Rozwój wcześniaka

Wcześniak to maleńka istotka, która urodziła się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. O tym, czy jest to wcześniak, czyli noworodek przedwcześnie urodzony, decyduje moment przyjścia na świat, ale oprócz tego bierze się także pod uwagę masę urodzeniową dziecka. Maleńki dwukilogramowy wcześniak może mieć zupełnie inne problemy zdrowotne na dalszym etapie rozwoju niż wcześniak o masie noworodka z ciąży donoszonej. W Polsce istnieją przypadki dzieci urodzonych w 22. tygodniu ciąży, ale ze wszystkich noworodków przychodzących na świat na tak wczesnym etapie przeżywa ok. 6%. Współczesna medycyna jest na wysokim poziomie, dlatego nawet dzieci urodzone w 25. tygodniu ciąży udaje się uratować, choć niewątpliwie jest to obarczone ogromnym ryzykiem wystąpienia poważnych zaburzeń, takich jak: porażenie mózgowe, zaburzenia mowy, wady wzroku, słuchu, zaburzenia psychoruchowe, społeczne czy emocjonalne etc.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Co grozi wcześniakom?

Skóra wcześniaka jest cienka i pokryta meszkiem płodowym, prześwitują przez nią naczynia krwionośne dziecka. Wiele narządów jest jeszcze w fazie rozwoju, a więc są zbyt małe, niewykształcone lub niekompletne, jak w przypadku narządów płciowych. Wcześniak jest także narażony w zdecydowanie większym stopniu na różnego rodzaje infekcje, zakażenia czy choroby, ze względu na to, że jego odporność jest zerowa, a jego możliwości adaptacyjne mniejsze. Wcześniakom grożą także trudności z oddychaniem, z właściwą temperaturą ciała, z prawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego, problemy ze wzrokiem czy z karmieniem. Dlatego takie maluchy natychmiast po urodzeniu podłączane są do specjalnych aparatur, gdzie najczęściej stwarza im się warunki, w których mogą przeżyć.

Rozwój dziecka można podzielić na:

  • rozwój somatyczny (cielesny), związany z przyrostem masy ciała i wzrostu, obwodem głowy i klatki piersiowej, długością kończyn,
  • rozwój psychoruchowy, związany ze sprawnością manualną, poruszaniem się, siadaniem, czynnościami intelektualnymi, jak myślenie, uczenie się, zdolnością patrzenia, słuchania, kształtowaniem się mowy,
  • rozwój emocjonalno-społeczny, dotyczący możliwości adaptacyjnych dziecka w środowisku.

Diagnoza wcześniaka

W ocenie, czy dziecko przedwcześnie urodzone rozwija się w miarę swoich możliwości prawidłowo, należy wziąć pod uwagę indywidualne czynniki związane z jego przyjściem na świat oraz warunki, w jakich przebywało po urodzeniu. Im wcześniej urodzone dziecko, tym dłużej prawdopodobnie przebywało w szpitalu. Mogło mieć problemy z oddychaniem, było karmione przez sondę, także sam fakt przedwczesnego porodu niewątpliwie wpłynął opóźniająco na rozwijający się układ nerwowy. Stąd trudno przewidzieć dalszy rozwój dziecka, ale można stosować profilaktykę rozwojową, odpowiednio stymulując i rehabilitując dziecko. Z pewnością wczesna diagnoza dzieci urodzonych przedwcześnie pozwala na zaplanowanie metodycznego postępowania we wsparciu ich dalszego rozwoju. W Polsce stosuje się z dużą popularnością neurokinezjologiczną diagnostykę, a na dalszym etapie terapię metodą Vojty, która jest pomocna w stymulacji rozwoju psychoruchowego dzieci. Inną popularną metodą diagnostyki aktywności spontanicznej dziecka jest metoda neurorozwojowej terapii NDT B.K. Bobath. Liczne testy i metody diagnostyczne stosowane w określonym wieku dziecka pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń, zwłaszcza tych związanych z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym. W sytuacji wykrycia konkretnego zaburzenia, pozwalają na stymulowanie ze skutkiem prawidłowym rozwoju czynności mózgu.

mgr Anna Czupryniak, ponad rok temu

Wcześniak

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem
Objawy ciąży - rozpoznanie, pierwszy trymestr, test ciążowy

Czas ciąży

Czas ciąży

Trudno jest zapobiec urodzeniu się wcześniaka czy przenoszeniu ciąży. Podstawowym zadaniem kobiety jest jednak dbałość o swoje zdrowie, a szczególnie o dietę, bo może mieć to wpływ na długość ciąży.

Wcześniak - objawy przedwczesnego porodu, opieka nad wcześniakiem

Karmienie wcześniaka

sposób karmić wcześniaka decyduje jego ogólny stan zdrowia, jego masa urodzeniowa oraz tydzień, w którym przyszedł on na świat. Najlepiej byłoby (...) korzystnie na jego rozwój. Jednak nie zawsze tak jest, choćby ze...

Rozwój osobisty

Mądre dziecko

Mądre dziecko

Rozwój dziecka jest niezwykle dynamiczny. Rodzic musi zadbać o jego wzrost, wspierać i nagradzać postępy pociechy.

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płód w 21 tygodniu ciąży (zdjęcia)

Płód w 21 tygodniu ciąży (zdjęcia)

Dziecko przyjmuje ostateczne położenie, najczęściej główką w dół. Matka odczuwa delikatne kopnięcia

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza klatką piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca.