Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
Większość ciąży trwa ponad 37 tygodni. O ciąży takiej mówi się, że jest to ciąża donoszona. Zdarza się jednak, że ze względu na powikłania ciąży lub konieczność wywołania porodu, dziecko rodzi się przed upływem tych 37 tygodni. Wtedy dziecko takie określane jest mianem wcześniaka. Przedwczesny poród nie zawsze jest czymś złym. Bywa, że jest on niezbędny, aby uchronić zdrowie dziecka i matki. Wcześniaki wyglądają nieco inaczej niż noworodki urodzone w terminie. Wymagają też większej opieki i odpowiedniej pielęgnacji.
1. Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu
Jest wiele oznak świadczących o tym, że poród będzie przed terminem lub że trzeba go będzie wywołać. Niektóre kobiety są bardziej narażone na ryzyko przedwczesnego porodu niż inne. Należą do nich kobiety cierpiące na takie choroby, jak cukrzyca,
choroby nerek, choroby serca oraz poważne infekcje. Poród wywołany wskazany jest u kobiet, u których w czasie ciąży niewłaściwie wykształciła się macica lub jej szyjka. Dzięki temu można zapobiec urazom zarówno matki, jak i dziecka. Większe ryzyko wydania na świat wcześniaka występuje również u Afroamerykanek, kobiet nałogowo palących papierosy oraz u kobiet cierpiących na niedożywienie.
Objawy sugerujące, że będzie miał miejsce przedwczesny poród, to:
- regularnie występujące skurcze przed 37. tygodniem ciąży;
- upławy lub krwawienie z pochwy;
- odczuwanie parcia w okolicach miednicy i brzucha;
- jeśli dziecko, które wcześniej się poruszało, nagle całkowicie przestaje to robić, być może trzeba będzie wywołać poród - objaw ten może znaczyć, że dziecko jest chore lub że nie dostaje wystarczającej ilości powietrza.
2. Wcześniak - jak się nim opiekować
Obecnie szanse na przeżycie wcześniaka są bardzo duże. Jednakże ze względu na to, że dzieci nie spędziły w łonie matki tyle czasu, ile powinny, wcześniaki są niedojrzałe i różnią się od dzieci donoszonych. Zwykle mają więcej owłosienia na całym ciele, a ich paznokcie są bardzo cienkie lub nie ma ich wcale. Podczas ostatnich miesięcy ciąży dzieci szybko przybierają na wadze i mają więcej tłuszczu. Wcześniak może nie dojść do tego etapu, przez co jest bardziej wychudzony. Może mieć też problemy ze ssaniem, połykaniem, a nawet samodzielnym oddychaniem. Z tego względu wcześniaki muszą spędzić w szpitalu więcej czasu.
Wcześniaki wymagają więcej składników odżywczych i ciepła. Pielęgnacja niemowlaka, który urodził się przed terminem, nieco różni się od pielęgnacji donoszonych dzieci. Takie dziecko należy karmić często, ale małymi porcjami, by uniknąć odwodnienia - wcześniaki mają mniejszy żołądek. Podawaj wcześniakowi mleko zawierające żelazo i witaminy, gdyż jest to niezbędne do jego rozwoju. Pamiętaj także, aby układać dziecko do snu na plecach – zmniejszy to ryzyko śmierci łóżeczkowej, na którą wcześniaki są bardziej narażone.
Wcześniak nieco różni się od donoszonych dzieci, jednak bardzo szybko nadrabia zaległości i po pewnym czasie trudno wskazać między nimi różnicę. Zdrowie dziecka urodzonego przed terminem jest bardziej zagrożone, lecz odpowiednia pielęgnacja, karmienie i zapewnianie ciepła zwiększa szanse wcześniaków na prawidłowy rozwój.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.