Ręczne wydobycie łożyska

Ręczne wydobycie łożyska to zabieg polegający na usunięciu z macicy zatrzymanego po porodzie łożyska. Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu. Przeprowadza się go poprzez wsunięcie dłoni przez pochwę do jamy macicy i ręcznym oddzieleniu łożyska od ściany macicy. Jeśli łożysko nie odchodzi łatwo, możemy mieć do czynienia z łożyskiem przyrośniętym.

Wskazania do zabiegu i przebieg ręcznego wydobycia łożyska

Ręczne wydobycie łożyska wykonuje się po porodzie o normalnym przebiegu w przypadku wystąpienia jednego z dwóch scenariuszy.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

  1. Nagłe pojawienie się krwotoku bez towarzyszącego mu urodzenia łożyska. Oznacza to, że nastąpiło częściowe odłączenie łożyska, jednak jego część nadal przylega do ściany macicy.
  2. Krwotok po urodzeniu niepełnego łożyska – po dokładniejszym przyjrzeniu się łożysku stwierdza się, że brakuje jego fragmentów, które ciągle pozostają w macicy.

Obie te sytuacje są rezultatem zaburzenia prawidłowych skurczów macicy, które umożliwiają włókienkom mięśni macicy zamknięcie naczyń krwionośnych i kontrolowanie krwawienia. Usunięcie pozostających w macicy tkanek łożyska umożliwia jej prawidłowe skurcze i zatrzymanie krwawienia.

Podczas ręcznego wydobycia łożyska położnik jedną ręką przytrzymuje dno macicy przez ścianę jamy brzusznej. Następnie drugą dłoń układa w stożek i wsuwa ją do macicy przez pochwę, uprzednio delikatnie rozszerzając szyjkę macicy. Po tym lekarz stara się odnaleźć pępowinę i krawędź łożyska oraz delikatnie wsuwa palce między łożysko, a ścianę macicy rozwarstwiając je. Gdy całe łożysko jest odklejone, usuwa się je przez pochwę. Niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy w usuniętym łożysku nie brakuje żadnych fragmentów tkanek. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne zbadanie macicy pod kątem pozostawionych skrzeplin, fragmentów tkanek i błon.
Ręczne wydobycie łożyska zapobiega poważnym komplikacjom poporodowym. Poprawne i szybkie przeprowadzenie zabiegu pozwala zatamować krwotok. Jeśli mimo wydobycia łożyska pacjentka wciąż mocno krwawi, należy wykonać masaż macicy poprzez ścianę jamy brzusznej, który stymuluje jej skurcze.

Poród łożyska w trakcie cięcia cesarskiego

W przypadku cięcia cesarskiego istnieją dwie metody, które umożliwiają poród łożyska po porodzie. Pierwsza to samoistny poród łożyska, druga to ręczne wydobycie łożyska.

W badaniach prowadzonych na całym świecie nie wykazano słuszności ręcznego wydobycia łożyska nad jego samoistnym porodem. U pacjentek zawsze stosowana była oksytocyna. Ręczne wydobycie łożyska w przypadku cięcia cesarskiego nie zmniejsza krwawienia i ilości utraconej krwi oraz nie przyspiesza całej procedury ciecia cesarskiego, w związku z tym ryzyko rozwoju zakażenia wewnątrzmacicznego jest porównywalne z oczekiwaniem na samoistny poród łożyska.
Ręczne wydobywanie łożyska jest zabiegiem wykonywanym w patologii trzeciego okresu porodu, w przypadku przedłużającego się jego trwania a także w sytuacji zagrożenia krwotokiem poporodowym, jest zabiegiem w niektórych sytuacjach ratującym życie kobiety.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Kaleta M. (red.), Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, Urban & Partner, Wrocław 2011, ISBN 978-83-7609-254-6
  • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ręczne wydobycie łożyska
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ręczne wydobycie łożyska
Zdrowie w ciąży

Przedwczesne odklejenie łożyska

Przedwczesne odklejenie łożyska

poprzez skurcze macicy. - Ręczne wydobycie łożyska - Pępowina - budowa, funkcje, krew pępowinowa - Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie (...) Przedwczesne odklejenie się łożyska...

Zabiegi

Ręczne odprowadzenie wynicowanej macicy

postępować w przypadku wynicowania macicy? Ręczne odprowadzenie wynicowanej macicy jest jedną z metod postępowania. Oprócz tego sposobu wykonywana (...) jest metoda hydrostatyczna, tamponada macicy lub leczenie chirurgiczne. Ręczne...

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Trójwymiarowe USG (WIDEO)

Trójwymiarowe USG (WIDEO) Odtwórz wideo

jego narządów wewnętrznych. Umożliwia ocenę wielkości i kształtu elementów ciała płodu, łożyska i ilości wód płodowych. Ostatnio wykonywane

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płód w 6 tygodniu ciąży

Płód w 6 tygodniu ciąży

Dziecko w 6 tygodniu ciąży ma kompletny układ nerwowy, dynamicznie rozwija się wątroba Rozpoczyna się rozwój łożyska, które wkrótce przejmie funkcję hormonów

Zabiegi

Poród kleszczowy

w stronę ujścia. Zwykle do wydobycia dziecka na zewnątrz wystarczają dwie-trzy trakcje, czyli zabieg trwa tyle, co dwa-trzy skurcze parte. To wielka zaleta (...) kleszczy - są wręcz nieocenione, gdy liczy się każda minuta. Kleszczy...