Trwa ładowanie...

Padaczka u dzieci – co to jest, objawy, zagrożenia

Avatar placeholder
07.04.2021 16:48
Padaczka u dzieci – co to jest, objawy, zagrożenia
Padaczka u dzieci – co to jest, objawy, zagrożenia

Padaczka u dzieci to choroba neurologiczna. Istnieje takie przeświadczenie, iż objawy padaczki to nic innego, jak nagłe drgawki i utrata świadomości. Mało ludzi jednak wie, że to tylko jeden rodzaj tej choroby. Co więcej, może być tak, że wystąpi padaczka u dzieci.

spis treści

1. Padaczka u dzieci – co to jest

Najczęściej występującym rodzajem padaczki u dzieci i dorosłych jest tak zwana padaczka uogólniona. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ wprowadza całe ciało w drganie, może ono mieć różne natężenie, a przy tym wyłącza choremu świadomość. Warto jednak wiedzieć, iż są jeszcze inne rodzaje padaczki u dzieci, przy których nie muszą występować uraty świadomości czy drgawki.

Padaczka u dzieci to rodzaj zaburzenia neurologicznego.
Padaczka u dzieci to rodzaj zaburzenia neurologicznego.

2. Padaczka u dzieci – objawy

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Zacznijmy od padaczki u dzieci, która najczęściej się pojawia także u dorosłych. Napady uogólnione można podzielić na dwa etapy. W pierwszym – tonicznym – chory traci przytomność. Dzieje się to szybko, bo maksymalnie trzydzieści sekund. Fakt ten powoduje, iż padaczka u dzieci staje się bardzo niebezpieczna, ponieważ chory wówczas upada, niektórzy nawet w pewnym momencie krzyczą. Kolejnym objawem padaczki u dzieci i dorosłych jest skurcz mięśni, który sprawia odgięcie ciała do tyłu. Tyczy się to także mięsni twarzy, wówczas powstaje szczękościsk. Padaczka u dzieci i dorosłych powoduje również ruch oczu, tak, że widać tylko białka. Ten, kto ma napad padaczki przestaje oddychać, czego skutkiem są zmiany widoczne na skórze. Zwłaszcza jej siny kolor może stanowić źródło zmartwienia. Po tych wszystkich objawach padaczki u dzieci i dorosłych, chory przechodzi w jej drugi etap - kloniczny. Objawia się on drgawkami, które mogą trwać nawet trzy minuty.

Potem chory wraca do siebie – zaczyna znów oddychać. Skutkami padaczki u dzieci i dorosłych są: piana na ustach, bezwolne oddanie moczu czy też stolca, kilkugodzinny sen lub pobudzenie połączone z agresją. Co więcej, ten, kto miał napad padaczkowy, traci pamięć i nie pamięta wydarzeń związanych z atakiem.

Padaczki częściowe atakują tylko część mózgu, co oznacza, że jej objawy również dotyczą tylko pewnych części ciała. W tej odsłonie choroby jednostka nie zawsze traci świadomość, a jedynie doznaje skurczów, drętwienia czy mrowienia na przykład w obrębie ust.

Są i takie rodzaje padaczek u dzieci, które występują tylko u nich. Jest to na przykład zespół Lennox-Gastaut. Ta padaczka u dzieci powoduje utratę kontroli nad mięśniami. Skutkuje upadkiem lub skurczem pewnych grup mięśni. Ten rodzaj padaczki u dzieci jest odporny na leczenie i zapadają na nią maluchy między trzecim a piątym rokiem życia. Innym rodzajem padaczki u dzieci jest zespół Rolanda, które ma dość łagodne objawy, bowiem napady są lekkie i trwają krótko. Na ten rodzaj padaczki u dzieci zapadają te między siódmym a dziesiątym rokiem życia.

3. Padaczka u dzieci – zagrożenia

Trzeba wiedzieć, iż w dzisiejszych czasach zbyt często diagnozuje się padaczkę u dzieci, myląc ją z innymi chorobami. Takie objawy, jak: chwilowy bezdech (także nocny), refluks żołądokowo-przełykowy, napady lękowe, koszmary, majaczenie podczas gorączki, bóle migrenowe, mdlenie, tiki, czy napady psychogenne nie muszą oznaczać padaczki u dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Padaczka w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze