Leczenie epilepsji w ciąży a stopnie szkolne dziecka
Szwedzcy naukowcy zauważyli zależność między ilością przyjmowanych przez ciężarną leków na epilepsję, a wynikami szkolnymi dziecka. Okazało się, że im więcej leków w ciąży, tym słabsze oceny potomka.
1. Przyjmowanie leków przeciwepileptycznych w ciąży
Badacze z Karolinska University Hospital i University of Lund przyjrzeli się bliżej kobietom, które rodziły dzieci między 1973 a 1986 rokiem. Z całej badanej części populacji, matki 1235 dzieci leczyły się w czasie ciąży na padaczkę. Z tej grupy 641 stanowiły dzieci matek leczących się za pomocą monoterapii, 429 to dzieci matek leczących się kilkoma lekami, a w przypadku pozostałej części, metody leczenia nie udało się określić.
2. Wpływ leczenia epilepsji w ciąży na wyniki szkolne dziecka
Ogólnym wnioskiem naukowców było stwierdzenie, iż przyjmowanie przez matkę leków na epilepsję niekorzystnie wpłynęło na wyniki szkolne dziecka. Osoby takie w porównaniu do reszty uczniów rzadziej osiągały wyniki wyróżniające. Co więcej, jeśli matka w czasie ciąży stosowała politerapię (metodę leczenia opartą na więcej niż jednym leku), to prawdopodobieństwo, że jej dziecko nie ukończy szkoły było większe niż normalnie. Oznacza to, że przyjmowanie w ciąży więcej niż jednego leku przeciwepileptycznego może niekorzystnie działać na układ nerwowy dziecka.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.