Kalendarz szczepień - czym jest, szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, niemowlęta

Kalendarz szczepień to dokument, który zawiera listę szczepień dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lista uwzględnia szczepienia obowiązkowe oraz szczepienia zalecane (nieobowiązkowe, płatne). Kalendarz szczepień powstał w oparciu o Program Szczepień Ochronnych (PSO).

1. Kalendarz szczepień - czym jest?

Kalendarz szczepień powstał w oparciu o zalecenia lekarzy specjalizujących się w diagnozowaniu chorób zakaźnych. Kalendarz szczepień zawiera następujące pozycje:

  • szczepienia obowiązkowe (szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku oraz dla osób narażonych w szczególny sposób na zakażenie),
  • szczepienia zalecane,
  • informacje dodatkowe.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

2. Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe

Szczepienia obowiązkowe są wykonywane bezpłatnie, ale musi je poprzedzić wizyta u pediatry, który zadecyduje o możliwości wykonania szczepienia. Do tej grupy szczepień w kalendarzu należą szczepienia przeciwko następującym chorobom:

Szczepienia są zawsze poprzedzone wizytą lekarską
Szczepienia są zawsze poprzedzone wizytą lekarską (Shutterstock)

Kalendarz szczepień dla dziecka zawiera listę szczepionek, które wykonuje się od momentu narodzin do 19 roku życia.

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą...

zobacz galerię

3. Kalendarz szczepień - szczepienia zalecane

W niektórych krajach UE i USA szczepienia zalecane są to szczepienia refundowane przez państwo. Niestety w naszym kraju szczepienia zalecane wciąż są płatne i wykonuje się je na koszt pacjenta. Wśród szczepień zalecanych znalazły się szczepienia przeciwko następującym chorobom zakaźnym:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Kalendarz szczepień dziecka uzupełniony o szczepienia zalecane umożliwia mu szerszą ochronę i zapewnia optymalne zabezpieczenie przed chorobami zakaźnymi.

4. Kalendarz szczepień - niemowlęta

Kalendarz szczepień dla niemowląt odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ w tym okresie wykonuje się najwięcej szczepień obowiązkowych. Pierwsze ze szczepień obowiązkowych według kalendarza szczepień jest przeciwko gruźlicy i wzw typu B wykonuje się je już 24 godziny po urodzeniu. Następnie w ciągu 7-8 tygodni po urodzeniu dziecka wykonuje się szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i powtarza przeciwko wzw typu B. Później, między 3. a 4. miesiącem życia powtórzone zostają niektóre szczepienia i dodatkowo wykonuje się także szczepienie obowiązkowe przeciwko polio. Po 6-8 tygodniach od ostatniego szczepienia wykonuje się powtórna próbę przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.