Ból pleców pod lub między łopatkami – przyczyny, objawy, leczenie
Ból pod łopatką albo między nimi zwykle trwa bardzo długo i jest uciążliwy dla jednostki. Niestety zanim osoba, która boryka się z takim dyskomfortem znajdzie przyczynę prawdopodobnie odwiedzi wielu lekarzy i fizjoterapeutów. Dlaczego tak jest?
1. Przyczyny bólu pod łopatką
Ból pod łopatką powstaje u osób, które z jakichś względów muszą przez długi czas pozostawać w takiej samej pozycji, głównie u tych, którzy mają przy tym wyciągnięte ręce. Są to zawody związane z używaniem przez długi czas komputera, siedzą w niewłaściwy sposób, czyli łopatki nie stykają się z oparcie krzesła, a łokcie przez długi czas pozostają w powietrzu. Dotyczą one również tych, którzy pracują w kuchni lub na taśmie produkcyjnej.
2. Objawy towarzyszące bólowi łopatek
Najbardziej doskwiera ból, który ma charakter głęboki. Pacjenci często opisują go jako taki, który siedzi gdzieś głęboko ukryty pod mięśniem. Może nawet pojawić się oprócz bólu pod łopatką, pieczenie. Ponadto w zależności od przyczyny może on ewoluować i stawać się momentami bardziej ćmiący czy tępy lub też jednostka może odczuwać delikatne pulsowanie.
Ból pod łopatką może prowadzić do drętwienia całej kończyny górnej, a także mrowienie. Często jako dolegliwość towarzysząca pojawia się także kłucie. Spore nadwyrężenie może powodować nie tylko ból pod łopatką, który jest wręcz przeszywający, ale także nasilać się przy kaszlu, kichaniu, a nawet głębszym oddechu.
Wszystkie te objawy powodują, że ciało przez długo czas pozostaje spięte. Warto jeszcze nadmienić, że objawy związane z bólem pod łopatka mogą się nasilić. Czynią to wszystkie sytuacje stresowe oraz przy zbyt długim nie zmienianiu pozycji ciała. Mogą się one również pojawiać po podjęciu intensywnego wysiłku
3. Jak leczyć ból pod łopatkami?
Najważniejsze w leczeniu łapaki jest to, by prowadził je dobry i doświadczony lekarz. Może okazać się, że paradoksalnie do znalezienia przyczyny bólu pod łopatką będą konieczne wyniki badań laboratoryjnych.
Trzeba zaznaczyć, że najwięcej przypadków osób z bólem pod łopatką decyduje się na wizytę u lekarza wtedy, kiedy jego stan jest już bardzo zaawansowany. Zwłoka w tym wypadku działa na niekorzyść pacjenta – jego mięśnie na całym ciele są spięte, a także zawierają mnóstwo punktów spustowych, które także powodują ból.
Wówczas lekarz, jako pierwsze, zaleca wykonanie szeregu zastrzyków, które mają na celu uśmierzenie bólu. Specjalista stara się trafić do owych punktów spustowych. Dzięki temu zabiegi pacjent odczuwa niemalże natychmiastową ulgę w cierpieniu. Ponadto zastrzyk działa rozkurczowo na mięśnie, co powoduje zwiększenie zakresu ruchu u osoby cierpiącej na ból łopatki.
Kolejne działania to skierowanie na fizjoterapię. Podczas ćwiczeń specjalista stara się zwrócić uwagę na to, by poprawić pracę łopatki, a także uzyskać prawidłową postawę ciała.
4. Ból między łopatkami
Można by rzec, że [ból pleców](http://ból pleców) miedzy łopatkami to choroba zawodowa. Doskwiera tym, którzy przez długi czas pracują w takiej samej pozycji, na przykład w biurze, przed komputerem, przy taśmie produkcyjnej lub przy pacjencie. Ból pleców między łopatkami pojawia się dlatego, że pozycja ta nie jest naturalna, wprost przeciwnie jest wymuszona przez warunki pracy. Jednostajność ułożenia ciała to jedno, a jego pochylenie w przód to drugie. Obciąża nie tylko kręgosłup, ale także mięśnie i inne tkanki. Taka postawa ciała nie tylko skutkuje bólem pleców między łopatkami, ale także zaburza pracę organów wewnętrznych.
Dość prostą zasadą, aby zapobiec bólowi pleców między łopatkami jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Można ją łatwo otrzymać dzięki temu, że będziemy trzymali proste plecy. Uszy, ramiona, biodra, a także kolana i kostki powinny być ułożone w linii prostej.
5. Przyczyny bólu między łopatkami
Przyczyniać się do bólu pleców między łopatkami mogą różnego rodzaju choroby. Wyróżnia się cztery najczęstsze dolegliwości, które powodują dyskomfort. Po pierwsze, ból pleców między łopatkami może być objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Atakuje ona krążki i stawy międzykręgowe, a także trzony kręgów i więzadła tak, że dochodzi do ich zwyrodnienia. W wyniku czego pojawia się zapalenie i inne skutki, które powodują ból kręgosłupa między łopatkami oraz nie pozwalają na swobodny ruch.
Drugą popularną chorobą jest dyskopatia. To schodzenie objawia się wysunięciem krążka międzykręgowego lub przepukliną. Inne, podobne zmiany na innych odcinkach kręgosłupa mogą promieniować aż do łopatek. W zależności od trybu życia i stadium choroby dolegliwości te mogą mieć różne natężenia.
Trzecią chorobą, którą wyróżnia się jako powodującą ból pleców między łopatkami, jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest to choroba reumatyczna, zalicza do grupy schorzeń na tle autoimmunologicznym. Oprócz bólu pleców między łopatkami, powoduje sztywnienie i znaczne ograniczenie zakresu ruchowego.
Wreszcie czwarta, ostatnimi schorzeniami, które mogą przyczyniać się do powstawania bólu pleców między łopatkami są wady postawy. Zalicza się tu przede wszystkim skoliozę i kifozę. Takie anomalie mogą powodować dyskomfort.
6. Jak leczyć ból między łopatkami?
Jeżeli bóle pleców między łopatkami pojawiają się często wówczas powinno się zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz po szczegółowym wywiadzie, powinien zbadać pacjenta, a w razie konieczności zlecić dodatkowe badania obrazowe.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.