Wady postawy - rodzaje

Wady postawy są jedną z głównych przyczyn przewlekłego bólu kręgosłupa. Niektóre schorzenia kręgosłupa pojawiają się w dzieciństwie, inne można nabyć z wiekiem, utrwalając nieprawidłowe postawy. Najczęściej jednak te dolegliwości wynikają z naszych zaniedbywań, zmniejszonej aktywności fizycznej oraz nadwagi i otyłości. Profilaktyka chorób kręgosłupa i wad postawy powinna rozpocząć się już we wczesnym dzieciństwie. Warto, by ochrona kręgosłupa poprzez właściwą postawę przy nauce, pracy czy umiarkowana aktywność fizyczna, na stałe wpisały się w codzienne czynności. Co więc należy robić, aby mieć zdrowy kręgosłup?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Wady postawy - rodzaje

Klasyfikacja wad postawy:

 • Kifoza – jest wygięciem kręgosłupa do tyłu. Jest wiele przyczyn powstawania tej wady postawy. Spotykana jest zarówno w wieku dorosłym, jak również już u najmłodszych. Powstaje pod wpływem dźwignięcia ciężkiego przedmiotu i objawia się paraliżującym bólem. Kifoza może pojawić się w wyniku gruźlicy, krzywicy, złamań, zapaleń i chorób nowotworowych. Czasem za schorzenie odpowiada garbienie się, które powoduje ściśnięcie płuc i ograniczenie ruchów klatki piersiowej. Oddychanie zostaje utrudnione.
 • Lordoza – jest przednim wygięciem kręgosłupa. Pojawiają się zmiany w odcinku szyjnym i zwyrodnieniowe narośla, które są przyczyną bólu i ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. Tę wadę postawy leczy się przez noszenie gorsetu ortopedycznego, niekiedy konieczne jest wykonanie operacji.
 • Skolioza – to boczne skrzywienie kręgosłupa, które w swojej istocie jest skrzywieniem w trzech płaszczyznach. Czasem ta wada postawy pojawia się w okresie dzieciństwa, a czasem po urazie, na skutek bólu. Jeśli skolioza jest pourazowa, wszystko wraca do normy po ustąpieniu dolegliwości. Choroba występuje na różnych odcinkach kręgosłupa: piersiowym, lędźwiowym, szyjnym. Skolioza prawdopodobnie jest chorobą genetyczną, jednak najczęściej ma etiologię idiopatyczną, czyli o nieustalonej przyczynie.

Wady postawy - dolegliwości a ból

Ból często towarzyszy dolegliwościom kręgosłupa. Krzywy kręgosłup ma osłabione mięśnie i więzadła, które powinny go stabilizować. Mało aktywny tryb życia sprawia, że mięśnie zaczynają wiotczeć już około trzydziestki. Siedzący tryb życia sprzyja tyciu i niepotrzebnemu obciążaniu mięśni. Czasem jeden ruch, na który nasze mięśnie nie są przygotowane, sprawia bolesny uraz kręgosłupa. Wraz z wiekiem pogarszają się krążki – ulegają spłaszczeniu i zaczynają się o siebie ocierać. Powstają stany zapalne. Jeśli dojdzie do uszkodzenia nerwu, może grozić nam niedowład części ciała.

Jeśli cierpimy na skrzywienia kręgosłupa, powinniśmy badać się regularnie. Gdy pojawia się ból kręgosłupa na skutek urazu, z wizytą u specjalisty nie można zwlekać:

 • w sytuacji, kiedy ból utrudnia oddychanie,
 • gdy ból utrzymuje się przez kilka godzin,
 • jeśli ból promieniuje do klatki piersiowej i kończyn,
 • kiedy tracimy czucie w rękach i nogach,
 • gdy pojawiają się problemy z zatrzymaniem moczu i kału,
 • jeżeli ból nie mija po zażyciu środków przeciwbólowych.

Zaniedbanie wad kręgosłupa i wad postawy ma poważne konsekwencje. Może doprowadzić do kalectwa, nasilenia zaburzeń neurologicznych, niekiedy do niewydolności krążeniowo-oddechowej i przedwczesnej śmierci.

Małgorzata Kazbieruk, Monika Miedźwiecka, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Kasperczyk T., Wady postawy ciała - diagnostyka i leczenie, Kasper, Kraków 2001, ISBN 83-901977-0-7
 • Spodaryk K., Patologia narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2567-2
 • Marczyński W. (red.), Ortopedia pediatryczna, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-053-5

Ból kręgosłupa

Komentarze (3)
~brak
~brak ponad rok temu

jestem przerażona! Artykuł "zweryfikowany przez:" lekarza? Lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa to fizjologiczne wygięcia kręgosłupa. Lordozy nie leczy się - leczy się hiperlordozę. " Lek. Monika Szlachta jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" . Strach pomyśleć jaki jest obecnie poziom wykształcenia lekarzy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Łuszczyca?

adam93go • ostatni post 5 godzin temu

12

Pomocni lekarze

Artykuły Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa
Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.

Ćwiczenia na piłce - wybór piłki, aerobik

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką - zdjęcia

Ćwiczenia z piłką uaktywniają wiele grup mięśniowych, szczególnie wzmacniają mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Ćwiczenia z piłką mogą wykonywać osoby w każdym wieku.

Płaskostopie - przyczyny, rodzaje, skutki, profilaktyka, leczenie

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub porażenny. Ciężkie przypadki tej wady mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Czynniki ryzyka zaćmy (WIDEO)

Czynniki ryzyka zaćmy (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma jest chorobą, która bardzo często utożsamiana jest ze schorzeniem, które dotyka ludzi w starszym wieku. Ryzyko posiadania tej wady wzroku (...) wzroku może być następstwem długiego stosowania sterydów. Takie rodzaje...

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Ćwiczenie na mięsień pośladkowy wielki (WIDEO)

Ćwiczenie na mięsień pośladkowy wielki (WIDEO) Odtwórz wideo

jednak od tego pierwszego. Jest on odpowiedzialny za utrzymywanie prostej postawy ciała wraz z innymi mięśniami. Pełni również funkcję ochronną, szczególnie (...) widoczną podczas różnego rodzaju wypadków. Dodatkowo...

Insulina - rodzaje, podawanie, przechowywanie

Zastosowanie insuliny (WIDEO)

Zastosowanie insuliny (WIDEO) Odtwórz wideo

wyrównanie cukrzycy przez długie lata. Jakie są wady stosowania insuliny? Niestety, w niektórych przypadkach stosowanie insuliny wywołuje u chorego (...) insulinowej, która podaje insulinę podskórnie. Insulina ma swoje wady,...