Trwa ładowanie...

Leki na epilepsję a ryzyko nieurazowych złamań u osób starszych

Avatar placeholder
24.04.2019 13:27
Leki na epilepsję a ryzyko nieurazowych złamań u osób starszych
Leki na epilepsję a ryzyko nieurazowych złamań u osób starszych (123RF)

Ze styczniowego raportu Archives of Neurology wynika, iż stosowanie większości leków na padaczkę zwiększa ryzyko nieurazowych złamań i pęknięć kości u osób po 50 roku życia.

spis treści

1. Leki na epilepsję a złamania nieurazowe

Leki na epilepsję są wtórnym czynnikiem ryzyka osteoporozy, a wynika to z faktu, iż epilepsja jest częstym schorzeniem u osób starszych, które ze względu na wiek są szczególnie narażone na osteoporozę. Dodatkowo przyjmowanie leków na epilepsję wiąże się z większym ubytkiem gęstości tkanki kostnej u kobiet cierpiących na padaczkę w okresie postmenopauzalnym.

2. Badania nad lekami na epilepsję

Do tej pory przeprowadzono wiele badań na zależność między przyjmowaniem leków na epilepsję, a ubytkiem kości u osób powyżej 65 roku życia, jednak niewiele testów dotyczyło wpływu poszczególnych leków na stan kości osób starszych. Kanadyjscy naukowcy postanowili więc przeprowadzić analizę danych medycznych 15 792 osób, które doświadczyły nieurazowych złamań kości między kwietniem 1996 a marcem 2004. Do każdej z osób dopasowano 3 osoby z grupy kontrolnej, czyli grupy osób bez historii złamań.

3. Jakie leki zwiększają ryzyko złamań?

Z badania wynika, iż wszystkie leki, nie licząc kwasu walproinowego, znacznie zwiększały ryzyko nieurazowych złamań u osób powyżej 50 roku życia. Niekorzystny wpływ leków na kości zanotowano zarówno w monoterapii, jak i w terapii wielolekowej, z tą różnicą, iż ryzyko złamań w przypadku politerapii jest większe niż przy stosowaniu jednego leku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy lek na drgawki w epilepsji
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze