Rezonans magnetyczny głowy – działanie, przebieg badania, zastosowanie
Rezonans magnetyczny głowy (w skrócie MRI) to dokładne i innowacyjne badanie, którego celem jest ukazanie przekroju narządów wewnętrznych człowieka we wszelkich możliwych płaszczyznach. Kiedy istnieją wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego głowy i jak wygląda sam proces badawczy?
1. Rezonans magnetyczny głowy – działanie
Rezonans magnetyczny głowy (MRI to skrót z języka angielskiego i po rozszerzeniu ma postać: magnetic resonance imaging) korzysta z magnetycznych właściwości atomów. A przecież z atomów składa się również ludzkie ciało. Aby wykonać badanie potrzebne jest zatem silne pole magnetyczne, fale radiowe i komputer, którego zadaniem jest zamiana danych na konkretne obrazy. Do urządzeń wykorzystuje się magnesy różniące się stopniem natężenia. Im moc magnesu większa, tym rezonans magnetyczny głowy daje lepsze wyniki.
Sprawne przeprowadzenie badania jest możliwe tylko wtedy, gdy aparat odizolowany jest od innych urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne. W związku z tym cała aparat umieszczony jest w klatce Faradaya. Czym jest klatka Faradaya? Jest to specjalna konstrukcja, metalowy ekran chroniący przed polem elektrostatycznym. Mechanizm został wymyślony przez Michaela Faradaya; jego celem było udowodnienie jednego z praw elektrostatyki.
2. Rezonans magnetyczny głowy – przebieg badania
Rezonans magnetyczny głowy jest badaniem bezbolesnym i zupełnie bezpiecznym. Tym samym nie powoduje żadnych reakcji biologicznych. Jednocześnie rezonans magnetyczny głowy nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, które mogą dla przykładu uniemożliwić prowadzenie auta lub powrót do codziennych obowiązków. Warto wiedzieć, że siła pola magnetycznego aparatu jest 20 000 razy większa niż pole magnetyczne Ziemi. Mimo to nie ma żadnego szkodliwego oddziaływania na ciało ludzkie.
To też warto wiedzieć
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego głowy? Przedstawicielki płci żeńskiej powinny w tym dniu zrezygnować z makijażu (kosmetyki kolorowe zawierają w swym składzie drobiny metali), lakieru do włosów. Tego typu czynniki mogą mieć wpływ na jakość obrazu. Nie trzeba być na czczo. Pamiętajmy jednak o tym, że rezonans magnetyczny głowy odbywa się w temperaturze około 26 stopni Celsjusza. Po prostu nie ubierajmy się za grubo. Przed badaniem pacjenci powinni zdjąć wszelkie metalowe dodatki, w tym protezy dentystyczne. Koniecznie trzeba poinformować lekarza o jakichkolwiek metalowych implantach. Kobiety powinny poinformować o ewentualnej ciąży.
3. Rezonans magentyczny głowy – zastosowanie
Rezoznans magentyczny stosuje się także w innych przypadkach. Rezonans magnetyczny głowy diagnozuje takie choroby, jak:
- stwardnienie rozsiane,
- nowotwory mózgu,
- choroby otępienne,
- ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołu, tylnej części jamy czaszki (w tym diagnostyka udarów mózgu),
- guzy kanału kręgowego,
- ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego,
- zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym,
- zaburzenia neurologiczne o niewiadomym pochodzeniu.
Sam rezonans magnetyczny przydaje się również przy ustaleniu zmian nowotworowych w okolicy narządów rodnych, klatki piersiowej itp.
Przebieg badania nie jest skomplikowany. Pacjent umieszczany jest na wysuwanym stole. Następnie umieszczany jest w specjalistycznym tunelu. Osoba badana ma cały czas kontakt z personelem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.