Hemisferektomia

Hemisferektomia jest metodą operacyjnego leczenia epilepsji. Zabieg ten polega na usunięciu jednej półkuli mózgu lub oddzieleniu jego części. Przyczyną epilepsji oraz związanych z nią napadów padaczkowych są zaburzenia czynności mózgu. Nieregularna aktywność elektryczna rozprzestrzenia się z jednego ośrodka na cały mózg. Dzięki odłączeniu tego ośrodka od innych obszarów mózgu możliwe jest zmniejszenie częstotliwości i intensywności napadów padaczkowych. Wskazaniem do hemisferektomii jest sytuacja, gdy u pacjenta występuje więcej obszarów odpowiedzialnych za napady.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wskazania do hemisferektomii i rodzaje zabiegu

Za pomocą hemisferektomii leczy się przypadki padaczki, których nie udaje się kontrolować za pomocą farmakoterapii. Hemisferektomia jest dobrym rozwiązaniem, gdy ośrodki nieregularnej aktywności elektrycznej zlokalizowane są w jednej półkuli. Usunięcie półkuli mózgu jest zwykle skutecznym sposobem leczenia padaczki. Usuwana półkula jest zazwyczaj na tyle uszkodzona przez ciągłe napady padaczkowe, że druga półkula przejmuje jej funkcje. Co więcej, w mózgu jest wiele „zbytecznych układów”, dzięki którym zdrowe regiony mózgu mogą przejąć funkcję uszkodzonych. W przypadku dzieci wskazaniem do hemisferektomii są poważne uszkodzenia w wyniku epilepsji, w tym całkowity lub częściowy paraliż oraz utrata czucia po stronie ciała przeciwnej do chorej półkuli.

Hemisferektomia może być anatomiczna lub funkcyjna. W pierwszym przypadku chora półkula jest wycinana, natomiast w drugim pozostawiana jest część tkanki, jednak zostaje ona odłączona od pozostałych ośrodków mózgu, co oznacza, że nie może już funkcjonować. Bez względu na rodzaj hemisferektomii, operacja mózgu wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Głowa pacjenta jest golona, po czym usuwa się fragment czaszki, aby zrobić dostęp do chorej części mózgu. Po usunięciu uszkodzonego fragmentu, tkanka jest zaszywana, a fragment czaszki i wycięta skóra wracają na miejsce.

Przygotowanie do hemisferektomii i możliwe powikłania

Przed przystąpieniem do operacji na mózgu, pacjent musi przejść badania, które pozwolą ustalić dokładną lokalizację ośrodków zaburzonej czynności mózgu. Do badań tych należą:

Możliwe powikłania hemisferektomii to:

W miarę rozwoju technik operacyjnych śmiertelność podczas hemisferektomii znacznie zmalała. Obecnie wynosi ona ok. 2%. Wyniki leczenia hemisferektomią są zadowalające, u większości pacjentów drgawki ustąpiły całkowicie lub prawie całkowicie i nie ma konieczności kontynuowania leczenia farmakologicznego. Także dzięki temu zabiegowi znacznie poprawia się jakość ich życia. Dane dotyczące sprawności pacjentów po zabiegu są także zadowalające. W większości przypadków hemisferektomia wykonywana jest u dzieci. Wiążę się to z szybkim powrotem do sprawności zarówno fizycznej jak i intelektualnej, ze względu na to, że w trakcie zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia niższych struktur a ponadto mózg dziecięcy jest bardzo plastyczny i w szybkim czasie wytwarza nowe połączenia neuronalne.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
  • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
  • Prusiński A. (red.), Neurologia w praktyce klinicznej - zasady diagnostyki i postępowania, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-71-8

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hemisferektomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Hemisferektomia
Zabiegi

Leczenie operacyjne padaczki

uszkodzenia ciała. Funkcjonalna hemisferektomia. Jest to rodzaj hemisferektomi, zabiegu, który polega na resekcji jednej półkuli mózgu. Funkcjonalna (...) hemisferektomia to oddzielenie jednej półkuli od drugiej i usuniecie...