Trwa ładowanie...

Padaczka w ciąży

Ochrona przed padaczką jeszcze do niedawna wiązała się z bardzo dużym ryzykiem, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wiele kobiet rezygnowało z tego powodu z macierzyństwa. Obecnie, przy ścisłej kontroli napadów padaczki i odpowiedniej opiece prenatalnej, nie jest to tak wielkie zagrożenie ciąży - ponad 90% kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie są możliwe powikłania ciąży u kobiet z padaczką i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Powikłania po padaczce w ciąży

Padaczka w ciąży może wywołać komplikacje, takie jak:

Padaczka w ciąży
Padaczka w ciąży

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy...

zobacz galerię

Oprócz tego, że padaczka nieco komplikuje przebieg ciąży, ta choroba może wpłynąć na samo poczęcie. U kobiet cierpiących na padaczkę często występują problemy z menstruacją oraz inne ginekologiczne dolegliwości. Może to obniżyć płodność. Co więcej, niektóre leki na padaczkę, stosowane do kontrolowania ataków, mogą prowadzić do niepłodności.

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na ciążę. Dla większości kobiet przebieg padaczki w czasie ciąży nie zmienia się. U bardzo niewielu kobiet ataki padaczki są rzadsze. Częstsze napady padaczkowe zdarzają się szczególnie u kobiet ze słabo kontrolowaną padaczką.

2. Leki na padaczkę w ciąży

Każdy lek w ciąży może wpłynąć na dziecko. Leki przeciwpadaczkowe u 4-8% dzieci wywołują nieprawidłowości, takie jak:

 • rozszczepienie podniebienia,
 • defekty cewy nerwowej,
 • defekty szkieletu,
 • niewydolność serca płodu,
 • choroby układu moczowego.

Powyższe defekty pojawiają się u 2-3% wszystkich dzieci - ryzyko tych wad wrodzonych nie wzrasta więc dramatycznie u kobiet chorych na padaczkę. Większe ryzyko niosą za sobą ataki padaczki, które mogą prowadzić do niedotlenienia płodu. Ta choroba w czasie ciąży może także wywołać poronienie, jeśli nie będzie odpowiednio kontrolowana.

Przed zajściem w ciążę należy ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Będą one tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód, przy równoczesnym zachowaniu skuteczności.

Dawka leków przeciwpadaczkowych może być zwiększana wraz z zaawansowaniem ciąży. Dzieje się tak dlatego, że w czasie ciąży zwiększa się wydalanie leków z moczem. Także wymioty mogą przyczynić się do większego zapotrzebowania na leki.

Tak jak każda kobieta, osoba chora na padaczkę przed zajściem w ciążę powinna:

 • zdrowo się odżywiać,
 • brać witaminy zalecane dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko (u kobiet z padaczką zapotrzebowanie na kwas foliowy jest trochę większe niż u innych),
 • odstawić kofeinę,
 • wysypiać się,
 • rzucić palenie,
 • regularnie ćwiczyć.

Padaczka w ciąży jest pewnym zagrożeniem dla płodu. Jednak nie oznacza, że dziecko urodzi się chore lub że będzie miało wady wrodzone. U większości kobiet dzieci rodzą się zdrowe, szczególnie jeśli przestrzegane są wszystkie zasady zdrowej ciąży.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.