Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci
Wirus RSV to główny winowajca infekcji dróg oddechowych u dzieci. Chociaż jego nazwa większości z nas niewiele mówi, to szacuje się, że niemal wszystkie dzieci do skończenia 2. roku życia chorowały z powodu właśnie tego wirusa. Kto jest narażony na choroby wywoływane przez RSV i jak można się przed nim ustrzec?
1. Czym jest wirus RSV?
Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) to najczęstsza przyczyna chorób dolnych dróg oddechowych u niemowląt oraz infekcji dróg oddechowych u starszych dzieci. Wirus przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt oraz zakażone przedmioty. Szczyt zachorowań występuje w okresie od listopada do marca.
2. Jakie są objawy zarażenia RSV?
Po zakażeniu wirusem RSV, choroba wylęga się przez 4-6 dni. Symptomy są podobne, jak przy innych infekcjach wirusowych – maluch ma katar, kaszel, ból gardła i lekką gorączkę. W ostrym przebiegu pojawiają się duszności oraz bezdech. U niemowląt obserwuje się również senność, rozdrażnienie, niechęć do ssania.
3. Kto jest w grupie ryzyka zakażeniem RSV?
Najbardziej narażone na choroby wywoływane przez wirus RSV są wcześniaki oraz dzieci z obniżoną odpornością (np. cierpiące na mukowiscydozę czy schorzenia serca), a także chore na dysplazję oskrzelowo-płucną. Wcześniakom brakuje przeciwciał anty-RSV, co sprawia, że są najbardziej zagrożoną grupą.
Ryzyko zachorowania jest wyższe również wśród maluchów, które chodzą do żłobków czy przedszkoli, mają rodzeństwo w wieku szkolnym, z którymi dzielą jedną sypialnię. Starsze dzieci przynoszą ze szkoły wirusy, które w takich warunkach szybko przenoszą się na najmłodszych członków rodziny.
Wirus RSV atakuje też młodzież i dorosłych, jednak w ich przypadku, przebieg choroby jest łagodniejszy. RSV jest o wiele groźniejszy dla niemowląt i małych dzieci, które często wymagają hospitalizacji i specjalnego leczenia. Zarażenie wirusem niekiedy kończy się zapaleniem płuc, oskrzeli, krtani, tchawicy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet zgonem. Część małych pacjentów z RSV cierpi na niewydolność oddechową, którą trzeba leczyć poprzez zastosowanie sztucznej wentylacji w szpitalu.
4. Leczenie zakażenia wirusem RSV
Zakażenie wirusem RSV leczy się objawowo, a rodzaj terapii dopasowuje się do konkretnych przypadków. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, ale podaje się też lekarstwa rozszerzające oskrzela, które ułatwiają oddychanie oraz leki przeciwwirusowe. W poważnych przypadkach może dochodzić do niewydolności oddechowej – stosuje się wtedy mechaniczne sposoby wspomagania funkcji oddechowej.
5. Profilaktyka RSV
Czy można ustrzec dziecko przed zarażeniem RSV? Oczywiście można stosować standardowe metody zapobiegania infekcjom wirusowym, które zmniejszają ryzyko choroby. W okresie największej ilości zachorowań należy unikać dużych skupisk ludzkich, zrezygnować z odwiedzin gości i przestrzegać zasad higieny.
Dzieciom z grupy wysokiego ryzyka zaleca się profilaktyczne podanie przeciwciał. Małemu pacjentowi należy 5 dawek szczepionki, których koszt to ok. 25 tysięcy złotych. Przeciwciała dla wybranej grupy ryzyka finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Są w niej wcześniaki, które były poddane tlenoterapii, cierpiące na przewlekłe choroby płuc, urodzone przed 28. tygodniem ciąży, które mają mniej niż 6 miesięcy w momencie rozpoczęcia sezonu zakażeń, a także wcześniaki urodzone przed 30. tygodniem ciąży, które mają mniej niż 3 miesiące w momencie startu sezonu zakażeń wirusem RSV.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.