Trwa ładowanie...

Badania obrazowe - rodzaje, wskazania, przygotowanie, bezpieczeństwo

 Paula Jakubasik
28.02.2024 10:52
Badania obrazowe pozwalają na zdiagnozowanie wielu chorób i nieprawidłowości.
Badania obrazowe pozwalają na zdiagnozowanie wielu chorób i nieprawidłowości. (Adobe Stock)

Badania obrazowe to grupa diagnostycznych procedur medycznych wykorzystujących różne techniki do wizualizacji wewnętrznych struktur ciała. Pozwalają one lekarzom i specjalistom na dokładne uwidocznienie tkanek, narządów i innych struktur anatomicznych, dzięki czemu możliwe jest zdiagnozowanie chorób, urazów i innych problemów zdrowotnych. Jakie są różne rodzaje badań obrazowych wykorzystywanych w diagnostyce medycznej? Jakie są główne zastosowania badań obrazowych w medycynie? Jakie są korzyści wynikające z przeprowadzenia badań obrazowych?

spis treści

1. Rodzaje badań obrazowych w medycynie

Oto kilka najpopularniejszych rodzajów badań obrazowych:

  • rentgenografia (RTG) - wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do zobrazowania wewnętrznych struktur ciała, takich jak kości, płuca i narządy jamy brzusznej, jest często stosowana do wykrywania złamań kości, chorób płuc, kamieni nerkowych i innych patologii,
  • tomografia komputerowa (TK) - wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie oraz zaawansowaną analitykę komputerową do uwidocznienia przekrojowych obrazów ciała, jest szczególnie przydatna do wykrywania nowotworów, urazów i innych patologii,
  • rezonans magnetyczny (MRI) - wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania bardzo szczegółowych obrazów tkanek miękkich ciała, takich jak mózg, rdzeń kręgowy, stawy i narządy wewnętrzne, jest często stosowana w diagnostyce chorób neurologicznych, ortopedycznych i nowotworowych,
  • ultrasonografia (USG) - wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów struktur wewnętrznych, jest bezpieczna i często wykorzystywana do badania narządów jamy brzusznej, miednicy, tarczycy i innych obszarów,
  • angiografia - to procedura obrazowania z użyciem środka kontrastowego i promieni rentgenowskich do wizualizacji naczyń krwionośnych w ciele, jest stosowana do diagnozowania i leczenia schorzeń, takich jak miażdżyca, tętniaki i zakrzepy,
  • scyntygrafia - technika obrazowania jądrowego, która wykorzystuje środek radioaktywny do uwidocznienia narządów i tkanek, jest stosowana w diagnostyce chorób tarczycy, kości, serca i innych narządów,
  • elektrokardiografia (EKG) - jest procedurą wykorzystującą elektrody umieszczone na skórze do rejestrowania aktywności elektrycznej serca, jest stosowana w diagnostyce chorób serca i zaburzeń rytmu serca,
  • elektroencefalografia (EEG) - jest techniką obrazowania pozwalającą na rejestrowanie aktywności elektrycznej mózgu, jest stosowana w diagnostyce padaczki, zaburzeń snu i innych zaburzeń neurologicznych,
  • mammografia - to rodzaj rentgenografii przeznaczonej do obrazowania tkanek piersi, jest kluczowym narzędziem w wykrywaniu zmian nowotworowych i innych patologii w obrębie piersi,
  • densytometria - wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do pomiaru gęstości kości, jest stosowana w diagnostyce osteoporozy i ocenie ryzyka złamań kości.

2. Wskazania do badań obrazowych

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Wskazania do badań obrazowych obejmują różnorodne sytuacje kliniczne, w których uwidocznienie struktur wewnętrznych może stanowić kluczowe narzędzie w postawieniu diagnozy, monitorowaniu postępu choroby lub ocenie skuteczności terapii.

Pacjenci kierowani są na badania obrazowe z różnych powodów, często w celu wykrycia i oceny urazów, schorzeń układu kostno-szkieletowego, chorób narządów wewnętrznych, nowotworów oraz innych stanów patologicznych. Decyzja o zleceniu konkretnej procedury zależy od charakteru objawów pacjenta, podejrzeń klinicznych lekarza oraz rodzaju problemu zdrowotnego, który wymaga oceny.

Wskazania do badań obrazowych mogą obejmować podejrzenie złamań kości, urazów stawów, chorób serca, płuc, układu pokarmowego, nerek, tarczycy i nowotworów. Ponadto badania obrazowe odgrywają istotną rolę w diagnostyce prenatalnej, umożliwiając ocenę rozwoju płodu oraz wykrywanie wad wrodzonych.

3. Przygotowanie do badań obrazowych

Przygotowanie do badań obrazowych jest kluczowym elementem procesu diagnostycznego, który może znacząco wpłynąć na dokładność wyników. Ogólne zalecenia obejmują konsultację z lekarzem prowadzącym, pacjent powinien również zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną oraz wyniki poprzednich badań obrazowych.

Przed niektórymi badaniami konieczne jest bycie na czczo, unikanie aktywności fizycznej oraz palenia papierosów. Wszystkich ważnych informacji udzieli lekarz na wizycie poprzedzającej procedurę obrazową.

W przypadku badań wykorzystujących silne pola magnetyczne, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (TK), ważne jest usunięcie z ciała wszelkich metalowych przedmiotów. Pacjent powinien także poinformować personel medyczny o istotnych informacjach dotyczących swojego zdrowia, w tym o alergiach, przyjmowanych lekach oraz istniejących schorzeniach.

4. Czy badania obrazowe są bezpieczne dla pacjenta?

Badania obrazowe są uznawane za stosunkowo bezpieczne dla pacjenta, zwłaszcza gdy są przeprowadzane zgodnie z wytycznymi medycznymi. Niemniej jednak, istnieją pewne czynniki ryzyka oraz ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim większość badań obrazowych, takich jak rentgenografia, tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI), wykorzystuje promieniowanie, które nie jest całkowicie obojętne dla organizmu.

Dodatkowo środki kontrastowe wiążą się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych lub działań niepożądanych. Zdarza się również, że stan zdrowia może uniemożliwić wykonanie badania obrazowego, w grupie tej znajdują się kobiety w ciąży, które powinny unikać wielu procedur medycznych z uwagi na potencjalne ryzyko dla płodu.

W każdym przypadku decyzja o przeprowadzeniu badania obrazowego powinna być podejmowana indywidualnie, z uwzględnieniem korzyści i potencjalnego ryzyka dla pacjenta.

5. Gdzie wykonywane sa badania obrazowe i jakie są ich koszty?

Wykonanie badań obrazowych możliwe jest w różnych placówkach medycznych, takich jak szpitale, kliniki specjalizujące się w radiologii czy przychodnie. Cennik jest zróżnicowany i zależy od typu badania, lokalizacji oraz konkretnego ośrodka, w którym realizowane jest badanie. Aby uzyskać precyzyjne informacje na temat kosztów i dostępności badań obrazowych, należy skontaktować się bezpośrednio z danym ośrodkiem medycznym lub firmą ubezpieczeniową.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: USG jamy brzusznej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze