Operacje kręgosłupa

Większość schorzeń kręgosłupa można wyleczyć bez użycia skalpela. Potrzebne są do tego profesjonalna rehabilitacja i leki. Niestety, zdarza się i tak, że operacja jest konieczna - wykonuje się ją jednak tylko w ostateczności, gdy wszystkie inne środki zawiodą. Leczenie chirurgiczne może być inwazyjne lub małoinwazyjne, w zależności od choroby i stanu pacjenta.

Kiedy stosowane są operacje kręgosłupa?

Kiedy potrzeba jest operacja? Operację wykonuje się tylko w ostateczności, ponieważ 95% schorzeń kręgosłupa da się wyleczyć, stosując inne, nie tak drastyczne metody. Nie ma jednak wyjścia i trzeba sięgnąć po skalpel w przypadku:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

 • groźby porażenia z powodu ucisku rdzenia lub nerwów;
 • zerwań wiązań tylnych;
 • zwyrodnieniowych narośli na kręgach;
 • niecofających się przepuklin krążkowych;
 • zespołu ogona końskiego;
 • deformacji kręgosłupa, np. dużych skolioz;
 • zwyrodnień stawów;
 • niektórych przypadków kręgozmyku;
 • objawów neurologicznych, np. niedowładów ruchowych, zaburzeń czucia powierzchownego, dysfunkcji zwieraczy odbytu i pęcherza moczowego.

Metody chirurgiczne leczenia schorzeń kręgosłupa i ich powikłania

Lekarz musi nie tylko zdecydować, że potrzebna jest operacja, ale także wybrać najodpowiedniejszą technikę chirurgiczną. Jest to uzależnione od rodzaju choroby, stanu układu kostnego, stanu neurologicznego i ogólnego pacjenta, jego dodatkowych chorób i wieku. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, można zdecydować się na technikę:

 • Inwazyjną – która wymaga długiej rekonwalescencji i pobytu w szpitalu.
 • Małoinwazyjną – jest oczywiście korzystniejsza, ponieważ w mniejszym stopniu uszkadza tkanki miękkie i kości. Oznacza to jednocześnie krótszy pobyt w szpitalu i szybszy powrót do sprawności. Przykładem może być dissectomia. Przeprowadza się ją stosunkowo rzadko. Może polegać na: odsunięciu korzeni nerwowych, poprawieniu pozycji wysuniętego krążka międzykręgowego, usunięciu fragmentów uszkodzonego krążka. Po takiej operacji przebywa się w szpitalu 10 dni. Następnie konieczne jest 30 dni rekonwalescencji i 180 dni rehabilitacji.

Rodzaje metod leczenia:

 1. Techniki stabilizujące – operacje są wykonywane za ich pomocą w przypadku nadmiernej ruchomości segmentu ruchowego. Używa się tu przeszczepów kostnych, pobranych od pacjenta lub specjalnych implantów. Za pomocą śrub wkręca się je w kręgi, a następnie mocuje prętami lub płytami stabilizującymi.

 2. Techniki odbarczające – usuwanie struktur uciskających na układ nerwowy. Przykładem mogą być przepuklina krążka międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe i wytwórcze obejmujące tkanki miękkie (więzadło żółte, torebka stawowa) i/lub kostne (przerośnięte wyrostki stawowe, osteofity).

 3. Techniki mikrochirurgiczne – z użyciem mikroskopu operacyjnego. W ten sposób operowane są głównie proste przepukliny dyskowe.

 4. Techniki klasyczne – przykładem może być fenestracja czy laminectomia. Pierwsza operacja polega na wycięciu otworu w więzadłach kręgosłupa i krawędziach wyrostków ościstych. Laminectomia to z kolei usunięcie kostnych płytek kręgowych.

Operacje kręgosłupa rzadko są powodem powikłań. Każdy pacjent powinien jednak zdawać sobie sprawę, że mogą wystąpić. Zaliczamy do nich infekcje, krwawienia, uszkodzenie korzeni nerwowych oraz wyciekanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Martyna Kosienkowska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7
 • Koszewski W., Bóle kręgosłupa i ich leczenie, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-29-6
 • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Ból kręgosłupa

Komentarze (1)
~darek
~darek ponad rok temu

witam odstapie osobie b potrzebujacej lub takiej ktora musi dlugo czekac na termni na nfz TERMIN - operacja kregoslupa ledzwiowego badz szyjnego w jeddnym z b dobrych warszawskich szpitali termin 20lipca 2015.kontakt peter.kasica@gmail.com

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 4 godziny temu

1

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 6 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Znieczulenie ogólne

Operacje w znieczuleniu ogólnym

Operacje w znieczuleniu ogólnym

Za chirurgiem widoczny jest monitor, który kontroluje świadomość pacjenta operowanego w znieczuleniu ogólnym.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Medimouse (WIDEO)

Medimouse (WIDEO) Odtwórz wideo

Medimouse to urządzenie diagnostyczne, które służy do diagnostyki biomechaniki kręgosłupa od pierwszego kręgu piersiowego do kości krzyżowej (...) kręgosłupa. Badanie wykonuje się w trzech pozycjach: stojącej, w pozycji...

Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Rolowanie kręgosłupa w ciąży (WIDEO)

Rolowanie kręgosłupa w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie rolowanie kręgosłupa doskonale wpływa na rozciągniecie i mobilizację kręgosłupa. Kobiety w ciąży często skarżą się na bóle pleców, a (...) to dlatego, że kręgosłup jest w ciąży znacznie bardziej...

Zawał serca

Ochronna hipotermia

Ochronna hipotermia

Kontrolowana hipotermia znacznie pomaga prowadzić skomplikowane operacje, takie jak przeszczep serca, a także wydłużyć czas przeżycia pacjentom z zatrzymaniem krążenia. Stosuje się ją więc czasami w warunkach szpitalnych.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

się jednak: fizykoterapię, leki na rozluźnienie mięśni, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zastrzyki z kortyzonu, operację. Powikłania operacji przepukliny kręgosłupa (...) Po operacji...

Masaż relaksacyjny

Masaż pobudzający krążenie

Masaż pobudzający krążenie

Profesjonalnie wykonany masaż leczniczy zarówno złagodzi bóle stawów i kręgosłupa oraz pomoże się zrelaksować.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Wady kręgosłupa Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń należą zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, które są przede wszystkim spowodowane...