Trwa ładowanie...

Ból pod łopatką – przyczyny, objawy, leczenie

Ból pod łopatką zwykle trwa bardzo długo i jest uciążliwy dla jednostki. Niestety zanim osoba, która boryka się z takim dyskomfortem znajdzie przyczynę prawdopodobnie odwiedzi wielu lekarzy i fizjoterapeutów. Dlaczego tak jest?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ból pod łopatką – przyczyny

Ból pod łopatką powstaje u osób, które z jakichś względów muszą przez długi czas pozostawać w takiej samej pozycji, głównie u tych, którzy mają przy tym wyciągnięte ręce. Są to zawody związane z używaniem przez długi czas komputera, siedzą w niewłaściwy sposób, czyli łopatki nie stykają się z oparcie krzesła, a łokcie przez długi czas pozostają w powietrzu. Dotyczą one również tych, którzy pracują w kuchni lub na taśmie produkcyjnej.

2. Ból pod łopatką – objawy

Najbardziej doskwiera ból, który ma charakter głęboki. Pacjenci często opisują go jako taki, który siedzi gdzieś głęboko ukryty pod mięśniem. Może nawet pojawić się oprócz bólu pod łopatką, pieczenie. Ponadto w zależności od przyczyny może on ewoluować i stawać się momentami bardziej ćmiący czy tępy lub też jednostka może odczuwać delikatne pulsowanie.

Ból pod łopatką może prowadzić do drętwienia całej kończyny górnej, a także mrowienie. Często jako dolegliwość towarzysząca pojawia się także kłucie. Spore nadwyrężenie może powodować nie tylko ból pod łopatką, który jest wręcz przeszywający, ale także nasilać się przy kaszlu, kichaniu, a nawet głębszym oddechu.

Wszystkie te objawy powodują, że ciało przez długo czas pozostaje spięte. Warto jeszcze nadmienić, że objawy związane z bólem pod łopatka mogą się nasilić. Czynią to wszystkie sytuacje stresowe oraz przy zbyt długim nie zmienianiu pozycji ciała. Mogą się one również pojawiać po podjęciu intensywnego wysiłku

Ból pod łopatką może mieć wiele różnych przyczyn.
Ból pod łopatką może mieć wiele różnych przyczyn.

3. Ból pod łopatką – leczenie

Najważniejsze w leczeniu łapaki jest to, by prowadził je dobry i doświadczony lekarz. Może okazać się, że paradoksalnie do znalezienia przyczyny bólu pod łopatką będą konieczne wyniki badań laboratoryjnych.

Trzeba zaznaczyć, że najwięcej przypadków osób z bólem pod łopatką decyduje się na wizytę u lekarza wtedy, kiedy jego stan jest już bardzo zaawansowany. Zwłoka w tym wypadku działa na niekorzyść pacjenta – jego mięśnie na całym ciele są spięte, a także zawierają mnóstwo punktów spustowych, które także powodują ból.

Przyczyny bólu pleców
Przyczyny bólu pleców [6 zdjęć]

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niepoprawna postawa to najczęstsze przyczyny bólu pleców....

zobacz galerię

Wówczas lekarz, jako pierwsze, zaleca wykonanie szeregu zastrzyków, które mają na celu uśmierzenie bólu. Specjalista stara się trafić do owych punktów spustowych. Dzięki temu zabiegi pacjent odczuwa niemalże natychmiastową ulgę w cierpieniu. Ponadto zastrzyk działa rozkurczowo na mięśnie, co powoduje zwiększenie zakresu ruchu u osoby cierpiącej na ból łopatki.

Kolejne działania to skierowanie na fizjoterapię. Podczas ćwiczeń specjalista stara się zwrócić uwagę na to, by poprawić pracę łopatki, a także uzyskać prawidłową postawę ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.