Trwa ładowanie...

Ból karku. Kiedy się pojawia i na jakie choroby może wskazywać?

 Karolina Rozmus
21.01.2022 15:09
Ból karku. Kiedy się pojawia i na jakie choroby może wskazywać?
Ból karku. Kiedy się pojawia i na jakie choroby może wskazywać? (Getty Images)

Bólu i sztywności karku doświadcza niemal każdy – wystarczy zbyt długie siedzenie przed komputerem, nieodpowiednia poduszka, przewianie. Czasami jednak może wskazywać na poważną dolegliwość. Sprawdź, kiedy nie wolno bagatelizować bólu w okolicach szyi.

spis treści

1. Ból karku – co o nim wiemy?

Ból karku, a niekiedy też drętwienie karku, szyi, a nawet ramion i dotkliwy ból głowy dobrze znają ci, którzy spędzają długie godziny przed komputerem. Niewygodna pozycja, zbyt rzadkie wstawanie od komputera, czasem też niedostosowane do pracy biurko. To wystarczy, by dokuczliwy ból miał charakter nawracający.

Często ból karku doskwiera nam, gdy za długo siedzimy przed komputerem
Często ból karku doskwiera nam, gdy za długo siedzimy przed komputerem (Getty Images)
Zobacz film: "Ból szyi mógł go kosztować życie"

Inne przyczyny bólu karku to stres, prowadzący do nadmiernego spinania mięśni, bierny odpoczynek – również przed telewizorem, przy książce, niewłaściwa pozycja fotela w aucie, nieodpowiedni materac lub poduszka do spania czy też niewygodna pozycja w czasie snu.

Zazwyczaj nietrudno odnaleźć winowajcę odpowiedzialnego za ból, ale kiedy pojawia się on nagle lub też jest uporczywy i nie ustępuje, wówczas warto skierować się do lekarza. Niekiedy ból może wskazywać na poważne schorzenia.

2. Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Nadmierne spinanie mięśni i przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej. Poza bólem, nasilającym się w czasie siedzenia przy komputerze czy przed telewizorem, z czasem dochodzi do ograniczenia ruchomości kręgosłupa szyjnego. Obracanie głowy staje się coraz trudniejsze, a niekiedy – także i bolesne.

Na zwyrodnienia kręgosłupa pracujemy całe życie, ale niektóre z naszych zachowań przyspieszają patogenny proces zużywania się stawów i kręgów. Wskutek tego kręgosłup staje się też coraz bardziej podatny na urazy, prowadzące m.in. do wypadnięcia dysku. To potoczne określenie na wypadnięciem jądra miażdżystego dysku międzykręgowego kręgosłupa.

To może powodować:

  • silny ból, promieniujący do rąk
  • drętwienie i mrowienie w obrębie kończyn górnych,
  • zesztywnienie karku,
  • zanik mięśni,
  • utrata kontroli nad kończynami górnymi, w tym problemy z precyzją ruchów dłoni.

Na tę dolegliwość nie wystarczy zmiana poduszka, ciepła, relaksująca kąpiel czy aktywność fizyczna. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz powinien dobrać odpowiednią farmakoterapię, fizjoterapię, a niekiedy nawet – zadecydować o zabiegu chirurgicznym.

3. Inne przyczyny bólu karku

Zwyrodnieniowa choroba o nazwie dyskopatia należy do najczęstszych przyczyn bólu w obrębie szyi. Jednak nie jest jedyną.

W przypadku małych pacjentów ból karku raczej nie będzie wskazywał na dyskopatię, za to może świadczyć o innej dysfunkcji. To kręcz karku, który może mieć podłoże mięśniowe lub kostne. Choć początkowo nie boli, a jedynym objawem jest jednostronne przechylenie głowy w stronę barku, to wymaga jak najszybszego postawienia diagnozy i leczenia.

Kręcz może też pojawić się u dorosłych i być konsekwencją urazu kręgosłupa, nadmiernego napięcia mięśniowego, a niekiedy nawet niedosłuchu czy utrwalonego, nieprawidłowego nawyku. Jednym z nich jest. tzw. szyja esemesowa.

Poza innymi schorzeniami dotykającymi kręgosłupa (stenoza kanału kręgowego czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) ból karku może wskazywać także na schorzenia laryngologiczne. W zapaleniu ucha jednym z objawów może być silny ból głowy, a także karku. Także problem z zakresu stomatologii – zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może prowokować bóle w tej części ciała, podobnie jak usunięcie tzw. zębów mądrości, czyli ósemek.

4. Ból karku – zagrożenie

Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy boli kark. Jednak w tym wypadku konieczna jest niezwłoczna interwencja medyczna.

Ból głowy i karku, a także odrętwienie pojawia się w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To poważna infekcja, której nie wolno bagatelizować. Innymi objawami choroby jest także gorączka, wymioty, zaburzenia świadomości.

W przypadku, gdy infekcję powodują bakterie, stosuje się leczenie przyczynowe oparte na antybiotykoterapii, zapalenie opon mózgowych wywołane wirusem wymaga leczenia objawowego, niekiedy włącza się też leki przeciwwirusowe.

Niezależnie od przyczyny wymaga jednak szybkiej diagnostyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze