Pojawia się, gdy serce woła o pomoc. Jeden z najczęściej ignorowanych objawów
Kłucie i palenie w klatce piersiowej, uczucie duszności i ucisku w piersi, a także wzmożona męczliwość - to symptomy powszechnie kojarzone z chorobami kardiologicznymi. Istnieje także zespół mniej swoistych objawów. Mogą one wskazywać na to, że to już ostatni dzwonek, aby zadbać o swoje serce.
1. Kondycja paznokci
Gdy paznokcie źle wyglądają, często tłumaczy się to niedoborami witamin i składników mineralnych. Przyczyny nieatrakcyjnych płytek paznokci mogą być jednak mniej oczywiste.
Pierwszym sygnałem, który powinien nas skłonić do wykonania badań, są sine lub czerwone linie pod paznokciami mogące przypominać obrażenia po przytrzaśnięciu czy stłuczeniu. Jeśli jednak nie przypominamy sobie żadnego wypadku z dłońmi w roli głównej, a do tego w ostatnim czasie szybko się męczymy, warto zastanowić się nad zdrowiem swojego serca.
Niepokoić powinny też obrzęknięte opuszki palców i paznokcie, które zakrzywiają się w dół w czasie wzrostu. Może być to symptom choroby serca, płuc lub innej poważnej choroby.
2. Puchnące nogi
Opuchlizna związana jest najczęściej z nieprawidłowym przepływem limfy. Jeśli odczuwamy ból, pieczenie, ciepło i dostrzegamy utrzymujący się obrzęk, to nie można tego bagatelizować. To może być niewydolność żylna, a nawet bardzo groźną dla zdrowia i życia zakrzepica.
Jest wiele przyczyn występowania tego objawu. Zajęte opuchlizną nogi mogą też wyglądać różnie - czasem nabrzmiałe są całe łydki, czasem obrzęk rozpościera się od pachwin w dół. Niezależnie od tego powinniśmy udać się wówczas do lekarza, aby poznać przyczyny tego stanu.
3. Ból żuchwy
To ból porównywalny do silnego bólu zęba, jeśli towarzyszy mu także ucisk w klatce piersiowej, pieczenie, nudności lub kołatanie serca - należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Ból żuchwy oznaczać może także inne dolegliwości - zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego lub bruksizm. Jeżeli jednak stomatolog nie stwierdza przyczyny objawów w jamie ustnej i przestrzeni stawowej żuchwy, należy wybrać się do kardiologa.
4. Sine usta i język
Sinica to zespół objawów wskazujących o poważnych problemach z sercem. Skóra w okolicy ust i języka sinieje nawet w temperaturze pokojowej. Nie można oczywiście mylić tego z naturalną sinością w okolicy ust związaną np. z zimnem – ta reakcja jest wówczas całkowicie naturalna.
5. Ból barku i pleców
Rozpierający, uciskający ból jest odczuwany przy zawale mięśnia sercowego. Od bólu, którego przyczyna jest związana z samym układem ruchu, sercowy ból barku różni się tym, że nie nasila się podczas samego poruszania kończyną. Może jednak narastać w trakcie lub po wysiłku fizycznym, bądź też w sytuacji stresowej. Może trwać kilka sekund lub kilka minut.
Ból związany z chorobą serca może także promieniować do pleców.
6. Pękające pajączki
Sygnałem, który może wskazywać na problemy sercowo-naczyniowe są także pajączki, czyli niewielkie naczynia krwionośne widoczne gołym okiem na skórze. Ich obecność może wskazywać na zablokowanie tętnicy.
7. Guzki Oslera
To charakterystyczny objaw bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Są bolesne, czerwono-sine, a ich średnica nie przekracza najczęściej 1 cm. Guzki Oslera są objawem mogącym świadczyć także o toczniu i anemii hemolitycznej.
8. Obrzęk języka
Obrzęk języka świadczyć może przede wszystkim o dwóch dolegliwościach - reakcji uczuleniowej lub problemach z układem sercowo-naczyniowym. Jeśli jednak wykluczamy reakcję alergiczną na pokarm, bo w ostatnim czasie nie zmienialiśmy diety, to opuchlizna języka powinna być alarmującym sygnałem, który należy skonsultować z lekarzem.
Do pozostałych objawów, po których wystąpieniu powinna zapalić nam się czerwona lampka, należy wysypka z gorączką, podskórne guzki i przebarwienia dłoni. Nawet jeśli objawy nie są dotkliwe, ale występują jednocześnie ich różne rodzaje, warto udać się do specjalisty.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.