Trwa ładowanie...

Tłuszcze wspomagają leczenie epilepsji

Chociaż leki przeciwpadaczkowe są uważane za podstawowy środek leczenia epilepsji, niektóre osoby nie odpowiadają na ten typ terapii. Jednak wyniki nowych badań mogą rozwiązać ten problem. Naukowcy znaleźli kwas tłuszczowy, będący częścią diety ketogenicznej, który może być stosowany w leczeniu tej choroby.

Okazuje się, że kwas dekanowy skutecznie zapobiega atakom u osób z epilepsją. Profesor Robin Williams z Centrum Nauk Biomedycznych na Uniwersytecie w Londynie i jego współpracownicy opublikowali doniesienia w magazynie „Brain”.

Dieta ketogeniczna zawiera produkty, które mają dużą zawartość tłuszczów, średnią białek i niską węglowodanów. Zmienia ona sposób spalania energii w organizmie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Normalnie do produkowania energii wykorzystywane są węglowodany, ale jeśli zredukujemy podaż cukrów, a zwiększymy tłuszczów, to spowodujemy, że organizm będzie korzystał z tych drugich jako głównego źródła paliwa. Zmiana źródła energii powoduje, że organizm wytwarza ketony – rozpuszczalne w wodzie cząsteczki produkowane przez wątrobę, które, jak wcześniej sugerowali naukowcy, mają wpływ na kontrolę występowania ataków u osób z epilepsją.

Jednakże, w najnowszych badaniach profesor Williams i jego towarzysze zidentyfikowali kwas tłuszczowy, który tworzy część średniołańcuchowych trójglicerydów (ang. MCT – medium-chain triglyceride) diety ketogenicznej, zwany kwasem dekanowym. Ma on tak silne właściwości przeciwepileptyczne, że uważany jest za bardziej efektywny niż obecne metody leczenia padaczki.

W diecie MCT większa część tłuszczu pochodzi z tłuszczów MCT. Produkują one ketony łatwiej niż długołańcuchowe trójglicerydy (ang. LCT – long-chain triglycerides). Dzięki temu możliwe jest mniejsze spożycie tłuszczów, co oznacza, że można uwzględniać w jadłospisie więcej węglowodanów i białek.

Naukowcy twierdzą, że kwas dekanowy, będący częścią diety ketogenowej MCT, blokuje napady wśród ludzi z epilepsją w szerszym stopniu niż leki obecnie stosowane do leczenia tej choroby. Ponadto ten kwas prawdopodobnie wywołuje mniej efektów ubocznych.

Około 50 milionów ludzi na całej ziemi ma epilepsję. Jak donoszą naukowcy, jedna trzecia chorych nie odpowiada na obecnie stosowane leki. – To odkrycie pozwoli nam wytworzyć ulepszone substancje, które prawdopodobnie wspomogą leczenie epilepsji. Zaoferuje to nowy sposób podejścia do leczenia tej choroby u dzieci i dorosłych – wyjaśnia współautor badań, profesor Matthew Walker z Uniwersytetu w Londynie.

Ponadto naukowcy twierdzą, że ich odkrycie kwestionuje popularną teorię, że to ketony wytwarzane w diecie ketogenicznej mają wpływ na efekty przeciwpadaczkowe.

Odkrycie, że mechanizm terapeutyczny jest osiągany przez tłuszcz, aniżeli przez generację ketonów, może umożliwić nam stworzenie ulepszonych diet i sugeruje zmianę nazwy na dietę MCT – mówi profesor Williams.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie operacyjne padaczki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza