Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Leczenie operacyjne padaczki

Avatar placeholder
14.07.2021 16:44
Leczenie operacyjne padaczki
Leczenie operacyjne padaczki

Większość osób z padaczką jest w stanie kontrolować chorobę za pomocą leków. Jednak u 30% chorych nie jest to możliwe. W niektórych przypadkach może pomóc operacja przeprowadzona na mózgu. Wykonanie zabiegu może podnieść komfort życia pacjenta. Dwa główne rodzaje operacji wykonywanych w związku z padaczką to operacja usuwająca fragment mózgu odpowiedzialny za napady oraz operacja przerywająca połączenia neuronalne, po której biegną impulsy napadowe rozprzestrzenione w mózgu. Operacja jest rozważana tylko wtedy, gdy część mózgu odpowiedzialna za napady, zwana ogniskiem padaczki, może być zlokalizowana i jej usuniecie nie zagraża podstawowym funkcjom życiowym. Potrzebne są do tego liczne badania i testy.

spis treści

1. Rodzaje leczenia padaczki

Padaczkę można leczyć operacyjnie, wykorzystując jedną z następujących procedur:

  • Resekcja płatów. Największa część mózgu, kresomózgowie, składa się z czterech części zwanych płatami – czołowej, ciemieniowej, płata potylicznego i skroniowego. Padaczka skroniowa, w których ognisko padaczki znajduje się w płacie skroniowym, jest najbardziej popularnym rodzajem padaczki u młodzieży i dorosłych. W czasie resekcji usuwany jest fragment tkanki, który odpowiada za napady. Najczęściej usuwa się fragmenty z przedniej środkowej części płata.
  • Lesionektomia. Ta operacja skupia się na usunięciu wyizolowanej zmiany patologicznej (np. guz lub zniekształcone naczynie krwionośne), która jest odpowiedzialna za napady padaczkowe.
  • Przecięcie włókien ciała modzelowatego. Ciało modzelowate to zespół włókien nerwowych łączących dwie połówki mózgu. Przecięcie włókien to operacja, w której całość lub część tej struktury jest przecinana, co powoduje brak komunikacji między półkulami i zapobiega rozprzestrzenianiu się napadów z jednej strony mózgu do drugiej. Procedura ta przeznaczona jest dla pacjentów z ekstremalnymi formami padaczki, u których intensywne napady mogą powodować gwałtowne upadki i poważne uszkodzenia ciała.
  • Funkcjonalna hemisferektomia. Jest to rodzaj hemisferektomi, zabiegu, który polega na resekcji jednej półkuli mózgu. Funkcjonalna hemisferektomia to oddzielenie jednej półkuli od drugiej i usuniecie małej części mózgu. Operacja ta jest przeprowadzana u dzieci poniżej 13 roku życia, u których jedna półkula nie pracuje prawidłowo.
  • Wielokrotne przecięcia kory mózgu. Stosuje się je wtedy, gdy padaczka ma swoje źródło w miejscach, których nie można usunąć. Chirurg wykonuje serię nacięć, które przerywają bieg impulsów napadowych, ale nie uszkadzają mózgu.

2. Wskazania do leczenia operacyjnego padaczki i efekty zabiegu

Operacja zalecana jest osobom, u których padaczka jest nasilona i/lub nie można kontrolować napadów za pomocą leków, a także gdy środki farmakologiczne powodują liczne skutki uboczne i wpływają na jakość życia pacjenta. Osoby z poważnymi problemami medycznymi, np. chorujące na raka, nie są kwalifikowane do operacji.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Efektywność leczenia padaczki zależy od jej rodzaju. Niektóre osoby nie mają po niej żadnych napadów, u innych udało się je częściowo wyeliminować. U jeszcze innych jedna operacja może nie przynieść żadnych efektów i zalecana jest druga. Większość pacjentów musi brać leki przeciwnapadowe przez rok lub więcej po operacji.

Ryzyko związane z takimi operacjami obejmuje infekcje, krwawienie, reakcję alergiczną na znieczulenie, możliwość spowodowania problemów neurologicznych, niepowodzenie leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze