Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szlachta

Wady postawy - rodzaje

Wady postawy są jedną z głównych przyczyn przewlekłego bólu kręgosłupa
Wady postawy są jedną z głównych przyczyn przewlekłego bólu kręgosłupa (AdobeStock)

Wady postawy są jedną z głównych przyczyn przewlekłego bólu kręgosłupa. Niektóre schorzenia kręgosłupa pojawiają się w dzieciństwie, inne można nabyć z wiekiem, utrwalając nieprawidłowe postawy. Najczęściej jednak te dolegliwości wynikają z naszych zaniedbywań, zmniejszonej aktywności fizycznej oraz nadwagi i otyłości. Profilaktyka chorób kręgosłupa i wad postawy powinna rozpocząć się już we wczesnym dzieciństwie. Warto, by ochrona kręgosłupa poprzez właściwą postawę przy nauce, pracy czy umiarkowana aktywność fizyczna, na stałe wpisały się w codzienne czynności. Co więc należy robić, aby mieć zdrowy kręgosłup?

spis treści

1. Wady postawy - rodzaje

Klasyfikacja wad postawy:

  • Kifoza – jest wygięciem kręgosłupa do tyłu. Jest wiele przyczyn powstawania tej wady postawy. Spotykana jest zarówno w wieku dorosłym, jak również już u najmłodszych. Powstaje pod wpływem dźwignięcia ciężkiego przedmiotu i objawia się paraliżującym bólem. Kifoza może pojawić się w wyniku gruźlicy, krzywicy, złamań, zapaleń i chorób nowotworowych. Czasem za schorzenie odpowiada garbienie się, które powoduje ściśnięcie płuc i ograniczenie ruchów klatki piersiowej. Oddychanie zostaje utrudnione.
  • Lordoza – jest przednim wygięciem kręgosłupa. Pojawiają się zmiany w odcinku szyjnym i zwyrodnieniowe narośla, które są przyczyną bólu i ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. Tę wadę postawy leczy się przez noszenie gorsetu ortopedycznego, niekiedy konieczne jest wykonanie operacji.
  • Skolioza – to boczne skrzywienie kręgosłupa, które w swojej istocie jest skrzywieniem w trzech płaszczyznach. Czasem ta wada postawy pojawia się w okresie dzieciństwa, a czasem po urazie, na skutek bólu. Jeśli skolioza jest pourazowa, wszystko wraca do normy po ustąpieniu dolegliwości. Choroba występuje na różnych odcinkach kręgosłupa: piersiowym, lędźwiowym, szyjnym. Skolioza prawdopodobnie jest chorobą genetyczną, jednak najczęściej ma etiologię idiopatyczną, czyli o nieustalonej przyczynie.

2. Wady postawy - dolegliwości a ból

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ból często towarzyszy dolegliwościom kręgosłupa. Krzywy kręgosłup ma osłabione mięśnie i więzadła, które powinny go stabilizować. Mało aktywny tryb życia sprawia, że mięśnie zaczynają wiotczeć już około trzydziestki. Siedzący tryb życia sprzyja tyciu i niepotrzebnemu obciążaniu mięśni. Czasem jeden ruch, na który nasze mięśnie nie są przygotowane, sprawia bolesny uraz kręgosłupa. Wraz z wiekiem pogarszają się krążki – ulegają spłaszczeniu i zaczynają się o siebie ocierać. Powstają stany zapalne. Jeśli dojdzie do uszkodzenia nerwu, może grozić nam niedowład części ciała.

Jeśli cierpimy na skrzywienia kręgosłupa, powinniśmy badać się regularnie. Gdy pojawia się ból kręgosłupa na skutek urazu, z wizytą u specjalisty nie można zwlekać:

  • w sytuacji, kiedy ból utrudnia oddychanie,
  • gdy ból utrzymuje się przez kilka godzin,
  • jeśli ból promieniuje do klatki piersiowej i kończyn,
  • kiedy tracimy czucie w rękach i nogach,
  • gdy pojawiają się problemy z zatrzymaniem moczu i kału,
  • jeżeli ból nie mija po zażyciu środków przeciwbólowych.

Zaniedbanie wad kręgosłupa i wad postawy ma poważne konsekwencje. Może doprowadzić do kalectwa, nasilenia zaburzeń neurologicznych, niekiedy do niewydolności krążeniowo-oddechowej i przedwczesnej śmierci.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.