Trwa ładowanie...

Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci

Wirus RSV to główny winowajca infekcji dróg oddechowych u dzieci. Chociaż jego nazwa większości z nas niewiele mówi, to szacuje się, że niemal wszystkie dzieci do skończenia 2. roku życia chorowały z powodu właśnie tego wirusa. Kto jest narażony na choroby wywoływane przez RSV i jak można się przed nim ustrzec?

spis treści

1. Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to najczęstsza przyczyna chorób dolnych dróg oddechowych u niemowląt oraz infekcji dróg oddechowych u starszych dzieci. Wirus przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt oraz zakażone przedmioty. Szczyt zachorowań występuje w okresie od listopada do marca.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Dolegliwości towarzyszące

zobacz galerię

2. Jakie są objawy zarażenia RSV?

Po zakażeniu wirusem RSV, choroba wylęga się przez 4-6 dni. Symptomy są podobne, jak przy innych infekcjach wirusowych – maluch ma katar, kaszel, ból gardła i lekką gorączkę. W ostrym przebiegu pojawiają się duszności oraz bezdech. U niemowląt obserwuje się również senność, rozdrażnienie, niechęć do ssania.

3. Kto jest w grupie ryzyka zakażeniem RSV?

Najbardziej narażone na choroby wywoływane przez wirus RSVwcześniaki oraz dzieci z obniżoną odpornością (np. cierpiące na mukowiscydozę czy schorzenia serca), a także chore na dysplazję oskrzelowo-płucną. Wcześniakom brakuje przeciwciał anty-RSV, co sprawia, że są najbardziej zagrożoną grupą.

Ryzyko zachorowania jest wyższe również wśród maluchów, które chodzą do żłobków czy przedszkoli, mają rodzeństwo w wieku szkolnym, z którymi dzielą jedną sypialnię. Starsze dzieci przynoszą ze szkoły wirusy, które w takich warunkach szybko przenoszą się na najmłodszych członków rodziny.

Wirus RSV atakuje też młodzież i dorosłych, jednak w ich przypadku, przebieg choroby jest łagodniejszy. RSV jest o wiele groźniejszy dla niemowląt i małych dzieci, które często wymagają hospitalizacji i specjalnego leczenia. Zarażenie wirusem niekiedy kończy się zapaleniem płuc, oskrzeli, krtani, tchawicy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet zgonem. Część małych pacjentów z RSV cierpi na niewydolność oddechową, którą trzeba leczyć poprzez zastosowanie sztucznej wentylacji w szpitalu.

4. Leczenie zakażenia wirusem RSV

Zakażenie wirusem RSV leczy się objawowo, a rodzaj terapii dopasowuje się do konkretnych przypadków. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, ale podaje się też lekarstwa rozszerzające oskrzela, które ułatwiają oddychanie oraz leki przeciwwirusowe. W poważnych przypadkach może dochodzić do niewydolności oddechowej – stosuje się wtedy mechaniczne sposoby wspomagania funkcji oddechowej.

5. Profilaktyka RSV

Czy można ustrzec dziecko przed zarażeniem RSV? Oczywiście można stosować standardowe metody zapobiegania infekcjom wirusowym, które zmniejszają ryzyko choroby. W okresie największej ilości zachorowań należy unikać dużych skupisk ludzkich, zrezygnować z odwiedzin gości i przestrzegać zasad higieny.

Dzieciom z grupy wysokiego ryzyka zaleca się profilaktyczne podanie przeciwciał. Małemu pacjentowi należy 5 dawek szczepionki, których koszt to ok. 25 tysięcy złotych. Przeciwciała dla wybranej grupy ryzyka finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Są w niej wcześniaki, które były poddane tlenoterapii, cierpiące na przewlekłe choroby płuc, urodzone przed 28. tygodniem ciąży, które mają mniej niż 6 miesięcy w momencie rozpoczęcia sezonu zakażeń, a także wcześniaki urodzone przed 30. tygodniem ciąży, które mają mniej niż 3 miesiące w momencie startu sezonu zakażeń wirusem RSV.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci
Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza