Heksenszus, czyli lumbago. Przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Heksenszus – pod tą tajemniczą, brzmiącą egzotycznie nazwą kryje się lumbago, zwane również postrzałem. Dolegliwość zdarza się często z różnych przyczyn. Objawem jest dokuczliwy ból w okolicy lędźwiowej i krzyżowej kręgosłupa. Jak leczyć lumbago? Czy heksenszusowi można zapobiegać?
1. Co to heksenszus?
Heksenszus to inaczej lumbago, potocznie nazywane również postrzałem, zespołem bólowym krzyża lub zespołem bólowym odcinka lędźwiowego-krzyżowego kręgosłupa.
Czym jest lumbago? To nic innego jak ból kręgosłupa odczuwany w odcinku lędźwiowym (w okolicy lędźwiowej i krzyżowej kręgosłupa). Właśnie tu dochodzi do największych obciążeń. Dolegliwości są silne i dokuczliwe na tyle, że nie tylko obniżają komfort życia, ale i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Specjaliści są zdania, że większość z nas choć raz w życiu miała bądź będzie miała heksenszus. Przypadłość zwykle pojawia się u między 30. a 55. rokiem życia.
2. Przyczyny heksenszusu
Postrzał związany jest z czasowym obrzękiem jądra miażdżystego. Przyczyny są bardzo różne.
Najczęściej dolegliwości kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wywołuje:
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- urazy okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
- przeciążenia odcinka lędźwiowego,
- otyłość,
- brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia.
- nieprawidłowa postawa, niewłaściwe wykonywanie czynności dnia codziennego (podnoszenie ciężkich rzeczy, dźwiganie),
- gwałtowne ruchy skrętne,
- długotrwała pozycja stojąca, długotrwała nieprawidłowa pozycja siedząca,
- słaby gorset mięśniowy (czyli mięśnie głębokie tułowia),
- schorzenia kręgosłupa, takie jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa, naciągnięcia mięśni,
- złamania wynikające z przebiegu osteoporozy,
- nowotwory.
Lumbago często pojawia się w ciąży. W tej sytuacji odpowiada za nie większe obciążenie kręgosłupa, zmiany hormonalne lub zwyrodnienia kręgosłupa.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Objawy lumbago
Heksenszus dokuczać kilka dnia lub kilka tygodni. Najczęściej mijają po upływie 8 tygodni. Objawy lumbago to:
- ból pleców (często ostry) w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, który pojawia się w czasie chodzenia czy schylania się,
- sztywność mięśni w okolicy lędźwiowej,
- uczucie mrowienia i drętwienie nóg (jeżeli silny ból w krzyżu promieniuje do nogi i stopy, można podejrzewać nie lumbago, a rwę kulszową),
- zaburzenia czucia oraz przykurcze mięśniowe,
- ograniczona ruchomość kręgosłupa,
- kompensacyjne ułożenie ciała jako sposób na ucieczkę od bólu.
Dolegliwości wywołane heksenszusem są dokuczliwe. Obniżają komfort życia, ale i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wywołują problemy z chodzeniem i wykonywaniem podstawowych czynności, ale dają o sobie znać również podczas siedzenia, stania, a nawet leżenia. Czasem stają się przyczyną bezsenności. Przypadłość trzeba leczyć, ponieważ z czasem dochodzi do osłabiania, a nawet do zaniku mięśni. Ponadto przewlekły ból prowadzi do powikłań. Lumbago nie wolno lekceważyć.
4. Leczenie postrzału kręgosłupa
Kiedy dokucza heksenszus, należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Zwykle podłożem dolegliwości są łagodne schorzenia. Oznacza to, że pomoc specjalistyczna przynosi ulgę, łagodzi ból, pozwala na szybki powrót do sprawności i zdrowia.
Jak leczyć lumbago? Zależy to zarówno od przyczyn, jak i objawów postrzału kręgosłupa. Wykorzystuje się zarówno farmakoterapię jak i fizjoterapię. Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczające. Dużą rolę odgrywają ćwiczenia pozwalające na wzmocnienie gorsetu mięśniowego orz zwiększenie stabilizacji w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Najlepsze efekty przynosi fizjoterapia. Zaleca się masaże, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, a także takie zabiegi jak: laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, leczeniem zimnem na początku terapii i leczenie ciepłem po wyeliminowaniu fazy ostrej lumbago.
Jeżeli wyżej wymienione sposoby i metody leczenia nie przynoszą spodziewanych rezultatów, niekiedy zapada decyzja o interwencji chirurgicznej.
5. Zapobieganie lumbago
Heksenszusowi można zapobiegać. Co robić, a czego nie? Przede wszystkim warto dbać o kondycję fizyczną, pamiętając o regularnej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Poleca się nordic walking, pływanie, joga, a także ćwiczenia - zarówno rozciągające i wzmacniające, jak i wzmacniające mięśnie głębokie brzucha oraz gorset mięśniowy (mięśnie odpowiadające za prawidłową stabilizację sylwetki).
Nie mniej ważne jest pamiętanie o kręgosłupie podczas wykonywania rożnych czynności, takich jak podnoszenie, schylanie się czy dźwiganie. Należy unikać nagłych i szybkich ruchów skrętnych, a także gwałtownego podnoszenia ciężkich przedmiotów. Istotne jest również zmniejszanie występowania obciążeń kręgosłupa. I na koniec – zawsze warto przestrzegać zasad racjonalnej, zróżnicowanej diety, która pomaga dbać o wagę. Ważne też, by minimalizować sytuacje stresowe, które mają wpływ na napięcie mięśni.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.