Przejdź na WP

Lumbago - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Problemy z kręgosłupem stają się coraz częstszą przypadłością współczesnego człowieka, za co w dużej mierze odpowiedzialny jest prowadzony przez nas siedzący tryb życia. Jedną z chorób, na jakie się uskarżamy, jest lumbago, często nazywane także postrzałem. W jaki sposób objawia się ta utrudniająca normalne funkcjonowanie dolegliwość i jak sobie z nią radzić?

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

spis treści
Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,...

zobacz galerię

1. Lumbago - czym jest?

Osoby cierpiące na lumbago zmagają się z bólem w części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa, które w największym stopniu są narażone na różnego typu obciążenia związane z wykonywaną przez nas pracą czy zwykłymi aktywnościami dnia codziennego. Ból pleców, który ulega nasileniu zazwyczaj podczas schylania się, podnoszenia przedmiotów, a nawet chodzenia, może ustąpić po kilku dniach, jednak w wielu przypadkach utrzymuje się nawet przez kilka tygodni, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Najczęściej występuje on u osób między 30. a 55. rokiem życia. Ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań istotne jest, by niepokojące objawy nie zostały zbagatelizowane. W przypadku wystąpienia pierwszych dolegliwości lumbago należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub z fizjoterapeutą.

2. Lumbago - przyczyny

W największej liczbie przypadków za lumbago odpowiadają niezbyt zaawansowane schorzenia, które dość łatwo wyeliminować dzięki wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Winne mogą być niewielkie urazy lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, otyłość czy zwiększone napięcie mięśniowe. O wiele częściej za rozwój lumbago są odpowiedzialne jednak nasze nawyki – przybieranie niewłaściwej postawy w czasie wykonywania codziennych czynności, niedostateczna ilość aktywności fizycznej, a także przeciążenie części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa będące rezultatem przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas schylania się, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy stania.

3. Lumbago - objawy

Charakter symptomów lumbago jest ściśle związany z czynnikami, które je wywołują. U chorych najczęściej obserwuje się ostry ból pojawiający się samoistnie lub na skutek podejmowania różnych aktywności, przede wszystkim schylania, chodzenia i dźwigania. Może on promieniować niżej, obejmując nogi. W wielu przypadkach pojawia się w nocy, przyczyniając się do problemów ze snem. Chorzy na lumbago często obserwują u siebie zesztywnienie mięśni dolnych partii pleców, przykurcze mięśniowe i osłabienie mięśni, które w najbardziej zaawansowanych przypadkach może doprowadzić do ich zaniku. Znaczne ograniczenie ruchomości kręgosłupa sprawia, że problematyczne staje się zarówno siedzenie, jak i chodzenie czy stanie. Zdarza się, że pacjenci doświadczają drętwienia i mrowienia kończyn, a w niektórych przypadkach także zaburzeń czucia.

4. Lumbago - leczenie

W trakcie terapii lumbago najczęściej wykorzystuje się metody leczenia miejscowego umożliwiające zniwelowanie dolegliwości bólowych. Lekarz zaleca zazwyczaj przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz, jeśli istnieje taka konieczność, rozkurczającym. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, korzystając z zabiegów fizjoterapeutycznych – właściwie wykonany masaż pomaga rozluźnić mięśnie i tkanki. Przy lumbago jest zalecane także korzystanie z pomocy fizykoterapeuty – skuteczna okazuje się np. metoda leczenia zimnem, magnetoterapia czy też laseroterapia. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną, dzięki której możemy wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić jego stabilizację, zmniejszając przy tym dolegliwości bólowe.

5. Lumbago - zapobieganie

Działania profilaktyczne mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z lumbago. Przede wszystkim jest konieczne wyeliminowanie obciążenia kręgosłupa poprzez zadbanie o przyjmowanie odpowiednich pozycji w czasie wykonywania obowiązków – zarówno zawodowych, jak i domowych. Bólu pomoże nam uniknąć także regularna aktywność fizyczna z naciskiem na ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na naszą motorykę, ale umożliwi zachowanie odpowiedniej masy ciała – nadmierna liczba kilogramów także nie sprzyja kondycji kręgosłupa. Unikajmy wykonywanych nagle skrętów tułowia i dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeżeli nie jest to możliwe, pamiętajmy, by nie robić tego, pozostając w pozycji stojącej. Zanim uniesiemy masywny przedmiot, przykucnijmy – dzięki temu odciążymy kręgosłup.

Osoby cierpiące na lumbago zmagają się z bólem w części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa
Osoby cierpiące na lumbago zmagają się z bólem w części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa (Zdjęcie kobiety / Shutterstock )

Choć ból towarzyszący lumbago najczęściej mija samoistnie, nie powinniśmy rezygnować z konsultacji specjalistycznej, nie tylko w celu skrócenia czasu trwania nieprzyjemnych dolegliwości, ale także po to, by wykluczyć inne poważne choroby, które mogą objawiać się bólem kręgosłupa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy