Ręczne wydobycie łożyska
Ręczne wydobycie łożyska to zabieg polegający na usunięciu z macicy zatrzymanego po porodzie łożyska. Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu. Przeprowadza się go poprzez wsunięcie dłoni przez pochwę do jamy macicy i ręcznym oddzieleniu łożyska od ściany macicy. Jeśli łożysko nie odchodzi łatwo, możemy mieć do czynienia z łożyskiem przyrośniętym.
1. Wskazania do zabiegu i przebieg ręcznego wydobycia łożyska
Ręczne wydobycie łożyska wykonuje się po porodzie o normalnym przebiegu w przypadku wystąpienia jednego z dwóch scenariuszy.
- Nagłe pojawienie się krwotoku bez towarzyszącego mu urodzenia łożyska. Oznacza to, że nastąpiło częściowe odłączenie łożyska, jednak jego część nadal przylega do ściany macicy.
- Krwotok po urodzeniu niepełnego łożyska – po dokładniejszym przyjrzeniu się łożysku stwierdza się, że brakuje jego fragmentów, które ciągle pozostają w macicy.
Obie te sytuacje są rezultatem zaburzenia prawidłowych skurczów macicy, które umożliwiają włókienkom mięśni macicy zamknięcie naczyń krwionośnych i kontrolowanie krwawienia. Usunięcie pozostających w macicy tkanek łożyska umożliwia jej prawidłowe skurcze i zatrzymanie krwawienia.
Podczas ręcznego wydobycia łożyska położnik jedną ręką przytrzymuje dno macicy przez ścianę jamy brzusznej. Następnie drugą dłoń układa w stożek i wsuwa ją do macicy przez pochwę, uprzednio delikatnie rozszerzając szyjkę macicy. Po tym lekarz stara się odnaleźć pępowinę i krawędź łożyska oraz delikatnie wsuwa palce między łożysko, a ścianę macicy rozwarstwiając je. Gdy całe łożysko jest odklejone, usuwa się je przez pochwę. Niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy w usuniętym łożysku nie brakuje żadnych fragmentów tkanek. Najlepszym rozwiązaniem jest ponowne zbadanie macicy pod kątem pozostawionych skrzeplin, fragmentów tkanek i błon.
Ręczne wydobycie łożyska zapobiega poważnym komplikacjom poporodowym. Poprawne i szybkie przeprowadzenie zabiegu pozwala zatamować krwotok. Jeśli mimo wydobycia łożyska pacjentka wciąż mocno krwawi, należy wykonać masaż macicy poprzez ścianę jamy brzusznej, który stymuluje jej skurcze.
2. Poród łożyska w trakcie cięcia cesarskiego
W przypadku cięcia cesarskiego istnieją dwie metody, które umożliwiają poród łożyska po porodzie. Pierwsza to samoistny poród łożyska, druga to ręczne wydobycie łożyska.
W badaniach prowadzonych na całym świecie nie wykazano słuszności ręcznego wydobycia łożyska nad jego samoistnym porodem. U pacjentek zawsze stosowana była oksytocyna. Ręczne wydobycie łożyska w przypadku cięcia cesarskiego nie zmniejsza krwawienia i ilości utraconej krwi oraz nie przyspiesza całej procedury ciecia cesarskiego, w związku z tym ryzyko rozwoju zakażenia wewnątrzmacicznego jest porównywalne z oczekiwaniem na samoistny poród łożyska.
Ręczne wydobywanie łożyska jest zabiegiem wykonywanym w patologii trzeciego okresu porodu, w przypadku przedłużającego się jego trwania a także w sytuacji zagrożenia krwotokiem poporodowym, jest zabiegiem w niektórych sytuacjach ratującym życie kobiety.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.