Trwa ładowanie...

Bulging krążka międzykręgowego- co to takiego, objawy, rozpoznanie

Bulging krążka międzykręgowego to problem wielu pacjentów, zarówno młodych, jak i tych w podeszłym wieku. Wypuklina dysku międzykręgowego o typie bulging disc diagnozowana jest u osób z osłabionymi włóknami pierścienia włóknistego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat bulgingu krążka? W jaki sposób diagnozuje się tę przypadłość?

spis treści

1. Czym są krążki międzykręgowe?

Krążki międzykręgowe nazywane również tarczami międzykręgowymi lub dyskami, znajdują się w ludzkim kręgosłupie pomiędzy kręgami budującymi. To jedne z podstawowych elementów, z których składa się nasz kręgosłup. Galaretowate wypełnienie krążków (jądro miażdżyste) otoczone jest pierścieniem włóknistym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Krążki międzykręgowe, spełniają funkcję odciążającą. To dzięki nim chodzenie, kucanie, czy wykonywanie codziennych czynności staje się łatwiejsze. Ponadto, krążki przenoszą ciężar ciała na tkanki miękkie. Pełnią funkcję amortyzującą, a także gwarantują ruchomość.

2. Co to jest bulging krążka międzykręgowego (bulging disc)?

W języku angielskim słowo bulge rozumiane jest jako wybrzuszenie lub uwypuklenie. Czym więc jest bulging krążka międzykręgowego?

Wypuklina dysku międzykręgowego o typie bulging disc jest łagodnym uwypukleniem, zajmującym jedną czwartą obwodu lub 50 proc. obwodu krążka.

Wypukliny krążków międzykręgowych są problemem zarówno młodych osób, jak i nieco starszych pacjentów. W większości przypadków, są one wywołane osłabieniem włókien pierścienia włóknistego. Ucisk na worek oponowy kręgosłupa może powodować ból, objawy przypominające rwę kulszową, udową lub barkową. Wielu pacjentów uskarża się na ból, który promieniuje aż do nogi.

Uszkodzenia typu bulging disc nie powinny być przez pacjentów bagatelizowane, ponieważ wymagają one leczenia zachowawczego. Warto też postawić na profilaktykę. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpłynie na stan naszego ciała i organizmu, ale również wpłynie na kondycję

Przede wszystkim należy ograniczyć czynniki uszkadzające dysk oraz dbać o dobrą kondycję całego organizmu. Należy regularnie uprawiać aktywność fizyczną, zaś w trakcie schylania się czy podnoszenia ciężarów, zadbać o prawidłową postawę ciała. Zawsze, kiedy podnosimy ciężary, pamiętajmy by robić to przy pomocy siły nóg i pośladków, a nie kręgosłupa. Należy też unikać ruchów rotacyjnych.

Zobacz także:

3. Bulging krążka międzykręgowego- występujące objawy

Bulging krążka międzykręgowego może objawiać się umiarkowanymi lub silnymi dolegliwościami bólowymi. U wielu pacjentów zauważa się także:

4. W jaki sposób rozpoznaje się bulging krążka międzykręgowego?

Bulging krążką międzykręgowego może wywoływać mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe. W rozpoznaniu wypukliny dysku międzykręgowego o typie bulging disc wykorzystuje się badanie rezonansem magnetycznym, a także tomografię komputerową.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza