Leczenie operacyjne padaczki

Większość osób z padaczką jest w stanie kontrolować chorobę za pomocą leków. Jednak u 30% chorych nie jest to możliwe. W niektórych przypadkach może pomóc operacja przeprowadzona na mózgu. Wykonanie zabiegu może podnieść komfort życia pacjenta. Dwa główne rodzaje operacji wykonywanych w związku z padaczką to operacja usuwająca fragment mózgu odpowiedzialny za napady oraz operacja przerywająca połączenia neuronalne, po której biegną impulsy napadowe rozprzestrzenione w mózgu. Operacja jest rozważana tylko wtedy, gdy część mózgu odpowiedzialna za napady, zwana ogniskiem padaczki, może być zlokalizowana i jej usuniecie nie zagraża podstawowym funkcjom życiowym. Potrzebne są do tego liczne badania i testy.

Jak długo trwa ból pooperacyjny?

Rodzaje leczenia padaczki

Padaczkę można leczyć operacyjnie, wykorzystując jedną z następujących procedur:

 • Resekcja płatów. Największa część mózgu, kresomózgowie, składa się z czterech części zwanych płatami – czołowej, ciemieniowej, płata potylicznego i skroniowego. Padaczka skroniowa, w których ognisko padaczki znajduje się w płacie skroniowym, jest najbardziej popularnym rodzajem padaczki u młodzieży i dorosłych. W czasie resekcji usuwany jest fragment tkanki, który odpowiada za napady. Najczęściej usuwa się fragmenty z przedniej środkowej części płata.
 • Lesionektomia. Ta operacja skupia się na usunięciu wyizolowanej zmiany patologicznej (np. guz lub zniekształcone naczynie krwionośne), która jest odpowiedzialna za napady padaczkowe.
 • Przecięcie włókien ciała modzelowatego. Ciało modzelowate to zespół włókien nerwowych łączących dwie połówki mózgu. Przecięcie włókien to operacja, w której całość lub część tej struktury jest przecinana, co powoduje brak komunikacji między półkulami i zapobiega rozprzestrzenianiu się napadów z jednej strony mózgu do drugiej. Procedura ta przeznaczona jest dla pacjentów z ekstremalnymi formami padaczki, u których intensywne napady mogą powodować gwałtowne upadki i poważne uszkodzenia ciała.
 • Funkcjonalna hemisferektomia. Jest to rodzaj hemisferektomi, zabiegu, który polega na resekcji jednej półkuli mózgu. Funkcjonalna hemisferektomia to oddzielenie jednej półkuli od drugiej i usuniecie małej części mózgu. Operacja ta jest przeprowadzana u dzieci poniżej 13 roku życia, u których jedna półkula nie pracuje prawidłowo.
 • Wielokrotne przecięcia kory mózgu. Stosuje się je wtedy, gdy padaczka ma swoje źródło w miejscach, których nie można usunąć. Chirurg wykonuje serię nacięć, które przerywają bieg impulsów napadowych, ale nie uszkadzają mózgu.

Wskazania do leczenia operacyjnego padaczki i efekty zabiegu

Operacja zalecana jest osobom, u których padaczka jest nasilona i/lub nie można kontrolować napadów za pomocą leków, a także gdy środki farmakologiczne powodują liczne skutki uboczne i wpływają na jakość życia pacjenta. Osoby z poważnymi problemami medycznymi, np. chorujące na raka, nie są kwalifikowane do operacji.

Efektywność leczenia padaczki zależy od jej rodzaju. Niektóre osoby nie mają po niej żadnych napadów, u innych udało się je częściowo wyeliminować. U jeszcze innych jedna operacja może nie przynieść żadnych efektów i zalecana jest druga. Większość pacjentów musi brać leki przeciwnapadowe przez rok lub więcej po operacji.

Ryzyko związane z takimi operacjami obejmuje infekcje, krwawienie, reakcję alergiczną na znieczulenie, możliwość spowodowania problemów neurologicznych, niepowodzenie leczenia.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Prusiński A. (red.), Neurologia w praktyce klinicznej - zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-71-8

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie operacyjne padaczki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie operacyjne padaczki
Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Chłoniak u 6-letniego chłopca

Chłoniak u 6-letniego chłopca

Chłoniaki mają charakter złośliwy. Najczęściej leczy się je za pomocą chemioterapii lub też stosuje się leczenie operacyjne.

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - leczenie operacyjne (WIDEO)

Rak nerki - leczenie operacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie operacyjne raka nerki Nie zawsze raka nerki leczy się operacyjnie, chociaż operacja usunięcia guza ma miejsce w większości przypadków (...) każdego chorego - zarówno do leczenia operacyjnego,...

Padaczka - objawy, ataki epileptyczne, pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym (WIDEO)

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym (WIDEO) Odtwórz wideo

Padaczka to choroba, na którą choruje ok. 1% ludzi w Polsce, czyli 400 tysięcy osób. W większości przypadków napady padaczkowe pojawiają (...) i wegetatywne. Napady padaczki powtarzają się w różnych odstępach czasu...

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie

Operacja małego cięcia (WIDEO)

Operacja małego cięcia (WIDEO) Odtwórz wideo

Leczenie operacyjne jest obecnie jedyną metodą leczenia zaćmy. Kiedy tylko objawy zaćmy zaczynają negatywnie odbijać się na życiu chorego, należy (...) zdecydować się na leczenie. Nieprawdą jest, że...

#dzieńdobryWP

Jak leczyć żylaki nóg? (WIDEO)

Jak leczyć żylaki nóg? (WIDEO) Odtwórz wideo

W jaki sposób pozbyć się mało estetycznych zmian na nogach? Lekarz medycyny estetycznej Iwona Radziejewska oraz flebolog Naser Dib opowiadają o najnowszych metodach leczenia żylaków.

Zabiegi

Skąd się bierze ból pooperacyjny? (WIDEO)

Skąd się bierze ból pooperacyjny? (WIDEO) Odtwórz wideo

operacyjnym. Najsilniej odczuwany ból występuje zwykle w pierwszych dniach po operacji. To powoduje spory dyskomfort, więc zalecane jest zastosowanie (...) w odpowiedzi na działanie bodźców uszkadzających (np. uraz, choroba czy stan...