Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Leczenie schorzeń kręgosłupa

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest często długotrwałe i skomplikowane. Leczenie opiera się głównie na leczeniu zachowawczym, tzn. stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wykorzystywana jest rehabilitacja, masaże lecznicze, joga, ćwiczenia rozluźniające, terapia ultradźwiękami i inne. W przypadkach, gdy wszystkie metody zawodzą, stosowane jest leczenie operacyjne schorzeń kręgosłupa.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Jakie schorzenia kręgosłupa wymagają leczenia?

Wady postawy

Kręgosłup swój ostateczny kształt przybiera dopiero około 18. roku życia. Do tej pory stosunkowo łatwo jest niwelować wszelkie wady postawy. Chyba że zostaną przegapione. Wtedy wchodzimy w dorosłość z różnymi nieprawidłowościami:

  • kifoza patologiczna – nadmierne wygięcie kręgosłupa do tyłu,
  • lordoza patologiczna – nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu,
  • skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa.

Przewlekłe dolegliwości kręgosłupa

Wskutek siedzącego trybu życia mięśnie i więzadła słabną, a przez nadmierny wysiłek nadwyrężają się, powodując różne wady kręgosłupa. Pogłębiają się one w miarę upływu czasu, a więc im jesteśmy starsi, tym jest gorzej. Towarzyszy im zwykle ból. Są to:

2. Sposoby leczenia schorzeń kręgosłupa

Po przeprowadzeniu starannego wywiadu i wykonaniu różnych badań, lekarz może zastosować kilka metod leczenia. Należą do nich:

  • Leczenie farmakologiczne – stosowane są przede wszystkim niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, dodatkowo mogą być przepisane zastrzyki z witaminami z grupy B. Pacjenci ze schorzeniem stawów zażywają specjalny lek na zwyrodnienie stawów – tzn. siarczan glukozaminy, który wykazuje działanie wspomagające odbudowę chrząstki stawowej.
  • Terapia manualna, tj. rehabilitacja – masaże mięśni przykręgosłupowych czy kończyn, terapia ultradźwiękami, kąpiele lecznicze, nagrzewania, wykonywanie specjalnych ćwiczeń rozluźniających mięśnie. Masaż kręgosłupa wykonany przez specjalistę może przynieść szybką ulgę, ale nie rozwiąże problemu. Masażysta likwiduje tylko napięcie mięśni, zmniejszając tym samym ból, ale nie leczy jego przyczyny. Na bóle pleców zalecane są ćwiczenia w basenie czy też joga. Ćwiczenia medytacyjne, oprócz uspokojenia, rozluźnienia i zniwelowania bólu, poprzez specjalne pozycje pozwoli na rozciągnięcie i wzmocnienie siły mięśni.
  • Operacje kręgosłupa – stosowane są, gdy bóle są przewlekłe i bardzo uciążliwe, a leczenie nie przynosi rezultatów. Można je wykonywać tradycyjnie, czyli za pomocą skalpela, posługując się endoskopem lub używając lasera. W zależności od rodzaju schorzenia zabiegi operacyjne polegają na czym innym. Do metod operacyjnych możemy zaliczyć dissectomię, polegającą na usunięciu fragmentu uszkodzonego krążka lub przesunięcie krążka w odpowiednią pozycję. W przypadku zbyt dużej ruchliwości dysku leczenie polega na jego unieruchomieniu za pomocą implantów lub przeszczepów kostnych, przykręconych śrubami. Do technik klasycznych leczenia operacyjnego schorzeń kręgosłupa zaliczamy fenestrację. Jest to zabieg polegający na wycięciu otworu w więzadłach kręgosłupa i krawędziach wyrostków ościstych.

Należy pamiętać, że leczenie operacyjne jest ostatecznością. Zaleca się dużo odpoczynku, nieprzeciążanie mięśni, ale nie należy zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Materac dopasowany do kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza