Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Skutki zażywania narkotyków

Podatność na uzależnienia

Możemy nie mieć wpływu na wrodzone czynniki prowadzące do uzależnienia, jednak to, czy wybierzemy nałóg na skutek nacisku środowiska, jest jedynie w naszych...

Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka.

1. Uzależnienie fizyczne a psychiczne

Każdy narkotyk może powodować uzależnienie. Jedne mają mniejszy potencjał uzależniający, inne większy, ale uzależniają wszystkie. Uzależnienie fizyczne polega na tym, że po odstawieniu substancji psychoaktywnej dochodzi do reakcji ze strony fizjologii organizmu – pojawiają się nudności, wymioty, bóle głowy, ciągłe poszukiwanie narkotyku. Dzieje się tak dlatego, że organizm do tej pory przyzwyczajony do stałego dostarczania narkotyku przystosował się do tego i teraz bez substancji psychoaktywnej przestaje prawidłowo funkcjonować. Taki typ uzależnienia trzeba leczyć przez detoksykację. Uzależnienie psychiczne od narkotyków powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Nagle wszystko inne przestaje być ważne – liczy się tylko przyjmowanie narkotyku. Taka osoba zaniedbuje wszystkie czynności życia codziennego. Oprócz tego wzrasta u niej tolerancja na narkotyk, przez co musi zażywać ciągle więcej i więcej. Leczenie tego typu uzależnienia jest bardzo trudne i odbywa się w specjalnych poradniach i grupach terapeutycznych.

2. Wpływ poszczególnych narkotyków na organizm

Narkotyki są stosowane w medycynie jako środki łagodzące ból i uspokajające. Niektóre z nich mają także swój wkład w leczenie chorób, np. jaskry. Jednak wykorzystywanie ich tylko po to, aby się odurzyć czy poczuć euforię, może skończyć się problemami zdrowotnymi, psychicznymi, a nawet śmiercią. Szczególnie niebezpieczne są uzależnienia od narkotyków i ich długotrwałe przyjmowanie. Jednorazowe „eksperymenty” także nie pozostają obojętne dla organizmu. Narkotyki w różny sposób wpływają na mózg i postrzeganie, różni się także ich działanie na organizm.

 • Skutki zażywania marihuany i haszyszu. Narkotyki pozyskiwane z konopi indyjskich zawierają substancję psychoaktywną o nazwie tetrahydrokannabinol (THC). Nie wywołuje ona uzależnienia fizycznego, dlatego marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich. Po zażyciu mogą pojawić się: stan zrelaksowania, wzrost apetytu, wzrost wrażliwości na zapachy, smaki i dźwięki, dezorientacja, stan euforii lub zagubienia. Fizyczne skutki zażywania marihuany, to: nadmierna senność, wzmożona potliwość, przekrwienie gałek ocznych, bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, zaburzona koordynacja ruchowa, przyspieszone tętno, podniesione ciśnienie, problemy z potencją.
 • Skutki zażywania halucynogenów. Grzyby halucynogenne nie wywołują uzależnienia fizycznego. Mogą natomiast wywołać uzależnienie i problemy psychiczne. Na choroby psychiczne wywołane zażywaniem substancji psychoaktywnych szczególnie narażone są osoby o słabej psychice, niedojrzałe emocjonalnie, ale problemy takie, jak depresja, paranoja, psychoza mogą pojawić się u każdego. Długotrwałe uzależnienie od grzybów halucynogennych zatruwa organizm i może doprowadzić do zniszczenia nerek i wątroby.
 • Skutki zażywania narkotyków stymulujących (amfetamina, metamfetamina, ecstasy). Amfetamina to pochodna alfa-metylofenyloetyloaminy. Ta substancja pobudza psychicznie, fizycznie i emocjonalnie, gdyż stymuluje receptory dopaminowe ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje kilkugodzinną euforię i silnie uzależnia, także fizycznie. Długotrwałe uzależnienie od narkotyków takich, jak amfetamina wyniszczają organizm i psychikę człowieka – prowadzą do udarów mózgu, zawałów serca, napadowych skoków ciśnienia, zaburzeń rytmu serca. Zespół abstynencyjny występuje 12 godzin od ostatniej dawki narkotyku i wywołuje urojenia, stany lękowe, senność, przygnębienie, a nawet myśli samobójcze.
 • Skutki uzależnienia od opioidów (heroina, kodeina, morfina). Przekraczają one barierę krew-mózg i mogą działać bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Objawy uzależnienia od narkotyków tego typu to zaburzenia łaknienia, euforia, niewrażliwość na ból, obniżenie libido, bladość. Zażywanie opioidów może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, perforacji żołądka, perforacji jelit, obrzęku płuc – wszystkie te stany mogą doprowadzić do śmierci. To narkotyki twarde, uzależniające zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Po odstawieniu wywołują zespół abstynencyjny, objawiający się wzmożoną potliwością, drżeniem mięśni, agresją, stanami lękowymi, omamami, zaburzeniami świadomości, bezsennością, mdłościami, biegunką, bólem głowy, brzucha, mięśni, stawów i kości.

3. Narkotyki a choroby

Narkotyki takie, jak marihuana czy opioidy mogą mieć zastosowanie lecznicze:

 • obniżanie ciśnienia śródgałkowego,
 • działanie przeciwwymiotne,
 • działanie przeciwdrgawkowe,
 • zmniejszanie bólu.

Dużo częściej jednak narkotyki wywołują lub prowadzą do wielu chorób psychicznych. Choroby psychiczne, na które narażeni są narkomani, to przede wszystkim:

Same narkotyki mogą także wywołać schorzenia takie, jak:

 • napady padaczkowe,
 • udar mózgu,
 • zawał serca,
 • uszkodzenia nerek,
 • uszkodzenia wątroby.

Uzależnienia od narkotyków wywołują chęć sięgania po coraz większe dawki. Może to doprowadzić do przedawkowania i silnego zatrucia, a nawet do śmierci.

4. Powikłania narkomanii

Narkotyki mogą wpływać niekorzystnie na prawie każdy narząd w organizmie. Bardzo groźne są przede wszystkim zaburzenia pracy serca oraz depresja układu oddechowego, która może nastąpić, np. po długotrwałym stosowaniu heroiny. Po heroinie może także dojść do zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego oraz zatrzymania moczu. Po wielu narkotykach występują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, zaburzenia odporności. Częste są też zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, czasem spadek libido. Mogą też wystąpić takie dolegliwości, jak przewlekły kaszel czy katar oraz krwawienia z nosa. Zdarzają się też drgania mięśniowe, nagłe wzrosty ciśnienia czy bóle głowy, nudności, wymioty. Przy niektórych narkotykach przyjmowanych drogą dożylną może dojść do powstawania zatorów, a w konsekwencji – mikroudarów w mózgu.

Narkotyki mogą też wyrządzić dużą szkodę w psychice człowieka. Zmiany nastroju pod ich wpływem są bardzo różne – od depresji do nadmiernej euforii. Ponadto, może wystąpić nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – bezsenność. Człowiek czuje niepokój, traci kontrolę nad tym, co się dzieje. Pojawiają się napadowe agresywne zachowania. Mogą się też pojawić halucynacje i omamy, rzeczywistość płynnie się miesza z tym, co człowiek ma tylko w swojej głowie i często trudno te dwa światy od siebie odróżnić. Długotrwałe zażywanie narkotyków może powodować wystąpienie przewlekłych psychoz lub nerwic, które mogą ciągnąć się latami, mimo odstawienia narkotyków. Narkotyki mogą też być czynnikiem spustowym dla schizofrenii.

4.1. Wpływ narkotyków przyjmowanych drogą dożylną

Jeżeli chodzi o narkotyki przyjmowane drogą dożylną, dodatkowym zagrożeniem są zakażenia. Przy niezachowaniu zasad sterylności może dojść do zakażenia miejsca wkłucia, a bakterie drogą krwi mogą spowodować zakażenie całego organizmu, czyli sepsę. Ponadto, osoby nadużywające narkotyki stosują wspólne igły i strzykawki, przez co nierzadkie są zarażenia wirusem HIV. To jedno z najpoważniejszych następstw narkomanii. Nawet jeżeli człowiek poradzi sobie z problemem narkomanii, to zakażenie HIV i tak jest wyrokiem śmierci, który dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można jedynie odsunąć w czasie. Używanie narkotyków wprowadzanych do organizmu za pomocą iniekcji może prowadzić nie tylko do AIDS, ale też do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby, zapalenia wsierdzia, mózgu i opon mózgowych.

Nawet jeśli branie narkotyków ma jakieś pseudo-pozytywne efekty, to jest ich na pewno mniej niż skutków ubocznych. Nie warto zaczynać przygody z narkotykami, bo naprawdę trudno ją zakończyć, szczególnie bez szwanku dla swojego zdrowia i psychiki.

Bibliografia

 • Jurczyński Z., Narkomania. Podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3898-9.
 • Piotrowski J., Podstawy toksykologii, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2008, ISBN 978-83-204-3401-9.
 • Robson P., Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-32-4.
 • Wanat W., Narkotyki i narkomania, Iskry, Warszawa 2006, ISBN 83-244-0009-5.
Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze (28)
~assssssssss
~assssssssss

witam. Wiem że pewnie nie będziecie mogli mi pomóc ale mam problemy rodzinne, przez to że mój mąż od wielu lat pali nałogowo marihuanę robi to nawet kilka razy dziennie. Mimo iż nie widzę w nim agresywnego zachowania ani innych zmian w psychice to boje się zostawiać z nim naszego 2 letniego synka. Wiem że jeśli osoba uzależniona nie chce rozwiązać swojego problemu albo udaje że go nie ma nie wiele da się zrobić, ale mimo tego uzależnienia bardzo kocham swojego męża i nie wiem jak mogę mu pomóc. Krzyki prośby i płacz na nie wiele się zdają. Chciałam z nim udać się do specjalisty ale on twierdzi ze do nie potrzebuję. Nie wiem co mam robić. Chciałabym aby był szczęśliwy i zdrowy ale wiem ze puki pali skręty to będzie nie możliwe. Proszę może wy wiecie co mam robić

Odpowiedz
~ddn18
~ddn18

Witam. moj maz byl uzalezniony od amfetaminy... nie chcial sie leczyc..jego uzaleznienie bylo tak ogromne ze cierpiala na tym nasza rodzina. Sam z tym skonczyl...odebral sobie zycie wieszajac sie. Zostawiajac mnie i nasze dzieci 4letnia core i 10mies synka.

Odpowiedz
~Szakal
~Szakal

Witam. Ja lubie stan po mefedronie. Nie jestem uzalezniony zazywam go raz na jakis czas nie czesto ostatnio co sobote. Ale wiem ze jeszcze troche i bede uzalezniony. Zaczolem go zazywac poniewaz mam problemy w domu mama pije ojca nie ma ciezkie zycie i dziecinstwo rez nie ciekawe. Nie jestem ani agresywny ani nie mam schiz. I wydaje mi sie ze niektore artykoly o mefie sa grobo przesadzone. Nie polecam zabawy z narkotykami bo ciezko z tego wyjsc. Palilem zielsko przez rok dzien w dzien i prawde mowiac poradzilem sobie sam z uzaleznieniem. Nie zaczynajcie z narkotykami. Jezeli juz to zapalcie blanta bo chemia zniszczeniem dazy pozdro

Odpowiedz
~adi
~adi

jezeli palenie to jego jedyny nalog , ciesz sie , bo to jedyna substancjia ktora nie szkodzi tak bardzo , palac lolka

Odpowiedz
~Jinx93
~Jinx93

@~Szakal: Mefedron co tydzień?jakoś w to nie umiem uwerzyć no ale nie krytykuje czy coś ale wiem jak silny jest ten narkotyk jakie sa działania i jak szybko uależnia.Jeśli naprawdę bierzesz to co sobote postaraj się to wogóle wycofać z swojego życia dobrze ci radzę wiem co mówię ja nie posłuchałam i poleciałam po bandzie całkowicie .Chciałabym z tego wyjść bo zaniedbuje bliskich i odbija mi sie to na zdrowiu.ale nie umiem albo poprostu musze uciec od znajomych i miejsca gdzie aktualnie mieszkam.Niedawno wróciłam z UK nie długo bo 3 tyg tam byłam ale nie brałam skóra się zrobiła taka jak była za nim wpadłam przytyłam lepsze samopoczucie nie ukrywam chęć była ale starałam się nie myśleć o zażyciu dawki mefy czy innego narkotyku.Do Polski leciałam samolotem i już wiedziałam że Rano poczuje to ten stan eufori i co ciane tak od 14 Listopada..to co mi sie przybrało nie ma śladu potym:D jesteś na dobrej drodze....NIe brnij w to ...dalej!!:D i zdala od Maszyn Hazardowych:D

Odpowiedz
~Aleksandra 18
~Aleksandra 18

Ja jestem uzalezniona od tramalu nie dosc ze cierpie zero wsparcia ze strony partnera ktory jak mantre powtarza gdybys chciala to rzucic to dawno bys to zrobila latwo mu bo on nie bierze tego swinstwa wogole odczuwam zero szczescia ze zwiazku

Odpowiedz
~bobek
~bobek

@~Aleksandra 18: jeśli tylko popala to jeszcze nic strasznego ,nie masz o czym się obawiać,tylko pilnój żeby nic innego nie brał,ja brałem amfetaminę i wywołała u mnie takie zaburzenia psychczne ze sobie tego nie wobrarzasz jestem niebezpieczny dla siebie i otoczena takie jazdy w głowie ze masakra nie umiem z tym zyc ani tego wytrzymać każdy dzień to meka ,trzy pruby samobójcze jedna do tego stopnia ze reanimacja i w sumie to żałuje ze mnie odratowali,chodziłem po psychiatrach bułem w szpitalu psuchiatrycznym dziennym zajadłem już chyba setki rodzaji psychotropów żadne nie pomogły ,nie biore od ponad 4 lat i mi nie przechodzi,zmarnowałem sobie zycie a mam dopiro28 i chciałbym zyc normalnie,w kwietnu jade do szpitala z podwójną diagnozą to taki szpital dla ludzi z zaburzeniamipsychicznymi wywołanymi przez narkotyki daj bug ze mi pomągą tam bo musze dojść do siebie bo już tak długo nie pociągnę,a co do twojego to jeśli popala to raczej ni mu nie będzie w sumie to uważam ze lepiej zapalić niż by miał pic alkohol tylko pilnuj żeby nie brał niczego innego ,bo jednemu nic się może nie stać a drugi doprowadzi się do takiego stanu jak ja 4 lata i0 poprawy a co do tramalu to tez jadłem przez długi okres i przestałem wcale nie było tak trudno pierwsze dni ,tygodnie najgorsze a potem już luz nawet nie musłem już o tym zeb wziasc po prostu na początku musisz sobie znalesc zajecie w miare sił żeby o tym nie myslec a po paru tygodniach już z górki, ja to mam dopiero przejebane codzienna meka ale nic nie biore.pozdrawiam i zycze powodzena,

Odpowiedz
~bobek
~bobek

@~Aleksandra 18: sory czes tej odpowiedzi buło skierowane do asssss a napisałem do ciebie całos a co do tramalu to tak jak pisałem tylko na początku jest cieżko

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skutki zażywania narkotyków - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Skutki zażywania narkotyków
Skutki zażywania narkotyków

Depresja po narkotykach

Substancje psychoaktywne wyraźnie i bezpośrednio oddziałują na układ nerwowy człowieka, prowadząc do zmian w sferze emocjonalnej, poznawczej i behawioralnej. Działanie narkotyków zależy m.in. od rodzaju przyjętego środka, dawki, cech indywidualnych osoby,...

Skutki zażywania narkotyków

Problemy z narkotykami a depresja

Sprowadzone do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, przez harwardzkiego psychologa Timothego Lear'ego, narkotyki zadomowiły się na dobre w społeczeństwach XX i XXI wieku. W obecnej chwili są dużym problemem społecznym i zdrowotnym wielu państw i narodów. Coraz...

Skutki zażywania narkotyków

Śmiercionośne dopalacze - jak naprawdę wpływają na nasz organizm?

Śmiercionośne dopalacze - jak naprawdę wpływają na nasz organizm?

W ostatnim czasie obserwujemy lawinowy wzrost zatruć substancjami psychoaktywnymi funkcjonującymi pod nazwą dopalacze. Do szpitali w różnych miejscach w Polsce trafiają młodzi ludzie, którzy sięgając po te syntetyczne narkotyki, narażają nie tylko własne...

Skutki zażywania narkotyków

Zbiorowe zatrucie narkotykami podczas konferencji homeopatów

Zbiorowe zatrucie narkotykami podczas konferencji homeopatów

Problemy z oddychaniem, przyspieszona akcja serca, skurcze, omamy i halucynacje - tak zakończyła się konferencja dotycząca medycyny alternatywnej, która odbywała się w Niemczech. Helikopter, 15 karetek pogotowia, ok 160 ratowników - tyle służb zostało...

Skutki zażywania narkotyków

Zachowanie po narkotykach

Zachowanie po narkotykach

(...) a także te o słabej psychice mogą zareagować na narkotyk w nieprzewidywalny sposób. Długofalowe skutki zażywania...

Uzależnienie od środków odurzających

Klasyfikacja narkotyków

Narkotyki działają na mózg człowieka - silnie go pobudzają (amfetamina, metamfetamina, tabletki ecstasy), otępiają i uspokajają (opioidy), wywołują omamy (grzyby halucynogenne, LSD). Mimo podziału narkotyków na miękkie i twarde, nie można powiedzieć,...

Uzależnienie od środków odurzających

Objawy uzależnienia od narkotyków

Narkotyki to problem społeczny. Mit, że uzależnienie od nich dotyczy jedynie ludzi bezdomnych, mieszkających na dworcach, którym życie się nie ułożyło, to bzdura. Narkomanem może być każdy, nie tylko ten, który „wygląda" jak stereotypowy narkoman. Problem...

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Pomoc osobom uzależnionym od narkotyków

Stereotypy i mity na temat leczenia narkomanii, które funkcjonują w społeczeństwie, mogą skutecznie zniechęcić niejednego uzależnionego od substancji psychoaktywnych do skorzystani

Uzależnienie od środków odurzających

Badania na obecność narkotyków

Badania na obecność narkotyków

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy twoje dziecko zażywa narkotyki, możesz zastosować ogólnodostępne testy do wykrywania substancji psychoaktywnych. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na ten radykalny krok, powinieneś przeprowadzić poważną rozmowę i wyjaśnić...

Objawy uzależnienia od narkotyków

Fazy uzależnienia od narkotyków

Fazy uzależnienia od narkotyków

Narkomania to problem medyczny, społeczny i kulturowy, postrzegany dziś jako jednostka chorobowa o niezwykle złożonym charakterze. Oprócz uzależnienia fizycznego i psychicznego, zł