Zwyrodnienie stawów - charakterystyka, leczenie

Lek na zwyrodnienie stawów – czy istnieje? Zwyrodnienie stawów dotyka co piątego mieszkańca Europy. Wśród cierpiących z tego powodu są nie tylko ludzie starsi – po 60. roku życia, ale także osoby w średnim wieku, a nawet 30- i 20-latkowie. Cześć z nich codziennie zażywa leki przeciwbólowe. Obecnie skuteczne zastosowanie w leczeniu tego schorzenia stawów znalazła substancja naturalnie występująca w ścięgnach, chrząstkach i więzadłach. Jest to bowiem glukozamina.

Zwyrodnienie stawów - charakterystyka

Choroba może przebiegać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Pierwsze symptomy zwyrodnienia stawów, na przykład osłabione i zmęczone kończyny, są czasem widoczne dopiero przy znacznych zmianach w stawach. Niestety, nie da się temu zapobiec ani tego wyleczyć, tak samo jak nie można powstrzymać procesu starzenia. Organizm się po prostu zużywa, a procesy naprawcze nie nadążają za zniszczeniami. Przebieg zmian zwyrodnieniowych przyspieszają dodatkowo: nadwaga, zaburzenia endokrynologiczne, płaskostopie.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Zwyrodnienie stawów - skuteczna walka z bólem

W przypadku zwyrodnienia stawów leczy się przede wszystkim objawy i zapobiega bolesnym atakom. Stosuje się tu przede wszystkim NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak chociażby paracetamol czy ibuprofen, do których często dodawane są leki przeciwbólowe. Niestety, konsekwencje tej terapii są poważne. Występują skutki uboczne, takie jak: choroba wrzodowa żołądka i wrzód dwunastnicy czy hamowanie odbudowy tkanki chrzęstnej.

Taka niepozorna glukozamina, a tak wiele może...

Odkryto, że mały, niepozorny monocukier – glukozamina, ma ogromne znaczenie przy zwyrodnieniu stawów. Naturalnie substancja ta występuje w więzadłach, ścięgnach i chrząstkach i pełni ważną rolę w odbudowie, regeneracji i utrzymaniu prawidłowej struktury chrząstki stawowej. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów po 50., a nawet 40. roku życia. Wystarczy 1500 mg glukozaminy dziennie, by wzmocnić stawy i dostarczyć im potrzebnych substancji.

Naukowe dowody dobroczynnego działania glukozaminy

W 2001 roku naukowcy odkryli, że glukozamina pomaga odbudować strukturę chrząstki. Zażywające ją osoby zauważyły dużą poprawę ruchomości stawów kolanowych. Kolejne, trwające 5 lat badania pokazały, że siarczan glukozaminy lub chondroityny (inna substancja występująca w stawach i więzadłach) zmniejsza procesy degeneracyjne i przy długim podawaniu znacząco redukuje obrzęk narządów ruchu. Dowiedziono również, że stosowanie glukozaminy w zwyrodnieniu stawów przynosi ulgę w odczuwanym bólu, podejrzewane jest więc pewne działanie przeciwbólowe glukozaminy. Przede wszystkim glukozamina pełni jednak funkcję ochronną stawów.

Zwyrodnienie stawów - kto powinien stosować glukozaminę?

 • osoby z już istniejącym zwyrodnieniem, aby wspomóc organizm,
 • osoby odczuwające trudności w poruszaniu się, aby usprawnić ruch,
 • osoby cierpiące na bóle w stawach – wspomagająco,
 • osoby aktywne, narażone na kontuzje i urazy – sportowcy,
 • osoby po 50. roku życia, u których naturalne procesy odbudowy i regeneracji organizmu, w tym narządu ruchu, zostają spowolnione.

Badania udowodniły, że glukozamina jest bezpieczna. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych. Tę substancję mogą przyjmować cukrzycy, a także ci, którzy z jakichś powodów nie powinni stosować leków niesterydowych.

Katarzyna Wieczorek, Marta Bednarska, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Brzosko M., Samborski W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011, ISBN 978-83-264-1376-6
 • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
 • Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Źródła zewnętrzne

Choroba zwyrodnieniowa

Komentarze (15)
~Bercikowa
~Bercikowa ponad rok temu

A ja na problemy zwyrodnieniowe w stawach polecam zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, odżywienie oraz zwiększenie ‘’ śliskości’’ chrząstki stawowej. Przecież kwas hialuronowy zapewnia płynny ruch i zmniejsza tarcie powierzchni stawowych oraz odżywia chrząstkę stawową. Zaletą podawania kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak efektów ubocznych. W kilku miejscach na Śląsku są wykonywane, na przykład w klinice Dea Salus. Właśnie tak wykonuje je lek. Jarosław Tamborski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Mojemu ojcu pomogło podanie kwasu hialuronowego. Polecam.

Odpowiedz
~Doma
~Doma ponad rok temu

@~Wera: też polecam, bardzo fajna sprawa. Wiadomo za długo nie można stosować, ale doraźnie owszem. A co do apteki to zabawne, ale jest niedaleko miejsca w którym mieszkam i miałam przyjemność zamawiać leki przed wyjazdem wakacyjnym.

Odpowiedz
~Wera
~Wera ponad rok temu

Ja staram się trochę dopomagać suplementami. Ostatnio zrobiłam zamówienie na ten: http://www.aptekaprima24.pl/flexus-60-tabletek-2x30-tabletek-duopak. Po pierwszym opakowaniu sprawdza się dobrze, lepiej niż wszystkie inne tabletki, które brałam do tej pory. Jest w dobrej cenie i myślę, że na razie zostanę właśnie przy nich.

Odpowiedz
~ania45
~ania45 ponad rok temu

Przyczyną bólu są daleko posunięte zwyrodnienia, i ja coraz częściej słyszę wśród znajomych, że narzekają na bóle stawów. Mnie dopadł ból kolana, po zbyt intensywnej jeździe na nartach, pewnie dlatego, że latka już nie takie najmłodsze. Pomógł mi dosłownie jeden zastrzyk Synolis, z tego co słyszałam od osób stosujących ten preparat w większości przypadków pomógł tak jak mi już po pierwszym zastosowaniu.

Odpowiedz
~Bogumiła Polak
~Bogumiła Polak ponad rok temu

Bolały mnie stawy. Zażywałam leki przeciwbólowe. Ból mijał ale po jakimś czasie znów powracał a ja zażywałam coraz więcej tabletek aby uśmierzyć ból. Moja córka wyczytała w gazecie o preparacie Bivanol i zamówiła mi go przez Internet. Teraz wiem, ze dobrze zrobiła. Jeszcze trochę a leki przeciwbólowe przestałby działać a ja nie mogłabym chodzić. Bivanol pomógł!! To był dobry wybór!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba zwyrodnieniowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba zwyrodnieniowa
Choroba zwyrodnieniowa

Odkrycie właściwości dzikiej róży (WIDEO)

Odkrycie właściwości dzikiej róży (WIDEO) Odtwórz wideo

Owoce dzikiej róży mają właściwości zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów: łagodzące ból i poprawiające ruchomość dotkniętych chorobą (...) zwyrodnieniową stawów został poczęstowany marmoladą...

Choroba zwyrodnieniowa

Jak dbać o stawy?

. Proces zwyrodnieniowy jest podstępny, toczy się skrycie i bezobjawowo. W końcu daje o sobie znać, a leczenie jest wtedy długie i żmudne. Stawy (...) mięśni i ścięgien. Chrząstka stawowa a choroby stawów Schorzenia...

Choroba zwyrodnieniowa

Zapalenie stawów - nie taki straszny diabeł, jak go malują

na zatrzymanie postępu choroby i poprawę stanu stawów, powinniśmy zrezygnować z niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAIDs). Oprócz potencjalnych poważnych (...) . Ból stawów skutkuje ograniczeniem przez nas ruchu. Niestety, przyspiesza...

Choroba zwyrodnieniowa

Jak sobie radzić z bólem stawów?

Główną przyczyną bolących stawów jest stan zwyrodnieniowy, czyli długotrwały stan zapalny, który doprowadził do zmian chrząstki stawowej, głównie (...) stawów. W dalszych etapach choroby powodują ocieranie się o siebie...

Choroba zwyrodnieniowa

Osteomalacja - czym jest, objawy i leczenie

Osteomalacja jest bardzo poważną chorobą układu kostnego, która najczęściej dotyka osób w wieku dorosłym. Innym określeniem dla tego schorzenia jest rozmiękanie kości. Dlaczego osteomalacja to rozmiękanie? Ponieważ jest to schorzenie polegające na znacznym...

Choroba zwyrodnieniowa

Zdrowe stawy

o siebie, biorą tabletkę i sprawa się kończy. Chwilowo, bo po latach wychodzą na jaw ogromne zmiany zwyrodnieniowe. Kolana, biodra, dłonie, stopy

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO) Odtwórz wideo

zależy funkcjonowanie stawów międzywyrostkowych oraz utrzymywanie stabilizacji głębokiej, która pozwala na płynne funkcjonowanie miednicy