Trwa ładowanie...

Padaczka - objawy, ataki epileptyczne, pierwsza pomoc

Avatar placeholder
07.09.2021 11:35
Padaczka nie jest chorobą psychiczną. Bardzo ważna jest pierwsza pomoc udzielana osobom z objawami epilepsji.
Padaczka nie jest chorobą psychiczną. Bardzo ważna jest pierwsza pomoc udzielana osobom z objawami epilepsji. (AdobeStock)

Objawy padaczki to najczęściej ataki epilepsji, które mogą powodować przerażenie otoczenia. Ludzie boją się, widząc napady epilepsji, bo nie rozumieją, co dzieje się z poszkodowanym. Wiedza na temat pierwszej pomocy w ataku padaczki jest niezwykle istotna. Strach zazwyczaj paraliżuje obserwatorów, ale udzielenie pomocy epileptykowi może nawet uratować mu życie. Warto dowiedzieś się, jakie padaczka ma objawy oraz poznać zasady udzielania pomocy w trakcie ataku. Niewiedza w tym temacie może kosztować kogoś życie.

spis treści

1. Padaczka - objawy i ataki epileptyczne

Epilepsja to choroba neurologiczna. Rocznie choruje na nią około 100 tysięcy osób. Padaczka jest chorobą przewlekłą. Napady padaczkowe to najczęstsze objawy padaczki, można je ograniczyć lub też całkowicie wyeliminować. Trzeba jednak mieć dostęp do najnowszych technologii. Epilepsja nie jest chorobą psychiczną. Bardzo ważna jest pierwsza pomoc udzielana osobom z objawami padaczki. Atak epilepsji to przejściowe zaburzenie czynności mózgu. Napady wywoływane są przez gwałtowne wyładowywania bioelektryczne w mózgu. Objawy padaczki, które można zaobserwować w trakcie ataku, to: kilkusekundowa utrata świadomości lub zachowanie świadomości, dłuższe napady z utratą przytomności i drgawkami. Padaczka występuje u wielu osób. Pierwsza pomoc powinna zostać udzielona jak najszybciej.

2. Padaczka - objawy a pierwsza pomoc

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym"
Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym
Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Padaczka to choroba, na którą choruje ok. 1% ludzi w Polsce, czyli 400 tysięcy osób. W większości przypadków

zobacz galerię
 • Zapewnij choremu bezpieczeństwo, zabezpiecz go przed upadkiem, skaleczeniem, potłuczeniem tułowia i kończyn. Usuń z najbliższego otoczenia wszelkie przedmioty zagrażające życiu czy rzeczy o ostrych krawędziach.
 • Ochroń głowę chorego przed urazami.
 • Rozepnij choremu pasek i kołnierzyk koszuli, by mógł oddychać.
 • Pilnuj, by swobodnie oddychał i by miał drożne drogi oddechowe.
 • Napady padaczkowe trwają około 2-3 minut, więc zachowaj spokój.
 • Kiedy atak padaczki minie, ułóż chorego na lewym boku, uchronisz go w ten sposób przed zadławieniem.
 • Jeżeli atak padaczki się przedłuża, wezwij karetkę.

Objaw padaczki w postaci ataku może sprawić, że chory będzie miał chwilowe zaburzenia logicznego myślenia. Dlatego, gdy atak epilepsji minie samoistnie, zapewnij mu spokój, by mógł na chwilę zasnąć. Sen jest niezwykle wskazany osobie, która miała atak padaczki, z uwagi na fakt, że napad kosztuje ją wiele energii i wysiłku fizycznego.

Pierwsza pomoc, jeśli wystąpią objawy padaczki – czego nie należy robić?

 • Nie wkładaj nic twardego między zęby chorego.
 • Nie otwieraj na siłę zaciśniętych szczęk.
 • Nie próbuj powstrzymać na siłę drgawek.
 • Nie rób sztucznego oddychania, resuscytacja nie jest potrzebna. Napady padaczkowe charakteryzują się bezdechem.
 • Nie wkładaj pod głowę chorego jakichkolwiek przedmiotów (poduszek czy koca).
 • Nie ograniczaj ruchów chorego.
 • Nie budź chorego po ataku.
 • Nie podawaj podczas ataku jakichkolwiek napojów czy proszków, bo może to doprowadzić do zadławienia się.

Przedłużający się w czasie atak może doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, z bezdechem włącznie. Napad trwający dłużej niż 5 minut może zagrażać życiu, stąd zalecane jest wzywanie pogotowia ratunkowego przy każdym, nawet najmniejszym ataku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie epilepsji w ciąży a stopnie szkolne dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.