Trwa ładowanie...

Opieka paliatywna - czym jest i kiedy jest konieczna? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie z NFZ?

 Kinga Olchowy
22.10.2020 12:33
Opieka paliatywna obejmuje pacjentów, którzy zmagają się najczęściej z chorobami nowotworowymi
Opieka paliatywna obejmuje pacjentów, którzy zmagają się najczęściej z chorobami nowotworowymi (123rf)

Opieka paliatywna obejmuje pacjentów, którzy zmagają się najczęściej z chorobami nowotworowymi. Jest gałęzią medycyny paliatywnej, która kształci specjalistów w zakresie dbania o chorych będących pod stałą opieką lekarską i cierpiących na nieuleczalne schorzenia. Taka opieka ma na celu nie tylko łagodzenie objawów i poprawę fizycznego stanu pacjenta, ale także troskę o ich kondycję psychiczną i uśmierzenie bólu związanego z chorobą. Czym zajmuje się więc opieka paliatywna?

spis treści

1. Czym jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna jest gałęzią medycyny i pielęgniarstwa. Skupia się na pomocy pacjentom w ostatnim stadium nieuleczalnych chorób, najczęściej nowotworów. To wspólna praca wielu specjalistów - zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek - którzy posiadają szczegółową wiedzę z zakrsu nieuleczalnych chorób i sposobów postępowania z pacjentami wymagającymi szczególnej opieki.

Dziedzina ta skupia się wokół poprawy jakości życia pacjentów umierających, aby zapewnić im bezpieczeństwo i względną radość podczas swoich ostatnich dni. To także wsparcie psychiczne, również dla bliskich chorego, którym trudno pogodzić się z nadchodzącą śmiercią.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W skład osób zajmujących się opieką paliatywną wchodzą więc przede wszystkim pielęgniarki, lekarze nadzorujący chorobę, ale także fizjoterapeuci, psychiatrzy oraz psycholodzy.

2. Rodzaje opieki paliatywnej

Opieka paliatywna może być sprawowana zarówno na szpitalnych oddziałach, w hospicjach, jak i w domu pacjenta. Wiąże się to z możliwościami finansowymi chorego i jego bliskich. Można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia i uzyskać zgodę na wypożyczenie niezbędnego sprzętu, jeśli zdecydujemy się na opiekę w domu.

Rodzaj opieki powinien być dostosowany do potrzeb pacjenta i jego możliwości psychofizycznych. Jeśli chory wymaga stałej opieki, a jego stan stale się pogarsza, warto rozważyć umieszczenie go w hospicjum. Jeśli jednak pomimo wyniszczającej choroby pacjent jest w stanie żyć w miarę samodzielnie i mimo wszystko twierdzi, że daje sobie radę, będzie się lepiej czuł w gronie najbliższych osób.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Opieka paliatywna w hospicjum

Hospicjum to placówka, która zapewnia chorym całodobową opiekę. Zwykle jest to ośrodek prywatny i płatny, choć istnieją także hospicja współpracujące z NFZ. Wówczas korzystanie z jego usług jest bezpłatne. Wysoce wykwalifikowany personel pomaga chorym we wszystkich czynnościach, zapewnia mu towarzystwo i wspiera psychicznie.

Z takiej opcji korzystają najczęściej osoby samotne lub takie, których bliscy nie mają możliwości zapewnić mu opieki w domu (np. mieszkają zbyt daleko od miejsca zamieszkania pacjenta).

4. Opieka paliatywna w domu

Jeśli bliscy mają takie możliwości i odpowiednie środki finansowe, mogą skorzystać z opieki paliatywnej w domu. Jest to możliwe zarówno prywatnie, jak i w ramach kontraktu placówek z NZF. W takiej sytuacji można starać się o dofinansowanie na korzystanie z usług personelu i na wypożyczenie specjalistycznego sprzętu medycznego.

W przypadku zdecydowania się na ten rodzaj opieki, pielęgniarka odwiedza chorego ok. 2 razy w tygodniu, natomiast lekarz nadzorujący - minimum 2 razy w miesiącu. Wymiar ten może się zmieniać.

4.1. Jak zdobyć dofinansowanie na opiekę paliatywną z NZF?

Aby skorzystać z usług hospicjium współpracującego z NFZ i zapewnić choremu opiekę w domu, należy do wybranej placówki dostarczyć następujące dokumenty:

  • dokument potwierdzający tożsamość chorego
  • skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty
  • całą dokumentację medyczną pacjenta
  • dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia zdrowotnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze