Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Padaczka w ciąży

Avatar placeholder
04.07.2020 22:41
Padaczka w ciąży
Padaczka w ciąży (Shutterstock)

Ochrona przed padaczką jeszcze do niedawna wiązała się z bardzo dużym ryzykiem, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wiele kobiet rezygnowało z tego powodu z macierzyństwa. Obecnie, przy ścisłej kontroli napadów padaczki i odpowiedniej opiece prenatalnej, nie jest to tak wielkie zagrożenie ciąży - ponad 90% kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie są możliwe powikłania ciąży u kobiet z padaczką i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

1. Powikłania po padaczce w ciąży

Padaczka w ciąży może wywołać komplikacje, takie jak:

Oprócz tego, że padaczka nieco komplikuje przebieg ciąży, ta choroba może wpłynąć na samo poczęcie. U kobiet cierpiących na padaczkę często występują problemy z menstruacją oraz inne ginekologiczne dolegliwości. Może to obniżyć płodność. Co więcej, niektóre leki na padaczkę, stosowane do kontrolowania ataków, mogą prowadzić do niepłodności.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ciążę. Dla większości kobiet przebieg padaczki w czasie ciąży nie zmienia się. U bardzo niewielu kobiet ataki padaczki są rzadsze. Częstsze napady padaczkowe zdarzają się szczególnie u kobiet ze słabo kontrolowaną padaczką.

2. Leki na padaczkę w ciąży

Każdy lek w ciąży może wpłynąć na dziecko. Leki przeciwpadaczkowe u 4-8% dzieci wywołują nieprawidłowości, takie jak:

  • rozszczepienie podniebienia,
  • defekty cewy nerwowej,
  • defekty szkieletu,
  • niewydolność serca płodu,
  • choroby układu moczowego.

Powyższe defekty pojawiają się u 2-3% wszystkich dzieci - ryzyko tych wad wrodzonych nie wzrasta więc dramatycznie u kobiet chorych na padaczkę. Większe ryzyko niosą za sobą ataki padaczki, które mogą prowadzić do niedotlenienia płodu. Ta choroba w czasie ciąży może także wywołać poronienie, jeśli nie będzie odpowiednio kontrolowana.

Przed zajściem w ciążę należy ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Będą one tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód, przy równoczesnym zachowaniu skuteczności.

Dawka leków przeciwpadaczkowych może być zwiększana wraz z zaawansowaniem ciąży. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży zwiększa się wydalanie leków z moczem. Także wymioty mogą przyczynić się do większego zapotrzebowania na leki.

Tak jak każda kobieta, osoba chora na padaczkę przed zajściem w ciążę powinna:

  • zdrowo się odżywiać,
  • brać witaminy zalecane dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko (u kobiet z padaczką zapotrzebowanie na kwas foliowy jest trochę większe niż u innych),
  • odstawić kofeinę,
  • wysypiać się,
  • rzucić palenie,
  • regularnie ćwiczyć.

Padaczka w ciąży jest pewnym zagrożeniem dla płodu. Jednak nie oznacza, że dziecko urodzi się chore lub że będzie miało wady wrodzone. U większości kobiet dzieci rodzą się zdrowe, szczególnie jeśli przestrzegane są wszystkie zasady zdrowej ciąży.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Następny artykuł: Leczenie epilepsji w ciąży a stopnie szkolne dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze