EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg

EEG (elektroencefalografia) jest badaniem czynności bioelektrycznej mózgu człowieka i polega na jej rejestracji i analizowaniu prądów czynnościowych mózgu przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy według określonego schematu. Elektroencefalografia​ jest użyteczne w diagnozowaniu wielu chorób ośrodkowego układu nerwowego, a zwłaszcza padaczki.

EEG elektroencefalografia - wskazania

EEG elektroencefalografia ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu EEG pozwala umiejscowić proces chorobowy. Badanie elektroencefalograficzne ma istotne znaczenie u pacjentów z padaczką, w diagnostyce chorych nieprzytomnych, w encefalopatiach metabolicznych, w zapaleniu mózgu oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. Badanie EEG jest również stosowane u pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu. Elektroencefalografia​ ma także zastosowanie w diagnostyce zaburzeń snu oraz monitorowaniu czynności mózgu podczas operacji. Nowe metody obrazowe obniżyły jednak rangę tego badania w diagnostyce wielu procesów patologicznych.

EEG elektroencefalografia - przygotowanie

EEG elektroencefalografia wymaga przygotowania. Przed elektroencefalografią nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed EEG nie wolno pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę, a na badanie EEG należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed elektroencefalografią powinno się umyć włosy, a pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie funkcje naszego organizmu. Niektóre codzienne czynności...

EEG elektroencefalografia - przebieg

EEG elektroencefalografia jest dość mocno skomplikowanym badaniem. Elektroencefalogram, czyli graficzny zapis badania EEG składa się z rozmaitych elementów, które odpowiadają pewnym zjawiskom bioelektrycznym w mózgu. Rejestruje się dwa rodzaje zapisu - tak zwany zapis spoczynkowy (badany siedzi lub leży nieruchomo z zamkniętymi oczami) oraz zapis po zastosowaniu różnych metod aktywujących (hiperwentylacji, fotostymulacji, rzadziej snu fizjologicznego i rozmaitych środków farmakologicznych).

Zapis elektroencefalografii składa się z tak zwanych fal i rytmów o różnych częstotliwościach i amplitudzie. Wyróżniamy fale i rytmy alfa, beta, theta, delta, fale ostre i różne złożone elementy, jak zespoły iglicowe lub wieloiglicowe. Prawidłowe EEG dorosłego człowieka w spoczynku i przy zamkniętych oczach składa się z rytmu alfa (głównie w okolicach potylicznych i ciemieniowych mózgu) oraz rytmu beta (przednie okolice mózgu). Po otwarciu oczu rytm zanika (jest to tak zwana reakcja zatrzymania) i pojawia się ponownie po ich zamknięciu. Ponadto u 15-20 proc. ludzi zdrowych występują w zapisie fale theta, a także spłaszczenie zapisu (mała ilość rytmu alfa i jego niska amplituda). Nieprawidłowy zapis EEG może wykazywać zniekształcenia rytmu, jego zniknięcie, znaczną asymetrię zapisu lub pojawianie się fal patologicznych (theta, delta, iglice i inne elementy złożone).

Elektroencefalografia jest wykonywana na stojąco i siedząco. Na głowie umieszczane są 24 elektrody, zgodnie z międzynarodową konwencją. Skóra głowy w miejscach zamocowania elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego elektroencefalografię za pomocą alkoholu i eteru. Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie elektroencefalografii pacjent powinien być zrelaksowany i pozostać w bezruchu. Podczas badania EEG należy wykonywać: próbę otwierania i zamykania oczu, 3 - 4 minutową hiperwentylację oraz fotostymulację. Całe badanie EEG trwa około 20 minut. Wyniki elektroencefalografii podawane są w formie opisu z dołączonym wykresem.

Magdalena Pikul, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7
  • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
  • Bassetti C., Daetwyler C., Mumenthaler M. Diagnostyka różnicowa w neurologii, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-7609-036-8

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły EEG elektroencefalografia - wskazania, przygotowanie, przebieg
Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO)

Ablacja - jak przygotować się do zabiegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

zaburzeń rytmu serca. Bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak ablacja, wymagają wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Przygotowanie do ablacji (...) . O przygotowaniu do zabiegu ablacji decyduje...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Wskazania do ablacji (WIDEO)

Wskazania do ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

Wskazania do ablacji Zabieg ablacji polega na kontrolowanym zniszczeniu arytmogennego ogniska w mięśniu serca, które przyczynia się do zaburzeń rytmu

USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

USG -zdjęcie

USG -zdjęcie

USG jest metodą łatwo dostępną, nieinwazyjną i wiąże się z niewielkimi kosztami.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.