Trwa ładowanie...

Kalendarz szczepień - czym jest, szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, niemowlęta

Avatar placeholder
30.03.2021 22:56
Kalendarz szczepień dziecka uzupełniony o szczepienia zalecane umożliwia mu szerszą ochronę i chroni przed groźnymi chorobami
Kalendarz szczepień dziecka uzupełniony o szczepienia zalecane umożliwia mu szerszą ochronę i chroni przed groźnymi chorobami (123rf.com)

Kalendarz szczepień to dokument, który zawiera listę szczepień dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lista uwzględnia szczepienia obowiązkowe oraz szczepienia zalecane (nieobowiązkowe, płatne). Kalendarz szczepień powstał w oparciu o Program Szczepień Ochronnych (PSO).

spis treści

1. Kalendarz szczepień - czym jest?

Kalendarz szczepień powstał w oparciu o zalecenia lekarzy specjalizujących się w diagnozowaniu chorób zakaźnych. Kalendarz szczepień zawiera następujące pozycje:

  • szczepienia obowiązkowe (szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku oraz dla osób narażonych w szczególny sposób na zakażenie),
  • szczepienia zalecane,
  • informacje dodatkowe.

2. Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe

Zobacz film: "Kary finansowe za nieszczepienie dzieci"

Szczepienia obowiązkowe są wykonywane bezpłatnie, ale musi je poprzedzić wizyta u pediatry, który zadecyduje o możliwości wykonania szczepienia. Do tej grupy szczepień w kalendarzu należą szczepienia przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia są zawsze poprzedzone wizytą lekarską
Szczepienia są zawsze poprzedzone wizytą lekarską (Shutterstock)

Kalendarz szczepień dla dziecka zawiera listę szczepionek, które wykonuje się od momentu narodzin do 19 roku życia.

3. Kalendarz szczepień - szczepienia zalecane

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Wiele osób jest zdania, że szczepi się głównie dzieci. Jednak takie przekonanie jest błędne. Istnieją

zobacz galerię

W niektórych krajach UE i USA szczepienia zalecane są to szczepienia refundowane przez państwo. Niestety w naszym kraju szczepienia zalecane wciąż są płatne i wykonuje się je na koszt pacjenta. Wśród szczepień zalecanych znalazły się szczepienia przeciwko następującym chorobom zakaźnym:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Kalendarz szczepień dziecka uzupełniony o szczepienia zalecane umożliwia mu szerszą ochronę i zapewnia optymalne zabezpieczenie przed chorobami zakaźnymi.

4. Kalendarz szczepień - niemowlęta

Kalendarz szczepień dla niemowląt odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ w tym okresie wykonuje się najwięcej szczepień obowiązkowych. Pierwsze ze szczepień obowiązkowych według kalendarza szczepień jest przeciwko gruźlicy i wzw typu B wykonuje się je już 24 godziny po urodzeniu. Następnie w ciągu 7-8 tygodni po urodzeniu dziecka wykonuje się szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i powtarza przeciwko wzw typu B. Później, między 3. a 4. miesiącem życia powtórzone zostają niektóre szczepienia i dodatkowo wykonuje się także szczepienie obowiązkowe przeciwko polio. Po 6-8 tygodniach od ostatniego szczepienia wykonuje się powtórna próbę przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze