Gorączka a karmienie piersią
Co zrobić, gdy kobieta karmiąca piersią ma gorączkę? Leki przeciwgorączkowe mogłyby się przecież okazać szkodliwe dla małego dziecka. Czy zbijanie temperatury lekami oraz kontynuowanie karmienia piersią wykluczają się? Czy istnieją leki przeciwgorączkowe, które są nieszkodliwe dla maluszka? Czy przerwanie karmienia na czas przyjmowania takich leków jest dobrym pomysłem? Oto, co zalecają lekarze.
1. Gorączka podczas karmienia piersią
- Gorączka jest reakcją obronną twojego organizmu, np. przed wirusem. Powinnaś w takim razie więcej odpoczywać. Poproś partnera, rodzinę lub przyjaciół o pomoc w opiece nad dzieckiem. Odpoczynek skróci czas przebiegu infekcji i szybciej wrócisz do dawnej formy.
- Możesz przyjmować leki podczas karmienia piersią. Leki te jednak muszą być oznaczone jako bezpieczne dla dzieci, które są karmione piersią. Lista środków przeciwgorączkowych dla kobiet karmiących jest ograniczona. Najlepiej skonsultować się z lekarzem w tej sprawie. Ostatecznie można poprosić o radę farmaceutę. Uważa się, że paracetamol jest bezpieczny dla dziecka karmionego piersią. Należy pamiętać też o odpowiedniej dawce, która jest podana w ulotce leku. Jego nadmiar może bowiem zaszkodzić zarówno dziecku, jaki i matce. Karmiąca matka powinna przyjmować leki przeciwgorączkowe tylko w przypadku, gdy naprawdę istnieje taka konieczność.
- Pij dużo płynów, aby się nie odwodnić i nie stracić pokarmu. Podczas gorączki tracisz więcej płynów. Jeśli twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, lekarze nie polecają podawania mu wody. Zatem to twoja pierś jest źródłem płynów dla niemowlaka. Zadbaj więc o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Jeśli masz gorączkę, nie ma przeciwwskazań do dalszego karmienia dziecka piersią. Mleko matki nie zawiera wirusów, które mogłyby zaatakować organizm dziecka. Mleko ma w swoim składzie przeciwciała produkowane przez organizm matki, co chroni niemowlaka przed chorobą. Jednak należy pamiętać, że wirusy mogą być przekazane dziecku drogą kropelkową i wtedy dziecko może zachorować.
2. Gorączka u dziecka a karmienie piersią
Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę, najlepiej zwiększyć ilość pokarmu, który maluszek zjada. Niemowlak z gorączką traci ze swojego organizmu większą ilość płynów, które muszą być uzupełnione. Jednak gdy dziecko nie chce pić więcej mleka, nie powinniśmy go do tego zmuszać, jedynie zachęcić. Poza tym, dziecku można podać lek przeciwgorączkowy, ale specjalnie przeznaczony dla niemowlaków.
Dziecko z gorączką nie powinno być ubierane w bardzo ciepłe ubranka i być dodatkowo otulone grubą kołdrą, ponieważ zwiększy to temperaturę ciała i utratę płynów. Jeśli gorączka u niemowlaka nie ustępuje, a dziecko staje się bardziej płaczliwe, apatyczne i robi coraz mniej kup, istnieje ryzyko odwodnienia dziecka. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja i podanie dziecku kroplówki. Zwiększenie częstotliwości karmienia czy ewentualne dopajanie dziecka płynami jest najlepszym sposobem na uniknięcie odwodnienia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.