Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Nerw kulszowy – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie

Avatar placeholder
31.01.2023 14:22
Nerw kulszowy – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie
Nerw kulszowy – objawy, przyczyny, leczenie, zapobieganie

Nerw kulszowy to połączenie kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa. Wszystkie korzenie łączą się w jeden duży nerw – nerw kulszowy. Kiedy następuje ucisk na nerw kulszowy, odczuwamy bardzo silny i nagły atak bólu. Jakie są przyczyny ucisku na nerw kulszowy?

spis treści

1. Objawy nerwu kulszowego

Ucisk na nerw kulszowy prowadzi do rwy kulszowej. Ostry i przeszywający ból jest bardzo silny. Wystarczy jeden ruch, pochylenie, zerwanie się z łóżka, potknięcie się, aby nastąpił atak bólu. Ból określany jest niekiedy jako piekący i rwący. Miejsce bólu to najczęściej okolice biodra i pośladków, a także udo, łydka i stopa. Podczas ucisku na nerw kulszowy, gdy wykonamy nagły ruch, ból narasta i może stać się nie do wytrzymania.

Towarzyszący rwie kulszowej silny ból, który niemalże zamraża w bezruchu, ma właśnie przynieść taki efekt. Organizm wysyła silny sygnał, aby unieruchomić kręgosłup. Wszystko po to, aby nie dopuścić do poważnych uszkodzeń. Ucisk na nerw wywołuje ogromne cierpienie, ale jest to informacja organizmu, że dzieje się coś poważniejszego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Nerw kulszowy to połączenie kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa, jego uszkodzenie powoduje silny atak bólu.
Nerw kulszowy to połączenie kilku korzeni wychodzących z kręgosłupa, jego uszkodzenie powoduje silny atak bólu.

2. Przyczyny ucisku na nerw kulszowy

Przyczyny ucisku na nerw kulszowy, a dokładniej na ujście korzenia nerwu kulszowego, w miejscu, gdzie wychodzi z kręgosłupa, mogą być bardzo różne. Najczęstszą przyczyną ucisku na nerw kulszowy jest wypadnięcie dysku, co łączy się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Inną przyczyną ucisku na nerw kulszowy mogą być zwyrodnienia stawów międzykręgowych, obrzęk korzonka nerwu, a także skrzywienie kręgosłupa lub niewłaściwa budowa miednicy. Ucisk na nerw kulszowy zdarza się również kobietom w ciąży, co jest efektem niewłaściwego obciążenia kręgosłupa.

3. Leczenie nerwu kulszowego

Zmniejszenie bólu można osiągnąć odciążając uciskany nerw kulszowy. W tym celu można się położyć na twardym materacu, w tak zwanej pozycji krzesełkowej i podłożyć pod nogi poduszki. Dzięki temu odciążymy i rozluźnimy mięśnie. Pomóc mogą również leki niesteroidowe przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także posmarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym. Niektórym osobom pomaga jednak chłodny okład, który zmusza organizm do produkcji endorfiny, mającej działanie znieczulające.

Jeżeli atak bólu nie zmniejsza się, należy skonsultować się z lekarzem. Podobne objawy, co ucisk na nerw kulszowy, daje kolka nerkowa. W celu podjęcia odpowiedniego leczenia, należy zdiagnozować przyczynę bólu. Kiedy lekarz ma wątpliwości, może zlecić prześwietlenie odcinka lędźwiowo- krzyżowego. W przypadku, gdy ból promieniuje na obie nogi, wykonuje się rezonans magnetyczny.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,

zobacz galerię

4. Zapobieganie uciskowi nerwu kulszowego

Chcąc zapobiec uciskowi na nerw kulszowy warto odpowiednio rozkładać ciężar zakupów. Zamiast w jednej torbie, wybierzmy dwie. Kiedy musimy się gwałtownie pochylić, na przykład myjąc wannę, lepiej przyklęknąć na jedno kolano. Podczas podnoszenia przedmiotów, zamiast pochylania lepiej przykucnąć i chwycić przedmiot obiema rękami. Stojąc przez dłuższy czas przenośmy ciężar raz z jednej nogi na drugą. Dzięki tym prostym zabiegom nie będziemy nadwyrężać kręgosłupa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Skrzywienie kręgosłupa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze