Trwa ładowanie...

Sonoterapia (terapia ultradźwiękami) - na czym polega, zastosowanie, przeciwwskazania

 Paula Jakubasik
16.12.2022 16:08
Sonoterapia to terapia ultradźwiękami stosowana w  rehabilitacji, fizykoterapii, medycynie estetycznej oraz kosmetyce.
Sonoterapia to terapia ultradźwiękami stosowana w rehabilitacji, fizykoterapii, medycynie estetycznej oraz kosmetyce. (Adobe Stock)

Sonoterapia to inaczej terapia ultradźwiękami o częstotliwości 1 i 3 MHz wykorzystywana w rehabilitacji, fizykoterapii, medycynie estetycznej oraz kosmetyce. Sonoterapia to bezbolesny zabieg, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące i rozluźniające. Na czym polega terapia ultradźwiękami i kto powinien z niej skorzystać?

spis treści

1. Co to jest sonoterapia?

Sonoterapia (terapia utradźwiękami) to metoda leczenia wykorzystująca fale ultradźwiękowe (ciągłe lub pulsujące) o wysokich częstotliwościach na zmienione chorobowo miejsca.

Sonoterapia korzysta z fal o częstotliwości 1 i 3 MHz, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Jest to bezbolesny zabieg, który wspomaga umiejętności organizmu w zakresie samoleczenia i samonaprawy, dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalane i przeciwbólowe.

2. Na czym polega sonoterapia?

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Terapia ultradźwiękami wywiera pozytywny wpływ na organizm oddziałując na tkanki na kilka różnych sposobów - mechanicznie poprzez masaż, biologicznie, chemicznie oraz termicznie.

Sonoterapia ma działanie miejscowe i ogólnoustrojowe, przyspiesza regenerację tkanek, pobudza proces utleniania komórkowego i wpływa na przewodzenia włókien nerwowych. Jednocześnie wspiera produkcję nowych naczyń włosowatych, usprawnia mikrokrążenie oraz dotlenienie wewnątrz organizmu.

Oddziałuje na zwiększenie koncentracji kolagenu, pobudzenie komórek tkanki łącznej i komórek kościotwórczych do aktywności. Sonoterapia wykazuje właściwości przeciwbólowe i rozluźniające, przyspiesza gojenie ran, niweluje stany zapalne i wspomaga naprawę tkanek po kontuzjach czy stanach przeciążeniowych. Redukuje również zwłóknienia mięśni oraz przykurcze, a także uelastycznia rozcięgna, ścięgna, więzadła, a nawet blizny.

Sonoterapia nie wymaga specjalnego przygotowania, jedyne o czym należy pamiętać to o pozbyciu się owłosienia z miejsca, które będzie poddawane ultradźwiękom. Zabieg polega na naniesieniu środka sprzęgającego na zmieniony chorobowo obszar, a następnie przesuwaniu głowicą ultradźwiękową po ciele. Sonoterapia nie wywołuje bólu ani dyskomfortu, pacjenci nie mają również uczucia rażenia prądem.

3. Zastosowanie sonoterapii

Ultradźwięki w rehabilitacji cieszą się ogromną popularnością, ponieważ mają wpływ na głęboko położone tkanki. Skutecznie stymulują procesy naprawcze i jednocześnie przynoszą ogromną ulgę poprzez zmniejszenie, a nawet całkowite zlikwidowanie odczuwanego bólu. Wskazania do zastosowania sonoterapii to:

Terapia ultradźwiękami stosowana jest również w przypadku bólu różnego pochodzenia, szczególnie o charakterze przewlekłym lub nawracającym. Sonoterapia jest skuteczna także u osób cierpiących na nerwobóle, a nawet bóle fantomowe, czyli dolegliwości pojawiające się po chirurgicznej lub urazowej amputacji części ciała.

Ultradźwięki wykorzystywane są też w medycynie estetycznej i kosmetyce do zmniejszania widoczności cellulitu oraz redukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

4. Przeciwwskazania do sonoterapii

Terapia ultradźwiękami jest na ogół bezpiecznym i dobrze tolerowanym zabiegiem, ale decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta zależy od lekarza, który przeprowadza wywiad medyczny i ma dostęp do wyników dotychczasowych badań.

Sonoterapia nie jest wskazana w przypadku chorób nowotworowych, ciąży, posiadanego rozrusznika serca czy metalowych części w miejscu zmian chorobowych. Przeprowadzenie zabiegu uniemożliwiają również ostre objawy zapalne, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz zmiany skórne na skutek choroby zakaźnej.

Wśród przeciwwskazań do sonoterapii wymienia się także zaawansowane zwapnienie naczyń, zakrzepowe zapalenie żył i żylaki. Działaniu ultradźwięków nie powinny być poddawane okolice nasad kości u dzieci w czasie intensywnego wzrostu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze