Nocna pomoc lekarska – kiedy i gdzie można z niej korzystać?
Nocna pomoc lekarska skierowana jest do osób, które z pomocy lekarza czy pielęgniarki muszą skorzystać w nocy, w weekendy i święta. Do punktu udzielającego medycznego wsparcia można się udać w razie nagłego zachorowania lub gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest nocna pomoc lekarska?
Nocna pomoc lekarska to koło ratunkowe w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia w godzinach, w których przychodnie POZ nie przyjmują pacjentów. Wówczas pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza bądź pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.
Warto pamiętać, że przychodnie POZ nie pracują całodobowo. W nocy, weekendy i święta ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ze wsparcia medycznego można w nich korzystać od poniedziałku do piątku, od godziny 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
2. Kiedy skorzystać z nocnej pomocy lekarskiej?
Nocna pomoc lekarska oznacza, że ze wsparcia lekarza i pielęgniarki można skorzystać w nocy, w dni wolne i w święta w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie obserwuje się objawów bezpośredniego zagrożenia życia lub istotnego uszczerbku zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Chorzy w stanie zagrożenia życia, do których zalicza się miedzy innymi utratę przytomności, drgawki, zaburzenia świadomości, nagły i ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność czy nagły i silny ból brzucha, powinni udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) bądź wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta, można skorzystać w razie:
- pojawienia się infekcji dróg oddechowych przebiegających z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C), zwłaszcza u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
- wystąpienia zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej (to na przykład napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),
- silnych bólów głowy lub brzucha, które nie ustają pomimo stosowania leków rozkurczowych czy przeciwbólowych,
- intensywnej biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
3. Zakres nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Dyżurujący lekarz, w ramach świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej, udziela porad:
- w warunkach ambulatoryjnych,
- w domu pacjenta (wyłącznie w przypadkach medycznie uzasadnionych),
- telefonicznie.
Oznacza to, że z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w każdym punkcie, który udziela takiej pomocy, skonsultować się z lekarzem przez telefon, ale i wezwać lekarza lub pielęgniarkę do domu.
Należy przy tym pamiętać, że wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki jest możliwa wyłącznie w poradni znajdującej się na obszarze, w którym przebywa pacjent. W ramach porady udzielonej przez lekarza POZ pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie (na przykład zastrzyki) oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia.
Mogą być one wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta. Ponadto, jeśli to konieczne, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można uzyskać takich świadczeń jak:
- wizyta kontrolna w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
- recepta na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,
- rutynowe zaświadczenie o stanie zdrowia,
- skierowanie do specjalisty.
4. Jak znaleźć punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Z pomocy lekarza bądź pielęgniarki w ramach świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej można skorzystać w dowolnym punkcie, niezależnie od miejsca zamieszkania i złożonej w POZ deklaracji.
Jak znaleźć punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej? Najbliższy można wyszukać na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia lub zadzwonić pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
Inny pomysł to skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać frazę: „nocna pomoc lekarska Warszawa” czy „nocna pomoc lekarska Łódź”, „nocna i świąteczna opieka zdrowotna” bądź po prostu „nocna i świąteczna pomoc lekarska”.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.