Epilepsja - przyczyny, napad, diagnostyka, leczenie

Epilepsja (padaczka) to określenie całej grupy zaburzeń neurologicznych, mających charakter przewlekły. Najczęściej objawiają się napadami padaczkowymi, czyli chwilowymi zaburzeniami w funkcjonowaniu mózgu. Charakterystyczne jest dla nich gwałtowne, samorzutne pojawianie się nadmiernych wyładowań bioelektrycznych, mających miejsce w komórkach nerwowych.

Szacuje się, że 1% polskiego społeczeństwa choruje na padaczkę. Ta neurologiczna choroba kojarzy nam się najczęściej z człowiekiem, który traci przytomność, a jego ciało wpada w drgawki. Nie zawsze jednak epilepsja objawia się w ten sam sposób. Według specjalistów rozróżniamy nawet 70 odmian tej choroby, każda z nich może objawiać się w inny sposób. Jakie są przyczyny epilepsji i czy można ją wyleczyć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Epilepsja - przyczyny rozwoju

Epilepsja, znana też jako padaczka, to choroba neurologiczna, której rozwój opiera się na zaburzeniu funkcji grupy neuronów, znajdujących się w ognisku padaczkowym umieszczonym w określonym miejscu w mózgu. Następstwem takiego chwilowego zastoju pracy neuronów jest atak padaczki. Do pojawienia się pierwszych objawów epilepsji dochodzi zazwyczaj przed ukończeniem przez chorego 20. roku życia. Epilepsja ta nie jest zależna od płci – w niemal jednakowym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn.

Niestety nie u wszystkich chorych na epilepsję lekarze są w stanie określić dokładną przyczynę rozwoju tej neurologicznej choroby. Najczęściej jednak uznaje się, że jest ona skutkiem poważnych urazów głowy spowodowanych np. wypadkiem samochodowym, ale może wynikać także z nieprawidłowo przeprowadzonego porodu, zapalenia mózgu, chorób naczyniowych czy z uwarunkowań genetycznych. Wszystkie te choroby i urazy powodują zaburzenie struktury tkanek w mózgu. Miejsce, w którym pojawiła się taka zmiana strukturalna jest najlepszym podłożem do rozwoju ogniska padaczkorodnego.

Epilepsja - napad

Praca neuronów znajdujących się w mózgu polega na przekazywaniu między nimi informacji dzięki impulsom elektrycznym. Kiedy jednak dochodzi do nadmiernego pobudzenia komórek nerwowych, mają miejsce zaburzenia w przekazywaniu impulsów elektrycznych, których następstwem są wyładowania. W ten sposób dochodzi do napadu epilepsji. Co ciekawe, neurony, których praca jest zaburzona niczym nie różnią się w budowie od neuronów zdrowych. Ich skupiska powstają najczęściej w płacie czołowym lub skroniowym w mózgu, a najrzadziej w płacie potylicznym i ciemieniowym.

Nie wszystkie napady padaczki objawiają się w ten sam sposób – są jednak objawy, które występują u większości chorych. Zaliczamy do nich m.in. utratę przytomności i sztywnienie ciała, w trakcie którego chory na epilepsję mocno odgina głowę do tyłu oraz wypręża nogi i ręce, nie mając możliwości ich zgiąć. Podczas ataku pacjent ma także często problemy z oddychaniem, po kilku chwilach pojawiają się drgawki, w trakcie których jest zazwyczaj nieświadomy. Jeden napad trwa zazwyczaj do 5 minut, a po jego zakończeniu epileptyk odczuwa dużą senność i rozkojarzenie.

U niektórych dorosłych chorujących na epilepsję pojawiają się niestandardowe objawy. Nie pojawiają się żadne drgawki, utrata świadomości czy upadek. Może jednak dojść do chwilowego „wyłączenia się” chorego. Najczęściej dochodzi do niego podczas wykonywania pewnej czynności. W jej trakcie osoba chora na epilepsję nagle traci kontakt z otoczeniem – zaczyna patrzeć w jeden punkt lub „zamyśla się”. Kiedy atak się skończy zazwyczaj wraca do wykonywania niedokończonej czynności, nie zdając sobie sprawy z chwilowego braku świadomości.

Epilepsja - diagnostyka

Jeden atak padaczki nie wystarczy do tego, aby określić charakterystykę epilepsji. Dopiero jeśli napady regularnie się powtarzają, jest konieczna wizyta u neurologa. Oprócz standardowego wywiadu dotyczącego napadów, z pewnością zleci wykonanie badań neurologicznych, w tym badania EEG, które umożliwia zobrazowanie nieodpowiedniej pracy bioelektrycznej mózgu. Pomocne we właściwej diagnostyce może być także wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Epilepsja - leczenie

Leczenie padaczki jest bardzo trudne, ponieważ epilepsja jest chorobą nieprzewidywalną – nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się kolejny atak. Przypuszcza się jednak, że jego pojawienie mogą potęgować pewne czynniki takie jak przemęczenie, długotrwały brak snu, ciągły stres, a także intensywny wysiłek fizyczny, picie alkoholu i zażywanie narkotyków oraz wahania hormonalne. Chorzy na epilepsję powinni wystrzegać się tych sytuacji i przez całe życie kontynuować leczenie.

Nieleczona epilepsja może doprowadzić nie tylko do nieodwracalnych zmian w mózgu, ale nawet do śmierci. Biorąc pod uwagę wiek, przebieg oraz przyczyny choroby neurolog powinien ustalić odpowiednią terapię epilepsji. Za podstawową metodę leczenia uznaje się farmakoterapię, która pozwala opanować intensywność i częstotliwość napadów padaczki. Niektórzy pacjenci nie reagują jednak na leczenie farmakologiczne – w ich przypadku lekarze proponują operację, która pozwoli na usunięcie ogniska padaczkowego lub nacięcie dróg nerwowych między półkulami, które pomoże zmniejszyć ilość napadów.

Komentarze (3)
~Jola
~Jola ponad rok temu

Niektórzy źle tolerują leczenie farmakologiczne, wtedy mogę z własnego doświadczenia doradzić klinike gamma knife, pomagają oni nieinwazyjnie leczyć różne schorzenia neurologiczne. Dzięki czemu zmniejsza się ilość napadów i można normalnie funkcjonować :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Padaczka - rodzaje, przyczyny, leczenie, rokowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Padaczka - rodzaje, przyczyny, leczenie, rokowanie
Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Obraz endoskopowy chorego na zapalenie jelit

Kolonoskopia przedstawia szeroką zmianę śluzówki esicy oraz oraz płyn jelitowy przedostający się poza jego ściany.

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Prostowniki nadgarstka

Prostowniki nadgarstka

Miejsce przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (Łokieć tenisisty)