Leczenie schorzeń kręgosłupa

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest często długotrwałe i skomplikowane. Leczenie opiera się głównie na leczeniu zachowawczym, tzn. stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wykorzystywana jest rehabilitacja, masaże lecznicze, joga, ćwiczenia rozluźniające, terapia ultradźwiękami i inne. W przypadkach, gdy wszystkie metody zawodzą, stosowane jest leczenie operacyjne schorzeń kręgosłupa.

Jakie schorzenia kręgosłupa wymagają leczenia?

Wady postawy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kręgosłup swój ostateczny kształt przybiera dopiero około 18. roku życia. Do tej pory stosunkowo łatwo jest niwelować wszelkie wady postawy. Chyba że zostaną przegapione. Wtedy wchodzimy w dorosłość z różnymi nieprawidłowościami:

 • kifoza patologiczna – nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu,
 • lordoza patologiczna – nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu,
 • skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa.

Przewlekłe dolegliwości kręgosłupa

Wskutek siedzącego trybu życia mięśnie i więzadła słabną, a przez nadmierny wysiłek nadwyrężają się, powodując różne wady kręgosłupa. Pogłębiają się one w miarę upływu czasu, a więc im jesteśmy starsi, tym jest gorzej. Towarzyszy im zwykle ból. Są to:

Sposoby leczenia schorzeń kręgosłupa

Po przeprowadzeniu starannego wywiadu i wykonaniu różnych badań, lekarz może zastosować kilka metod leczenia. Należą do nich:

 • Leczenie farmakologiczne – stosowane są przede wszystkim niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, dodatkowo mogą być przepisane zastrzyki z witaminami z grupy B. Pacjenci ze schorzeniem stawów zażywają specjalny lek na zwyrodnienie stawów – tzn. siarczan glukozaminy, który wykazuje działanie wspomagające odbudowę chrząstki stawowej.
 • Terapia manualna, tj. rehabilitacja – masaże mięśni przykręgosłupowych czy kończyn, terapia ultradźwiękami, kąpiele lecznicze, nagrzewania, wykonywanie specjalnych ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Masaż kręgosłupa wykonany przez specjalistę może przynieść szybką ulgę, ale nie rozwiąże problemu. Masażysta likwiduje tylko napięcie mięśni, zmniejszając tym samym ból, ale nie leczy jego przyczyny. Na bóle pleców zalecane są ćwiczenia w basenie czy też joga. Ćwiczenia medytacyjne, oprócz uspokojenia, rozluźnienia i zniwelowania bólu, poprzez specjalne pozycje pozwoli na rozciągnięcie i wzmocnienie siły mięśni.
 • Operacje kręgosłupa – stosowane są, gdy bóle są przewlekłe i bardzo uciążliwe, a leczenie nie przynosi rezultatów. Można je wykonywać tradycyjnie, czyli za pomocą skalpela, posługując się endoskopem lub używając lasera. W zależności od rodzaju schorzenia zabiegi operacyjne polegają na czym innym. Do metod operacyjnych możemy zaliczyć dissectomię, polegającą na usunięciu fragmentu uszkodzonego krążka lub przesunięcie krążka w odpowiednią pozycję. W przypadku zbyt dużej ruchliwości dysku leczenie polega na jego unieruchomieniu za pomocą implantów lub przeszczepów kostnych, przykręconych śrubami. Do technik klasycznych leczenia operacyjnego schorzeń kręgosłupa zaliczamy fenestrację. Jest to zabieg polegający na wycięciu otworu w więzadłach kręgosłupa i krawędziach wyrostków ościstych.

Należy pamiętać, że leczenie operacyjne jest ostatecznością. Zaleca się dużo odpoczynku, nieprzeciążanie mięśni, ale nie należy zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dziak A., Bóle i dysfunkcje kręgosłupa, Medicina Sportiva, Kraków 2007, ISBN 83-912449-7-0
 • Dziak A. (red.), Rehabilitacja ortopedyczna: Tom 1-2, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-081-8
 • Stodolny J., Choroba przeciążeniowa kręgosłupa, L Natura, Kielce 1999, ISBN 83-905211-3-X

Źródła zewnętrzne

Ból kręgosłupa

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Wady kręgosłupa Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń należą zmiany zwyrodnieniowe (...) stawów kręgosłupa, które są przede...

Choroby i dolegliwości

Pozycja podczas snu a zdrowie

Pozycja podczas snu a zdrowie

organizmu, ponieważ wpływają na postawę ciała. Prawidłowa postura to podstawa zdrowia kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Niezwykle istotny (...) może doprowadzić do wielu schorzeń i zmian w organizmie - mówi Tomasz...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Medimouse (WIDEO)

Medimouse (WIDEO) Odtwórz wideo

Medimouse to urządzenie diagnostyczne, które służy do diagnostyki biomechaniki kręgosłupa od pierwszego kręgu piersiowego do kości krzyżowej (...) kręgosłupa. Badanie wykonuje się w trzech pozycjach: stojącej, w pozycji...

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

towarzyszy osłabienie nóg, a nawet nietrzymanie moczu i stolca - przypadłość nazywana zespołem ogona końskiego. Leczenie przepukliny kręgosłupa Leczenie (...) Przepuklina kręgosłupa...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO)

Zdrowie kręgosłupa a krzesło w pracy (WIDEO) Odtwórz wideo

postawę, by odciążyć kręgosłup i jak ważne jest odpowiednie ustawienie stóp. Zachęca też do wykorzystywania każdej możliwości, by wstać, np. podczas rozmowy telefonicznej. Takie przerwy na pewno posłużą kręgosłupowi.

Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Zespół Klippla-Feila. Na zdjęciu widoczne jest charakterystyczne dla tej choroby skrócenie szyi.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia na kręgosłup mają za zadanie wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup. Jest to bardzo istotna grupa mięśni, ponieważ od ich wydolności (...) i kręgosłupa. Niestety, większość ćwiczących...

Kifoza - przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Kifoza RTG

Kifoza RTG

Kifoza jest leczona poprzez zastosowanie gimnastyki mającej na celu korektę wady. Stosuje się również gorsety ortopedyczne oraz fizykoterapię.