Trwa ładowanie...

Resekcja płata skroniowego

Największa część mózgu, kresomózgowie, składa się z czterech części zwanych płatami. Wyróżniamy płat czołowy, ciemieniowy, potyliczny i skroniowy. Każdy z nich kontroluje określony rodzaj aktywności ludzkiej. Płat skroniowy, który znajduje się po obu stronach głowy tuż nad uszami, odgrywa ważną rolę w procesie słyszenia, mówienia i zapamiętywania. Padaczka skroniowa, której ognisko znajduje się w płacie skroniowym, jest najczęstszym rodzajem padaczki u młodzieży i dorosłych.

1. Czym jest padaczka i dlaczego tak trudno się ją leczy?

Padaczka jest chorobą wieloczynnikową, o różnej etiologii. Charakteryzuje się występowaniem napadów padaczkowych, które są odzwierciedleniem zaburzeń czynności mózgu. Wyróżnia się wiele przyczyn występowania napadów padaczkowych, a także różne manifestacje kliniczne. Ze względu na tak złożoną strukturę choroby leczenie farmakologiczne nie zawsze przynosi pożądane efekty.

2. W jakim celu wykonuje się resekcję płata skroniowego?

Resekcja płata skroniowego wykonywana jest w celu kontrolowania napadów padaczkowych. W czasie resekcji usuwany jest fragment tkanki, który odpowiada za napady. Najczęściej usuwa się fragmenty z przedniej i środkowej części płata. Operacja zalecana jest osobom, u których padaczka jest nasilona i/lub nie można kontrolować napadów za pomocą leków, a także, gdy środki farmakologiczne powodują liczne skutki uboczne i wpływają na jakość życia pacjenta. Poza tym musi istnieć możliwość usunięcia tkanek bez powodowania jakiegokolwiek urazu tych obszarów mózgu, które odpowiadają za podstawowe funkcje życiowe człowieka. Osoby z poważnymi problemami medycznymi, np. chorujące na raka, nie są kwalifikowane do operacji.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

3. Przed zabiegiem

Pacjenci przed zabiegiem poddawani są szczegółowej ocenie. Monitorowane są ich napady padaczkowe, wykonuje się elektroencefalografię (EEG), rezonans magnetyczny (MRI) i tomografię emisyjną (PET). Testy te pomagają wskazać ognisko padaczki płacie skroniowym i ustalić, czy operacja jest możliwa.

4. Przebieg resekcji płata skroniowego

Po uśpieniu pacjenta chirurg wykonuje nacięcie skóry głowy, usuwa fragment kości i odsuwa oponę twardą. Przez otwór wprowadza specjalne narzędzia do usuwania tkanki. Podczas operacji wykorzystywany jest czasem mikroskop chirurgiczny, by lekarz dokładnie widział operowany fragment mózgu. W niektórych przypadkach pacjent jest budzony podczas operacji, podawane są mu jednak środki przeciwbólowe i uspokajające. Robi się tak, by pacjent mógł pomóc lekarzowi ustalić obszary mózgu odpowiedzialne za funkcje życiowe. Lekarz używa specjalnych sond, by stymulować mózg pacjenta. W tym czasie pacjent proszony jest o liczenie, identyfikowanie obrazków itp.

5. Po zabiegu

Po zabiegu pacjent pozostaje 2-4 dni w szpitalu. Większość pacjentów wraca do pracy lub szkoły w ciągu 6-8 tygodni. Blizna po nacięciu zarasta włosami. Pacjenci często muszą przyjmować leki przeciwpadaczkowe przez długi czas, dwóch lub więcej lat. Resekcja płata skroniowego eliminuje lub ogranicza napady u 70-90% pacjentów.

6. Skutki uboczne resekcji płata skroniowego

Skutki uboczne operacji: drętwienie skóry głowy, nudności, ból głowy, zmęczenie, depresja, trudności w mówieniu, zapamiętywaniu. Ryzyko związane z operacją obejmuje infekcje, krwawienie, reakcję alergiczną na narkozę, brak poprawy, zmiany osobowości pacjenta, ból.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza