Leczenie schorzeń kręgosłupa
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest często długotrwałe i skomplikowane. Leczenie opiera się głównie na leczeniu zachowawczym, tzn. stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wykorzystywana jest rehabilitacja, masaże lecznicze, joga, ćwiczenia rozluźniające, terapia ultradźwiękami i inne. W przypadkach, gdy wszystkie metody zawodzą, stosowane jest leczenie operacyjne schorzeń kręgosłupa.
1. Jakie schorzenia kręgosłupa wymagają leczenia?
Wady postawy
Kręgosłup swój ostateczny kształt przybiera dopiero około 18. roku życia. Do tej pory stosunkowo łatwo jest niwelować wszelkie wady postawy. Chyba że zostaną przegapione. Wtedy wchodzimy w dorosłość z różnymi nieprawidłowościami:
- kifoza patologiczna – nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu,
- lordoza patologiczna – nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu,
- skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa.
Przewlekłe dolegliwości kręgosłupa
Wskutek siedzącego trybu życia mięśnie i więzadła słabną, a przez nadmierny wysiłek nadwyrężają się, powodując różne wady kręgosłupa. Pogłębiają się one w miarę upływu czasu, a więc im jesteśmy starsi, tym jest gorzej. Towarzyszy im zwykle ból. Są to:
- Zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa
- Zapalenie stawów kręgosłupa
- Stenoza lędźwiowa
- Lumbago
- Rwa kulszowa.
2. Sposoby leczenia schorzeń kręgosłupa
Po przeprowadzeniu starannego wywiadu i wykonaniu różnych badań, lekarz może zastosować kilka metod leczenia. Należą do nich:
- Leczenie farmakologiczne – stosowane są przede wszystkim niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, dodatkowo mogą być przepisane zastrzyki z witaminami z grupy B. Pacjenci ze schorzeniem stawów zażywają specjalny lek na zwyrodnienie stawów – tzn. siarczan glukozaminy, który wykazuje działanie wspomagające odbudowę chrząstki stawowej.
- Terapia manualna, tj. rehabilitacja – masaże mięśni przykręgosłupowych czy kończyn, terapia ultradźwiękami, kąpiele lecznicze, nagrzewania, wykonywanie specjalnych ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Masaż kręgosłupa wykonany przez specjalistę może przynieść szybką ulgę, ale nie rozwiąże problemu. Masażysta likwiduje tylko napięcie mięśni, zmniejszając tym samym ból, ale nie leczy jego przyczyny. Na bóle pleców zalecane są ćwiczenia w basenie czy też joga. Ćwiczenia medytacyjne, oprócz uspokojenia, rozluźnienia i zniwelowania bólu, poprzez specjalne pozycje pozwoli na rozciągnięcie i wzmocnienie siły mięśni.
- Operacje kręgosłupa – stosowane są, gdy bóle są przewlekłe i bardzo uciążliwe, a leczenie nie przynosi rezultatów. Można je wykonywać tradycyjnie, czyli za pomocą skalpela, posługując się endoskopem lub używając lasera. W zależności od rodzaju schorzenia zabiegi operacyjne polegają na czym innym. Do metod operacyjnych możemy zaliczyć dissectomię, polegającą na usunięciu fragmentu uszkodzonego krążka lub przesunięcie krążka w odpowiednią pozycję. W przypadku zbyt dużej ruchliwości dysku leczenie polega na jego unieruchomieniu za pomocą implantów lub przeszczepów kostnych, przykręconych śrubami. Do technik klasycznych leczenia operacyjnego schorzeń kręgosłupa zaliczamy fenestrację. Jest to zabieg polegający na wycięciu otworu w więzadłach kręgosłupa i krawędziach wyrostków ościstych.
Należy pamiętać, że leczenie operacyjne jest ostatecznością. Zaleca się dużo odpoczynku, nieprzeciążanie mięśni, ale nie należy zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.