czy tak jest w rzeczywistości. Wraz z rozwojem techniki, przeszliśmy na bardziej wygodny tryb życia, niekoniecznie zdrowszy. Faktem natomiast jest, że otyłość wpływa negatywnie na przewlekłość dolegliwości. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, np. ćwiczenia modelujące sylwetkę, specjalne ćwiczenia na stawy czy też typowe ćwiczenia na siłowni. Zapewnią nam nie tylko zdrowy kręgosłup, ale też szczupłą sylwetkę i ogólnie lepsze zdrowie.

3. Ból krzyża - leczenie

Przede wszystkim w czasie napadu bólowego należy przyjąć pozycję leżącą, podczas której kręgosłup nie jest obciążony. Z leków najlepiej zaopatrzyć się w hydrożelowy plaster, który przykłada się na bolące miejsce. Plaster ten zapewnia kojący efekt rozgrzewający, ponadto działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przynosząc szybką ulgę w bólu krzyża.

Plastry nie powodują odparzeń skóry oraz pozwalają jej oddychać, dlatego można je stosować przez wiele tygodni. Jednak przed wypróbowaniem plastrów warto zadbać o to, żeby nie były one nam potrzebne. Ważne jest, aby nasza postawa była zawsze wyprostowana oraz przynajmniej dwa razy w tygodniu powinniśmy wykonywać ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na nasz kręgosłup. Nieoceniony okazać się może masaż, dzięki któremu pozbędziemy się uporczywych bólów krzyża.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ból pleców między łopatkami
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze