Kalendarz szczepień - czym jest, szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, niemowlęta
Kalendarz szczepień to dokument, który zawiera listę szczepień dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lista uwzględnia szczepienia obowiązkowe oraz szczepienia zalecane (nieobowiązkowe, płatne). Kalendarz szczepień powstał w oparciu o Program Szczepień Ochronnych (PSO).
1. Kalendarz szczepień - czym jest?
Kalendarz szczepień powstał w oparciu o zalecenia lekarzy specjalizujących się w diagnozowaniu chorób zakaźnych. Kalendarz szczepień zawiera następujące pozycje:
- szczepienia obowiązkowe (szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku oraz dla osób narażonych w szczególny sposób na zakażenie),
- szczepienia zalecane,
- informacje dodatkowe.
2. Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe
Szczepienia obowiązkowe są wykonywane bezpłatnie, ale musi je poprzedzić wizyta u pediatry, który zadecyduje o możliwości wykonania szczepienia. Do tej grupy szczepień w kalendarzu należą szczepienia przeciwko następującym chorobom:
- gruźlicy,
- błonicy,
- krztuścowi,
- polio,
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- tężcowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- Hib (Haemophilus influenzae).
Kalendarz szczepień dla dziecka zawiera listę szczepionek, które wykonuje się od momentu narodzin do 19 roku życia.
3. Kalendarz szczepień - szczepienia zalecane
W niektórych krajach UE i USA szczepienia zalecane są to szczepienia refundowane przez państwo. Niestety w naszym kraju szczepienia zalecane wciąż są płatne i wykonuje się je na koszt pacjenta. Wśród szczepień zalecanych znalazły się szczepienia przeciwko następującym chorobom zakaźnym:
- biegunkom wirusowym,
- wzw typu B (dla grup nieobjętych szczepieniami obowiązkowymi),
- wzw typu A,
- grypie,
- kleszczowemu zapaleniu mózgu,
- ospie wietrznej,
- zakażeniom spowodowanym przez bakterie pneumokoków,
- zakażeniom spowodowanym przez bakterie meningokoków.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy mogłam być szczepiona przeciwko żółtaczce? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Czy odległość między szczepieniami wpłynie na ich skuteczność? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Czy konieczne jest podawanie trzeciej dawki szczepienia przeciwko żółtaczce? - odpowiada dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Kalendarz szczepień dziecka uzupełniony o szczepienia zalecane umożliwia mu szerszą ochronę i zapewnia optymalne zabezpieczenie przed chorobami zakaźnymi.
4. Kalendarz szczepień - niemowlęta
Kalendarz szczepień dla niemowląt odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ w tym okresie wykonuje się najwięcej szczepień obowiązkowych. Pierwsze ze szczepień obowiązkowych według kalendarza szczepień jest przeciwko gruźlicy i wzw typu B wykonuje się je już 24 godziny po urodzeniu. Następnie w ciągu 7-8 tygodni po urodzeniu dziecka wykonuje się szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i powtarza przeciwko wzw typu B. Później, między 3. a 4. miesiącem życia powtórzone zostają niektóre szczepienia i dodatkowo wykonuje się także szczepienie obowiązkowe przeciwko polio. Po 6-8 tygodniach od ostatniego szczepienia wykonuje się powtórna próbę przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.