Trwa ładowanie...

Polio u półtorarocznego dziecka. Pierwszy przypadek od lat

Lekarze ostrzegają rodziców. Brak szczepień może się skończyć tragicznie
Lekarze ostrzegają rodziców. Brak szczepień może się skończyć tragicznie (Getty Images)

To pierwszy od 6 lat przypadek wykrycia polio u dziecka na Ukrainie. Maluch nie był zaszczepiony. Lekarze alarmują, że choroba może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Tak było również w tym przypadku, pogorszenie nastąpiło w ciągu dwóch dni.

spis treści

1. Dziecko doznało paraliżu kończyn. Przyczyną wirus polio

Ministerstwo zdrowia Ukrainy przekazało informację o pierwszym od 2015 r. potwierdzonym przypadku zakażenia wirusem polio. Chorobę potwierdzono u półtorarocznego dziecka. Jego rodzice przyznali, że nie zaszczepili malucha ze względu na przekonania religijne.

Rodzice opowiadali, że choroba postępowała bardzo szybko, pierwsze objawy zauważyli 1 września, dwa dni później dziecko było już sparaliżowane od pasa w dół.

Zobacz film: "Choruje na polio. Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”"

Polio (choroba Heinego-Medina) jest wirusową chorobą zakaźną, która atakuje przede wszystkim dzieci do 5. roku życia, ale zachorować mogą również dorośli. Polio bywa nazywane potocznie chorobą "brudnych rąk", bo do zakażenia może dojść przede wszystkim przez nieprzestrzeganie zasad higieny, kontakt z osobą zakażoną, spożywanie skażonych pokarmów. Przeniesienie wirusa jest możliwe również drogą kropelkową.

Przez zaniechanie szczepień, groźne choroby mogą wrócić
Przez zaniechanie szczepień, groźne choroby mogą wrócić (Getty Images)

Pierwsze objawy najczęściej przypominają grypę z gorączką, osłabieniem i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. U części chorych, jeżeli wirusy dostaną się ośrodkowego układu nerwowego, może dojść do niedowładu lub porażenia mięśni. Statystyki pokazują, że do nieodwracalnych porażeń dochodzi u 1 na 200 zakażonych.

2. Szczepienia przeciwko polio w Polsce

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy przyznaje, że liczba szczepień przeciwko polio wśród dzieci poniżej pierwszego roku życia spada. Od początku roku szczepionkę przyjęło 53 proc. uprawnionych, to wyraźny sygnał alarmowy. Przy takim tempie szczepień - nie uda się do końca roku uzyskać poziomu zaszczepienia, który gwarantowałby odporność populacyjną.

Od czasu wprowadzenia szczepień, udało się ograniczyć liczbę zachorowań na polio. Teraz zachorowania są bardzo rzadkie, wcześniej na całym świecie choroba powodowała tysiące zgonów i przypadków trwałego paraliżu wśród dzieci. W Polsce jeszcze w latach 50. rocznie notowano 3 tys. zachorowań.

Szczepienie przeciwko polio jest w Polsce obowiązkowe. Zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień podawane jest łącznie 4 dawki: dwie podstawowe w pierwszym roku życia, później dawka uzupełniająca w 16-18. miesiącu oraz dawka przypominająca w 6. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze