Trwa ładowanie...

Poród łożyska - na czym polega, etapy porodu łożyska

 Paula Komendarczuk
04.01.2023 15:14
Poród łożyska to ostatni etap porodu.
Poród łożyska to ostatni etap porodu. (adobestock)

Poród łożyska to trzeci i jednocześnie ostatni etap procesu rodzenia dziecka. Odbywa się on zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia. Zwykle faza ta następuje samoistnie, choć niekiedy wymaga zaangażowania personelu medycznego. Jak wygląda poród łożyska?

spis treści

1. Co to jest łożysko?

Łożysko to narząd płodowy, który w trakcie porodu ma około 3 cm grubości, 20 cm średnicy i waży około 1 kilograma. Ma owalny kształt i czerwono-brunatne zabarwienie.

Łożysko łączy się z pępowiną i pokryte jest wieloma naczynia krwionośnymi. W ciąży przy jego udziale oraz za sprawą dyfuzji i osmozy do krwi płodu przenikają składniki odżywcze oraz tlen, niezbędny do życia.

2. Na czym polega poród łożyska?

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Poród łożyska to trzecia i zarazem ostatnia faza porodu. Łożysko powstaje około 20. tygodnia ciąży, by dostarczać rozwijającemu się dziecku tlenu i substancji odżywczych.

Poród łożyska trwa zwykle 20-30 minut i nie wymaga specjalnego wysiłku. U wielu kobiet narząd samoistnie wydostaje się na zewnątrz drogami rodnymi, niekiedy potrzebne jest lekkie parcie.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy pomimo upływu czasu nie następuje poród łożyska lub zostaje wydalony jedynie jego fragment. Wówczas konieczne jest ręczne wydobycie łożyska przez personel medyczny.

3. Etapy porodu łożyska

Łożysko po urodzeniu dziecka przestaje być potrzebne, a dalsza obecność tego narządu w jamie macicy mogłaby stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia matki.

Trzecia faza porodu polega na urodzeniu popłodu, czyli błon płodowych, łożyska i pępowiny. Po narodzinach dziecka położna zaciska pępowinę w dwóch miejscach i przecina ją pośrodku.

Wówczas personel medyczny czeka, czy nastąpi samoistne odklejenie się narządu płodowego i jego usunięcie drogami rodnymi. Jeżeli czynność ta nie następuje zwykle pacjentce podaje się okscytocynę, która utrzymuje czynność skurczową macicy.

Od kobiety wymaga się zwykle wykonania kilku parć. Niekiedy dodatkowo położna naciska na podbrzusze, by przyspieszyć tę ostatnią fazę porodu.

Na urodzenie popłodu pozytywnie wpływa również przystawienie noworodka do piersi, ponieważ wówczas produkowana jest naturalna oksytocyna.

Łożysko po opuszczeniu ciała kobiety jest dokładnie oglądane przez personel medyczny. Musi być ono kompletne, ponieważ kawałki zostawione w macicy mogłyby doprowadzić do groźnej infekcji lub krwotoku.

Poród niekompletnego łożyska wymaga przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania, polegającego na mechanicznym oczyszczeniu macicy przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Po porodzie całkowicie naturalne jest krwawienie z dróg rodnych, które może utrzymywać się nawet do sześciu tygodni. Jest to znak, że rana po odklejeniu się łożyska goi się prawidłowo.

3.1. Poród łożyska w przypadku cesarskiego cięcia

Poród łożyska po cesarce może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to poczekanie na samoistny poród narządu, przy delikatnym pociąganiu za pępowinę.

Jednak w celu szybszego zakończeniu zabiegu, w wielu placówkach medycznych praktykuje się ręczne wyjęcie łożyska przez położną lub lekarza.

4. Co się dzieje z łożyskiem po porodzie?

Postępowanie z łożyskiem jest zależne od kultury i kraju. W Polsce narząd ten jest transportowany do spalarni odpadów medycznych.

Niektóre kobiety decydują się na tzw. poród lotosowy, wówczas nie przecina się pępowiny, a łożysko pozostawiane jest z noworodkiem, dopóki organ samoistnie nie uschnie.

W niektórych miejscach na świecie łożysko jest zakopywane w ziemi, a po roku dokładnie w tym miejscu sadzone jest drzewo lub kwiaty. Istnieją również praktyki spożywania tego narządu w postaci gulaszu lub wypijania z dodatkiem warzyw i owoców.

Zwolennicy twierdzą, że zjedzenie własnego łożyska jest niezwykle korzystne w profilaktyce depresji poporodowej. W Chinach narząd ten suszy się i mieli, by następnie dodawać go do potraw lub łykać w postaci tabletek.

Zobacz też:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze