Nowa szczepionka jest już w Polsce. Jej opracowanie zajęło ponad 50 lat
Szczepionka przeciwko RSV przeznaczona dla osób starszych jest już dostępna w aptekach. Firma GSK poinformowała, że rekombinowany preparat z adiuwantem, Arexvy, trafił na polski rynek.
1. Pierwsza szczepionka przeciwko RSV
Szczepionka przeciw RSV stosowana jest w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych wywoływanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV). U osób powyżej 60. roku życia z chorobami współistniejącymi istnieje wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu.
Skuteczność preparatu opracowanego przez firmę GSK w zapobieganiu chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym przez RSV wynosi 82,6 proc. i nawet 94,6 proc. u seniorów z chorobami przewlekłymi.
- Zakażenia RSV stanowią jedną z głównych przyczyn chorób zakaźnych układu oddechowego, na które nie było do tej pory skutecznej szczepionki ani swoistego leczenia dla dorosłych. Arexvy to pierwsza na świecie szczepionka zarejestrowana do profilaktyki zakażeń RSV u osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych - poinformował Krzysztof Kępiński z GSK w komunikacie.
Szczepionka Arexvy to pierwszy na świecie preparat przeciwko RSV, który został zatwierdzony przez urzędy regulacyjne. Priorytetem producentów było bezpieczeństwo środka.
Badania kliniczne wykazały, że większość pacjentów dobrze toleruje szczepionkę. Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się ból w miejscu wkłucia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni oraz stawów.
2. Znaczący krok dla zdrowia publicznego
Syncytialny wirus oddechowy występuje powszechnie i dotyka osoby w każdych grupach wiekowych, jednak to seniorzy z chorobami przewlekłymi są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby.
- Każdego roku w szpitalach w Polsce i całej Europie odnotowuje się znaczny wzrost liczby przyjęć pacjentów z powodu zakażeń wirusami układu oddechowego, typowych dla sezonu jesienno-zimowego, w tym RSV. Dlatego cieszę się, że po ponad 50 latach prac nad szczepionką przeciwko RSV, udało się osiągnąć sukces. Nowa szczepionka pomaga chronić osoby starsze przed RSV i można ją podawać jednocześnie ze szczepieniami przeciwko grypie sezonowej - dodała Olivera Tomanoski-Aleksic, dyrektor medyczny GSK.
W grupie wysokiego ryzyka są także pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą, cukrzycą i przewlekłą niewydolnością serca.
Wprowadzenie preparatu na polski rynek jeszcze przed sezonem wzmożonych zachorowań może znacząco przyczynić się zmniejszenia liczby pacjentów i hospitalizacji w związku z zakażeniami RSV.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.