Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Sposoby na ból kręgosłupa

Avatar placeholder
16.12.2015 14:26
Sposoby na ból kręgosłupa
Sposoby na ból kręgosłupa

Akupresura to naturalna metoda leczenia, wywodząca się z Chin. Polega na dotykaniu, uciskaniu bądź opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Przez odpowiedni ucisk różnych punktów ciała można złagodzić, a nawet całkowicie usunąć bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle mięśniowe, migreny, biegunkę, astmę i wiele innych chorób. Ten leczniczy masaż nie tylko wspomaga krążenie krwi, ale również jest niekonwencjonalnym sposobem walki z różnymi dolegliwościami.

spis treści

1. Czym jest akupresura?

Akupresura to jedna z metod medycyny naturalnej. Znana już była w starożytnych Chinach. Polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te określa się mianem receptorów. Są to silnie unerwione miejsca na ciele człowieka, od stymulacji których zależy działanie określonych narządów. Wykonując masaż leczniczy, jakim jest akupresura, osiąga się lepsze ukrwienie organizmu i wspomaga funkcjonowanie określonego organu.

Za pomocą ucisku na wyznaczone punkty na ciele człowieka, można poprawić ogólny stan zdrowia. Receptory, dzięki nerwowym rozgałęzieniom, połączone są z poszczególnymi narządami ciała. Akupresura, należąca do naturalnych terapii, powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, znajdujących się w receptorach. W ten sposób powstałe impulsy nerwowe biegną do ośrodkowego układu nerwowego, dochodzą do kory mózgowej, a stamtąd do „szwankującego” narządu. Odpowiedni dotyk różnych punktów na ciele skutkuje zmniejszeniem bólów i objawów wielu chorób.

2. Techniki stosowania akupresury

Akupresura to niekonwencjonalna metoda leczenia, zalecana przez medycynę naturalną. Wyróżnić można cztery techniki akupresury:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
  • lekkie opukiwanie – technikę tę stosuje się u małych dzieci i u osób o wątłej budowie ciała. Polega na niezbyt mocnym opukiwaniu czubkami palców określonych receptorów przez około 3 minuty;
  • ucisk palcami – polega na wykonywaniu głębokich, okrężnych ucisków na wyznaczonych punktach ciała;
  • masaż paznokciami – technika ta ma bardzo silne działanie, dlatego nie można jej wykonywać u bardzo szczupłych osób;
  • masaż drewnianą pałką – pałka do masażu leczniczego na jednym końcu jest zaokrąglona, a na drugim – spiczasta. Używając jej do masażu, należy zachować ostrożność, by nie narobić pacjentowi siniaków.

3. Masaż stóp na ból kręgosłupa

Medycyna naturalna mówi, że akupresura daje najlepsze efekty przy masażu receptorów stóp. To właśnie w stopach znajdują się zakończenia nerwowe licznych narządów. Dlatego umiejętny masaż stóp czy moczenie ich w wodzie z solą pozwalają złagodzić wiele bólów, w tym bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle reumatyczne, bóle głowy czy bóle mięśni. Bardzo ważną zasadą akupresury stóp jest wykonywanie masażu, rozpoczynając od lewej nogi i od śródstopia.

4. Kiedy nie stosować akupresury?

Zwolennicy akupresury twierdzą, że z jej pomocą można wyleczyć nawet bardzo poważne schorzenia. Akupresurę zaleca się przy: bólach głowy, migrenach, bólach kręgosłupa, bólach pleców, padaczce, nerwobólach, biegunce, chorobach jelitowych, niestrawności, wymiotach, astmie, zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, miażdżycy, zaburzeniach snu, nerwicy, w menopauzie i w zaburzeniach rytmu serca.

Chociaż leczniczy masaż ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu, to jednak przy niektórych dolegliwościach może bardziej szkodzić niż pomagać. Nie zaleca się zatem stosowania akupresury osobom z łagodnymi bądź złośliwymi nowotworami, osobom po przebytym zawale, osobom z wysoką gorączką, z ostrymi chorobami infekcyjnymi, osobom po zakrzepicy tętnicy wieńcowej oraz kobietom w ciąży.

5. Jak wykonywać akupresurę?

Skuteczność akupresury zależy od kolejności masowania receptorów. Na początku należy masować punkty odpowiadające za nerki, przewód moczowy i pęcherz moczowy, które odpowiadają za usuwanie trujących substancji z organizmu. Następnie należy przejść do masażu głowy. To ona stanowi centrum, sterujące niemal każdym narządem. Potem zacznij masować brzuch. W jego okolicach znajdują się żołądek, jelita, wątroba oraz trzustka, a więc narządy odtruwające organizm.

Następnym miejscem do masowania są węzły chłonne, w których następuje filtracja limfy i które biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał. To dzięki węzłom chłonnym w organizmie likwidowane są drobnoustroje. Pozostałe receptory na ciele masujemy w zależności od rodzaju schorzenia. Jeśli cierpisz na bezsenność, masuj głowę. Jeśli odczuwasz ból pleców i ból kręgosłupa, masuj mięśnie szyi oraz część szyjną i ogonową kręgosłupa. W przypadku częstych omdleń pomocna będzie akupresura serca i nadnerczy.

W celu zniwelowania bólów pleców, bólu kręgosłupa i innych dolegliwości stosuje się także masaż relaksacyjny, np. masaż chiński.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sposoby na proste plecy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze