Sposoby na ból kręgosłupa

Akupresura to naturalna metoda leczenia, wywodząca się z Chin. Polega na dotykaniu, uciskaniu bądź opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Przez odpowiedni ucisk różnych punktów ciała można złagodzić, a nawet całkowicie usunąć bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle mięśniowe, migreny, biegunkę, astmę i wiele innych chorób. Ten leczniczy masaż nie tylko wspomaga krążenie krwi, ale również jest niekonwencjonalnym sposobem walki z różnymi dolegliwościami.

Czym jest akupresura?

Akupresura to jedna z metod medycyny naturalnej. Znana już była w starożytnych Chinach. Polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te określa się mianem receptorów. Są to silnie unerwione miejsca na ciele człowieka, od stymulacji których zależy działanie określonych narządów. Wykonując masaż leczniczy, jakim jest akupresura, osiąga się lepsze ukrwienie organizmu i wspomaga funkcjonowanie określonego organu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Za pomocą ucisku na wyznaczone punkty na ciele człowieka, można poprawić ogólny stan zdrowia. Receptory, dzięki nerwowym rozgałęzieniom, połączone są z poszczególnymi narządami ciała. Akupresura, należąca do naturalnych terapii, powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, znajdujących się w receptorach. W ten sposób powstałe impulsy nerwowe biegną do ośrodkowego układu nerwowego, dochodzą do kory mózgowej, a stamtąd do „szwankującego” narządu. Odpowiedni dotyk różnych punktów na ciele skutkuje zmniejszeniem bólów i objawów wielu chorób.

Techniki stosowania akupresury

Akupresura to niekonwencjonalna metoda leczenia, zalecana przez medycynę naturalną. Wyróżnić można cztery techniki akupresury:

  • lekkie opukiwanie – technikę tę stosuje się u małych dzieci i u osób o wątłej budowie ciała. Polega na niezbyt mocnym opukiwaniu czubkami palców określonych receptorów przez około 3 minuty;
  • ucisk palcami – polega na wykonywaniu głębokich, okrężnych ucisków na wyznaczonych punktach ciała;
  • masaż paznokciami – technika ta ma bardzo silne działanie, dlatego nie można jej wykonywać u bardzo szczupłych osób;
  • masaż drewnianą pałką – pałka do masażu leczniczego na jednym końcu jest zaokrąglona, a na drugim – spiczasta. Używając jej do masażu, należy zachować ostrożność, by nie narobić pacjentowi siniaków.

Masaż stóp na ból kręgosłupa

Medycyna naturalna mówi, że akupresura daje najlepsze efekty przy masażu receptorów stóp. To właśnie w stopach znajdują się zakończenia nerwowe licznych narządów. Dlatego umiejętny masaż stóp czy moczenie ich w wodzie z solą pozwalają złagodzić wiele bólów, w tym bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle reumatyczne, bóle głowy czy bóle mięśni. Bardzo ważną zasadą akupresury stóp jest wykonywanie masażu, rozpoczynając od lewej nogi i od śródstopia.

Kiedy nie stosować akupresury?

Zwolennicy akupresury twierdzą, że z jej pomocą można wyleczyć nawet bardzo poważne schorzenia. Akupresurę zaleca się przy: bólach głowy, migrenach, bólach kręgosłupa, bólach pleców, padaczce, nerwobólach, biegunce, chorobach jelitowych, niestrawności, wymiotach, astmie, zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, miażdżycy, zaburzeniach snu, nerwicy, w menopauzie i w zaburzeniach rytmu serca.

Chociaż leczniczy masaż ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu, to jednak przy niektórych dolegliwościach może bardziej szkodzić niż pomagać. Nie zaleca się zatem stosowania akupresury osobom z łagodnymi bądź złośliwymi nowotworami, osobom po przebytym zawale, osobom z wysoką gorączką, z ostrymi chorobami infekcyjnymi, osobom po zakrzepicy tętnicy wieńcowej oraz kobietom w ciąży.

Jak wykonywać akupresurę?

Skuteczność akupresury zależy od kolejności masowania receptorów. Na początku należy masować punkty odpowiadające za nerki, przewód moczowy i pęcherz moczowy, które odpowiadają za usuwanie trujących substancji z organizmu. Następnie należy przejść do masażu głowy. To ona stanowi centrum, sterujące niemal każdym narządem. Potem zacznij masować brzuch. W jego okolicach znajdują się żołądek, jelita, wątroba oraz trzustka, a więc narządy odtruwające organizm.

Następnym miejscem do masowania są węzły chłonne, w których następuje filtracja limfy i które biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał. To dzięki węzłom chłonnym w organizmie likwidowane są drobnoustroje. Pozostałe receptory na ciele masujemy w zależności od rodzaju schorzenia. Jeśli cierpisz na bezsenność, masuj głowę. Jeśli odczuwasz ból pleców i ból kręgosłupa, masuj mięśnie szyi oraz część szyjną i ogonową kręgosłupa. W przypadku częstych omdleń pomocna będzie akupresura serca i nadnerczy.

W celu zniwelowania bólów pleców, bólu kręgosłupa i innych dolegliwości stosuje się także masaż relaksacyjny, np. masaż chiński.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Medimouse (WIDEO)

Medimouse (WIDEO) Odtwórz wideo

Medimouse to urządzenie diagnostyczne, które służy do diagnostyki biomechaniki kręgosłupa od pierwszego kręgu piersiowego do kości krzyżowej (...) kręgosłupa. Badanie wykonuje się w trzech pozycjach: stojącej, w pozycji...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO)

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO) Odtwórz wideo

postawę, by odciążyć kręgosłup i jak ważne jest odpowiednie ustawienie stóp. Zachęca też do wykorzystywania każdej możliwości, by wstać, np. podczas rozmowy telefonicznej. Takie przerwy na pewno posłużą kręgosłupowi.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia na kręgosłup mają za zadanie wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup. Jest to bardzo istotna grupa mięśni, ponieważ od ich wydolności (...) i kręgosłupa. Niestety, większość ćwiczących...

Ciąża i dziecko

Przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców

korzonków. Zobacz także: Domowe sposoby na ból kręgosłupa Jak odciążyć kręgosłup? Przede wszystkim ważna jest dieta. Należy dostarczać organizmowi (...) pleców może oznaczać chorobę...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Back-check (WIDEO)

Back-check (WIDEO) Odtwórz wideo

można sprawdzić, czy występuje brak równowagi pomiędzy poszczególnymi grupami mięśni lub osłabienie pewnych grup mięśni, szczególnie tych stabilizujących kręgosłup (...) . Oprócz tego, badanie back-check pozwala także na zbadanie, czy...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Mity i fakty dotyczące bólu pleców

Mity i fakty dotyczące bólu pleców

ból. Zastanawiasz się, co jest przyczyną odpowiedzialną za wystąpienie tych dolegliwości? Ból jest spowodowany uszkodzeniem kręgosłupa? Główną przyczyną (...) bolesności pleców jest niewłaściwe użytkowanie...