EMG (elektromiogram) - wskazania, przebieg badania

EMG (badanie elektromiograficzne) opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni. Czynność ta jest wynikiem zdolności wybiórczego przenikania jonów sodu i potasu przez błonę komórki mięśniowej w trakcie jej pobudzenia przez impuls nerwowy. Prowadzi to do nierównomiernego rozmieszczenia jonów sodu i potasu między wnętrzem komórki, a powierzchnią jej błony (odpowiedniej różnicy potencjałów) i w efekcie - jej depolaryzacji, co jest podstawą powstania skurczu komórki mięśniowej. Dzięki badaniu EMG zjawiska te mogą zostać przedstawione w sposób graficzny, co umożliwia wykrycie wielu chorób dotyczących zarówno nerwów, jak i mięśni.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

EMG - wskazania do badania

Badanie elektromiograficzne - zdjęcia

Badanie elektromiograficzne może być przeprowadzane przy pomocy elektrod naskórnych lub elektrod igłowych wprowadzanych do mięśnia.

Elektromiografia (EMG) jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób mięśni i nerwów obwodowych. Badanie EMG pozwala ustalić lokalizację i charakter zmian patologicznych w mięśniach oraz rozpoznanie chorób nerwów. Umożliwia ono przede wszystkim:

 • zróżnicowanie, czy dany niedowład jest spowodowany uszkodzeniem nerwu czy mięśnia;
 • wykrycie niewielkich uszkodzeń mięśni i nerwów, które jeszcze nie dają objawów;
 • określenie wielkości uszkodzonego obszaru;
 • śledzenie dynamiki procesu chorobowego.

Warto je również wykonać w celu oceny funkcji mięśni po urazach, przy istnieniu zespołów uciskowych, jak np. dyskopatia, stanów zapalnych korzeni nerwowych oraz w celu zaplanowania rehabilitacji u chorych po udarach mózgu. Klasyczne badanie EMG wzbogaca znacznie elektroneurografia, czyli badanie szybkości przewodnictwa nerwowego.

EMG - przebieg badania

W zależności od potrzeby badanie elektromiograficzne wykonuje się przy pomocy elektrod naskórnych lub elektrod igłowych wprowadzanych do mięśnia. Rejestrację przeprowadza się w stanie spoczynku mięśni oraz podczas różnie stopniowanego wysiłku. W warunkach prawidłowych w stanie spoczynku mięsień nie wykazuje żadnej aktywności (tzw. cisza bioelektryczna), podczas minimalnego ruchu powstaje tzw. zapis prosty złożony z pojedynczych potencjałów, a w trakcie maksymalnego wysiłku mięśnia liczne pojedyncze potencjały nakładają się na siebie i mamy tzw. zapis interferencyjny. Analizuje się także kształt, amplitudę i czas trwania pojedynczych potencjałów.

Nieprawidłowy zapis EMG obserwujemy, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwu zaopatrującego daną grupę mięśni albo gdy uszkodzeniu ulega sam mięsień. Jeśli doszło do uszkodzenia nerwu, obserwuje się tzw. zapis neurogenny (potencjały pojawiają się w spoczynku, a przy maksymalnym wysiłku mamy zapis prosty, ponadto amplituda i czas trwania potencjałów są wydłużone). Natomiast jeśli uszkodzony jest mięsień, mamy tzw. zapis miogenny (nie ma czynności spoczynkowej, przy małym wysiłku pojawia się zapis interferencyjny, a potencjały są niskie i krótkie).

Przed EMG nie ma konieczności wykonywania wcześniej innych badań, należy jedynie umyć kończynę. Bezwzględnie nie należy smarować jej maściami i kremami. Wysterylizowaną igłę wbija się prostopadle do mięśnia, po czym wykonuje się wkłucie w odległości 1 - 2 cm od pierwszego. Badanie jest wykonywane przy minimalnym skurczu mięśni, po czym prowadzone jest przy maksymalnym skurczu mięśni, jaki pacjent może wykonać. Badanie trwa około 40 minut. EMG nie może być wykonywane u kobiet w ciąży.

EMG jest badaniem bezpiecznym, choć nie jest na pewno badaniem przyjemnym, gdyż wkłuwanie kilkakrotne igły w mięsień przyjemne nie jest dla nikogo, dlatego do jego wykonania są ściśle określone wskazania, którymi kieruje się neurolog wypisując pacjentowi skierowanie na takie badanie. Jednak przy podejrzeniu choroby mięśni czy nerwów, które zapewniają odpowiednie przewodnictwo elektryczne w mięśniach, przez co zapewniają prawidłową siłę skurczu mięśnia – badanie to jest niezbędne. Elektromiogram dostarcza informacje o pochodzeniu choroby, tzn. czy dysfunkcja mięśnia jest spowodowana patologią jego samego czy nerwów. Ponadto pozwala ocenić zaawansowanie choroby, rokowanie, a także wdrożenie właściwego leczenie, które może być kluczem do jak najdłuższego utrzymania sprawności pacjenta. Skuteczność badania jest wysoka i jeżeli nawet badanie elektromiograficzne nie da odpowiedzi na wszystkie pytania, będzie cenną wskazówką, jakie badania wykonać w następnej kolejności.

Magdalena Pikul, Lekarz Marta Szaniawska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
 • Prusiński A. (red.), Neurologia w praktyce klinicznej - zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-71-8
 • Turaj W. (red.), Badanie obwodowego układu nerwowego, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-029-0
 • Bassetti C., Daetwyler C., Mumenthaler M. Diagnostyka różnicowa w neurologii, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-036-8

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (3)
axel10
axel10 ponad rok temu

W styczniu 2013r stwierdzono u mnie Miastenię rzekomoporażną.Byłam skierowana na Neurologię z powodu opadnięcia powiek.Było robione EMG elektrostymulacyjną próbę nużliwości mieśniowej,drażniąc nerw dodatkowy prawy bodżcem supramaksymalnym o częstotliwościach 3 hz ,10hz i 30hz rejestrując odpowiedzi z mięśnia czworobocznego.Zarejestrowano spadek amplitudy odpowiedzi mięśniowej 5:1 po aktywacji bodżcem tężcowym do 28,1%. Lekarz neurolog dużej sławy leczę się u niego 20 lat, wynik mam wyrzucić bo pani doktor doskonale zna tą pielęgniarkę która to robiła twierdząc że jest beznadziejna i się nie zna badanie było żle zrobione lekarza nie interesuje wykres tylko opis a opis robił lekarZ neurolog.Pomimo pobyt ów w szpitalu w maju przechodziłam Przełom Miasteniczny byłam w szpitalu w Katowicach Listopadzie choroba kręgosłupa przepuklina i nałożenie Miasteni.Bez tabletek na Miastenię nie jestem w stanie funkcjonować.W maju ta sama pani doktor stwierdziła że nie ma Miassteni odstawiłam tabletki wpadłam w Przełom Miasteniczny,teraz też mówi że mam odstawić tabletki bo nie ma żadnej Miasteni a Szpital w Katowicach jest w błędzie

Odpowiedz
~Eliza
~Eliza ponad rok temu

Witam,
W Panstwa artykule wyczytalam, ze "EMG nie może być wykonywane u kobiet w ciąży". Jednak na podstawie miedzynarodowych badan naukowych, ciaza nie jest przeciwwskazaniem do badan z wykorzystaniem EMG. Prosze zajezec do ponizszego linka?:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22002190
pozdrawiam, Eliza.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

EMG (elektromiogram) - wskazania, przebieg badania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły EMG (elektromiogram) - wskazania, przebieg badania
EMG (elektromiogram) - wskazania, przebieg badania

Badanie elektromiograficzne - zdjęcia

Badanie elektromiograficzne - zdjęcia

Badanie elektromiograficzne może być przeprowadzane przy pomocy elektrod naskórnych lub elektrod igłowych wprowadzanych do mięśnia.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Posiew moczu - wskazania do przeprowadzenia badania, przebieg badania

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu - zdjęcie

Posiew moczu wykonuje się w celu zdiagnozowania bakteriomoczu, który jest objawem zakażenia układu moczowego.

Sigmoidoskopia - wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Sigmoidoskopia - zdjęcie

Rodzinna polipowatość widoczna dzięki badaniu endoskopowemu.

Koronarografia - wskazania, przebieg

Obraz w koronarografii

Obraz w koronarografii

Obraz tętnic wieńcowych w koronarografii pomaga w zdiagnozowaniu choroby niedokrwiennej serca.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Naukowcy wykorzystali martwego łososia do badań rezonansem magnetycznym.