Leczenie operacyjne padaczki

Większość osób z padaczką jest w stanie kontrolować chorobę za pomocą leków. Jednak u 30% chorych nie jest to możliwe. W niektórych przypadkach może pomóc operacja przeprowadzona na mózgu. Wykonanie zabiegu może podnieść komfort życia pacjenta. Dwa główne rodzaje operacji wykonywanych w związku z padaczką to operacja usuwająca fragment mózgu odpowiedzialny za napady oraz operacja przerywająca połączenia neuronalne, po której biegną impulsy napadowe rozprzestrzenione w mózgu. Operacja jest rozważana tylko wtedy, gdy część mózgu odpowiedzialna za napady, zwana ogniskiem padaczki, może być zlokalizowana i jej usuniecie nie zagraża podstawowym funkcjom życiowym. Potrzebne są do tego liczne badania i testy.

1. Rodzaje leczenia padaczki

Padaczkę można leczyć operacyjnie, wykorzystując jedną z następujących procedur:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

  • Resekcja płatów. Największa część mózgu, kresomózgowie, składa się z czterech części zwanych płatami – czołowej, ciemieniowej, płata potylicznego i skroniowego. Padaczka skroniowa, w których ognisko padaczki znajduje się w płacie skroniowym, jest najbardziej popularnym rodzajem padaczki u młodzieży i dorosłych. W czasie resekcji usuwany jest fragment tkanki, który odpowiada za napady. Najczęściej usuwa się fragmenty z przedniej środkowej części płata.
  • Lesionektomia. Ta operacja skupia się na usunięciu wyizolowanej zmiany patologicznej (np. guz lub zniekształcone naczynie krwionośne), która jest odpowiedzialna za napady padaczkowe.
  • Przecięcie włókien ciała modzelowatego. Ciało modzelowate to zespół włókien nerwowych łączących dwie połówki mózgu. Przecięcie włókien to operacja, w której całość lub część tej struktury jest przecinana, co powoduje brak komunikacji między półkulami i zapobiega rozprzestrzenianiu się napadów z jednej strony mózgu do drugiej. Procedura ta przeznaczona jest dla pacjentów z ekstremalnymi formami padaczki, u których intensywne napady mogą powodować gwałtowne upadki i poważne uszkodzenia ciała.
  • Funkcjonalna hemisferektomia. Jest to rodzaj hemisferektomi, zabiegu, który polega na resekcji jednej półkuli mózgu. Funkcjonalna hemisferektomia to oddzielenie jednej półkuli od drugiej i usuniecie małej części mózgu. Operacja ta jest przeprowadzana u dzieci poniżej 13 roku życia, u których jedna półkula nie pracuje prawidłowo.
  • Wielokrotne przecięcia kory mózgu. Stosuje się je wtedy, gdy padaczka ma swoje źródło w miejscach, których nie można usunąć. Chirurg wykonuje serię nacięć, które przerywają bieg impulsów napadowych, ale nie uszkadzają mózgu.

2. Wskazania do leczenia operacyjnego padaczki i efekty zabiegu

Operacja zalecana jest osobom, u których padaczka jest nasilona i/lub nie można kontrolować napadów za pomocą leków, a także gdy środki farmakologiczne powodują liczne skutki uboczne i wpływają na jakość życia pacjenta. Osoby z poważnymi problemami medycznymi, np. chorujące na raka, nie są kwalifikowane do operacji.

Efektywność leczenia padaczki zależy od jej rodzaju. Niektóre osoby nie mają po niej żadnych napadów, u innych udało się je częściowo wyeliminować. U jeszcze innych jedna operacja może nie przynieść żadnych efektów i zalecana jest druga. Większość pacjentów musi brać leki przeciwnapadowe przez rok lub więcej po operacji.

Ryzyko związane z takimi operacjami obejmuje infekcje, krwawienie, reakcję alergiczną na znieczulenie, możliwość spowodowania problemów neurologicznych, niepowodzenie leczenia.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.