Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Zespół Aspergera (ang. Asperger's Syndrome, AS) to całościowe zaburzenie rozwojowe, które należy do spektrum autyzmu. Specjaliści określają zespół Aspergera jako łagodniejsze przypadki autyzmu wczesnodziecięcego. Osoby z zespołem Aspergera, podobnie jak osoby z autyzmem, mają tendencję do wycofywania się z kontaktów społecznych, ale cierpią bardziej, bo zależy im na przyjaźniach. W odróżnieniu od typowego autyzmu chorujący na syndrom Aspergera nie wykazują opóźnień w rozwoju mowy i rozwijają się prawidłowo pod względem poznawczym, co umożliwia logiczną komunikację i kontakt z ludźmi. Jakie są przyczyny zespołu Aspergera (ZA) i jak się objawia ta choroba?

Zobacz film: "Zespół Aspergera"

Zespół Aspergera - przyczyny

Po raz pierwszy zespół Aspergera opisał w 1944 roku doktor Hans Asperger, od którego nazwiska pochodzi nazwa choroby. Zwrócił on uwagę, że niektóre dzieci na wczesnym etapie rozwoju mają dobrze rozwiniętą mowę i zdolności poznawcze, ale wykazują zaburzenia w rozwoju motorycznym i społecznym. Na zespół Aspergera statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki, podobnie jak w przypadku autyzmu wczesnodziecięcego. Do tej pory nie wiadomo, co leży u podstaw rozwoju syndromu Aspergera. Przyjmuje się, że za zaburzenia ze spektrum autyzmu odpowiadają nieprawidłowości neurologiczne i zaburzenia w rozwoju płodowym.

Wśród potencjalnych przyczyn zespołu Aspergera wymienia się:

 • czynniki genetyczne – uwarunkowane genami znajdującymi się na chromosomach 3, 4, 11 i genem EN2 na chromosomie 7,
 • wiek ojca powyżej 40. roku życia,
 • urazy okołoporodowe,
 • toksoplazmozę,
 • uszkodzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego),
 • dziecięce porażenie mózgowe,
 • poważne infekcje.

Warto pamiętać, że w odniesieniu do czynników genetycznych nie dziedziczy się samej choroby, co raczej podatność na rozwój zespołu Aspergera i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Zespół Aspergera - objawy

Osoby z zespołem Aspergera mają dużo lepiej rozwinięte zdolności poznawcze oraz język niż osoby autystyczne. Ich potencjał intelektualny ułatwia terapię i radzenie sobie z codziennymi obowiązkami. Na zespół Aspergera składają się problemy z akceptacją zmian, ograniczona elastyczność myślenia, obsesyjne zainteresowania, ale nie ma zaburzeń rozwoju mowy. Osoby z zespołem Aspergera wykazują lepszą adaptację społeczną niż osoby autystyczne. Objawy chorobowe zespołu Aspergera są mniej nasilone niż w autyzmie wczesnodziecięcym. W życiu dorosłym osoby z zespołem Aspergera mogą uchodzić za odmieńców, dziwaków i ekscentryków. Do objawów zespołu Aspergera zalicza się:

 • zaburzenia relacji społecznych, niechęć do współpracy w grupie,
 • zaburzenia języka – mowa sztywna, pedantyczna, niezdolność rozumienia znaczeń przenośnych i ukrytych, dosłowne odczytywanie komunikatów, nietypowa prozodia i intonacja głosu,
 • wąskie i specyficzne, ograniczone do jednej dziedziny wiedzy, zainteresowania,
 • powtarzalne i rutynowe zachowania,
 • problemy z komunikacją niewerbalną – unikanie kontaktu wzrokowego, skąpa mimika i gestykulacja, dystans fizyczny, unikanie bliskości,
 • brak empatii, nieumiejętność odczytywania mowy ciała innych ludzi,
 • czasami, choć nie zawsze, niezdarność ruchową, dyspraksję i zaburzenia manualne.
Zaburzenia rozwoju mowy u dzieci - galeria

Wolniejszy rozwój mowy u dziecka to problem nie tylko dla niego, ale i dla rodziców. Maluchy, które nie są w stanie komunikować swoich potrzeb i emocji,...

Cechą charakterystyczną dla zespołu Aspergera są zachowania obsesyjne. Osoby z zespołem Aspergera potrafią interesować się tylko jedną dziedziną wiedzy, np. matematyką, astronomią czy geografią. Równie dobrze w sposób obsesyjny zapamiętują rozkłady pociągów – wykazują umiejętność mechanicznego zapamiętywania. Zainteresowania osób z zespołem Aspergera mogą przybrać formę kolekcjonowania albo układania rzeczy w określonym porządku.

Osoby z zespołem Aspergera uwielbiają stałość otoczenia, nie lubią zmian. Prowadzą uporządkowane życie, według ustalonych schematów, są mało elastyczni. Osoby z zespołem Aspergera (ZA) mają trudności w prowadzeniu rozmowy opartej na wymianie poglądów, ponieważ przejawiają tendencję do powracania do tych tematów, które je interesują. Nie rozumieją żartów albo śmieją się w nieodpowiednim momencie.

Język osoby z zespołem Aspergera jest zbyt pedantyczny, pozbawiony idiomów i potocznej mowy. Mowa osoby z zespołem Aspergera może być przekoloryzowana albo zbyt intelektualna, jakby cytowali podręczniki. Mogą stosować kalki słowne, a w dzieciństwie wykazywać problemy z odróżnianiem zaimków osobowych (ja, ty, ona, oni, my). Osoby z zespołem Aspergera odczytują komunikaty dosłownie, mogą nie rozumieć znaczeń przenośnych, jak „pokarm dla duszy” czy „nabić kogoś w butelkę”. Obserwuje się u nich zaburzenia integracji sensorycznej – reagują nieadekwatnie do bodźców w otoczeniu.

Zespół Aspergera - autyzm

Zespół Aspergera występuje dużo częściej niż klasyczny autyzm – na każdy przypadek autyzmu przypada kilka przypadków zespołu Aspergera. Wpływ czynników genetycznych wydaje się dużo wyraźniejszy niż w przypadku klasycznego autyzmu. Świadczą o tym badania, które udowadniają, że rodzice dziecka z zespołem Aspergera, najczęściej ojciec, sami wykazują cechy autystyczne. U rodziny dzieci z syndromem Aspergera znacznie częściej stwierdza się takie cechy, jak intensywne i izolowane zainteresowania, zachowania kompulsywne i rutynowe oraz problemy w kontaktach społecznych. Inne badania wskazują spory odsetek jedno- i dwubiegunowych depresji wśród krewnych dzieci z zespołem Aspergera.

Wśród specjalistów i badaczy nadal trwa debata, czy zespół Aspergera jest typem autyzmu, czy odrębną jednostką chorobową. Potocznie zespołem Aspergera określa się wszystkie łagodne postacie zaburzeń autystycznych. Precyzja diagnostyczna jest o tyle istotna, że zespół Aspergera bardzo trudno zdiagnozować. Granice zespołu Aspergera są nieostre – bardzo łatwo pomylić go z autyzmem atypowym, autyzmem wysokofunkcjonującym, zaburzeniami semantyczno-pragmatycznymi czy upośledzeniem zdolności niewerbalnego uczenia się. Diagnoza różnicowa jest o tyle ważna, że zespół Aspergera może uprawdopodabniać rozwój innych zaburzeń, np. depresji. Chociaż syndrom Aspergera jest chorobą nieuleczalną, to jednak wczesna terapia umożliwia chorym całkiem sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Redakcja abcZdrowie.pl, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Bryńska A., Jagielska G., Komender J., Autyzm i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3812-5.
 • Firth U., Autyzm i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3093-5.
 • Gałkowski T., Kossewska J., (red.), Autyzm wyzwaniem naszych czasów, Wyd. Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków 2004, ISBN 83-7271-062-7.
 • Luepker I., Reichenberg-Ullmann J., Ullmann R., Zespół Aspergera i autyzm – skuteczne leczenie bez psychotropów, Wydawnictwo Lekarskie Similimum, Nowy Sącz 2010, ISBN 978-83-928687-1-2.
 • Olechnowicz H., Wokół autyzmu. Fakty, skojarzenia, refleksje, WSiP, Warszawa 2004, ISBN 83-02-08923-0.
 • Pisula E., Autyzm u dzieci. Diagnostyka, klasyfikacja, etiologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, ISBN 83-01-13063-6.
 • Randall P., Autyzm. Jak pomóc rodzinie?, GWP, Gdańsk 2002, ISBN 83-87957-54-2.

Neurologia

Komentarze (55)
~Maciej
~Maciej 2 tygodnie temu

Mam syna u którego stwierdzono zespół Aspergera, nie przeraziłem się zbytnio, przecież Einstein również go posiadał. Uratowała nas terapeutka, stosując podczas zajęć kamizelkę obciążeniową. Rewelacja ! Zagłębiając się w ten temat, okazało się, że istnieją też kołdry obciążeniowe produkowane przez przemiłych młodych ludzi z senso-rex.com, które jednym słowem uspokoiły naszego Synka, o nas już nie wspominając.

Odpowiedz
~monika
~monika 3 miesiące temu

@~kolo: życzę ci powodzenia i mimo aspergera znalezienia drugiej połówki. Tacy ludzie mają rodziny, żyją w miare normalnie. Może poszukaj kogoś przez intrrnet, ja tak znalazłam swojego męża a ogólnie byłam bardzo zamknięta w sobie i niepewna siebie. Może ktoś z podobnymi problemami? Internet daje naprawde dużo możliwości :) poeodzenia

Odpowiedz
~neuronietypowa NNT
~neuronietypowa NNT 4 miesiące temu

każdy człowiek z zespołem aspergera jest inny. Dla ludzi którzy chcą zobaczyć cztery wersje Zespołu aspergera polecam obejrzenie na netflix film dokumentalny "Aspergers are us" czterech bohaterów każdy inny. Wersja w artykule jest wersją książkową. Pozdrawiam i polecam netflix przez miesiąc jest darmowy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm
Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Objawy zespołu Aspergera - dzieci, nastolatki, dorośli

funkcjonujące z autyzmem (autyzm wysokofunkcjonalny) to właściwie ta sama grupa. Objawy zespołu Aspergera - nastolatki Większość objawów zespołu (...) życiu. Objawy...

Autyzm

Czym jest zespół Aspergera? (WIDEO)

Czym jest zespół Aspergera? (WIDEO) Odtwórz wideo

dzieci z autyzmem jest upośledzona umysłowo, a zespół Aspergera diagnozuje się zwykle u dzieci, które znajdują się co najmniej w normie intelektualnej (...) , nawet jeśli funkcjonują bardzo dobrze, a...

Rodzaje autyzmu

Autyzm atypowy

Autyzm atypowy

objawach i ich nasileniu: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera, upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się (NLD - Nonverbal (...) , może postawić tylko doświadczony...

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Leczenie zespołu Aspergera

miejscu lub wydarzenie towarzyskie, oraz wybieraniu wyuczonej strategii, by zwycięsko wyjść z wyzwania. Leki na zespół Aspergera Nie istnieją leki (...) poziom cukru we krwi i cholesterolu. Z powodu braku stuprocentowo...

Zaburzenia rozwoju

Całościowe zaburzenia rozwojowe

wczesnodziecięcy i inne zaburzenia ze spektrum autyzmu, np. zespół Aspergera. Jak objawia się każda z tych chorób? Ogólna charakterystyka CZR Mówiąc (...) się później (po trzecim roku życia), wówczas...

Objawy autyzmu

Czy to autyzm?

Czy to autyzm?

czy FAS (alkoholowym zespołem płodowym). Niektórzy badacze oddzielają też autyzm od zespołu Aspergera, którego objawy są z reguły słabo nasilone i mało (...) widoczne - nie jest zaburzony lub tylko...

Objawy autyzmu

Cechy autyzmu

i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3093-5, Bryńska A., Jagielska G., Komender J., Autyzm i zespół Aspergera (...) Spektrum autyzmu...

Neurologia

Autyzm

obejmującym szerokie spektrum autystyczne - autyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera itp. Czym charakteryzują się zaburzenia (...) Autyzm jest zaburzeniem...

Autyzm

Autyzm u dorosłych

i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3093-5., Pisula E., Autyzmprzyczyny, symptomy, terapia, Harmonia, Gdańsk (...) ., Bryńska A., Jagielska...

Przyczyny autyzmu

Autyzm - przyczyny (WIDEO)

Autyzm - przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

doświadczenia, które działają na jego psychikę. Objawy autyzmu mogą więc ujawnić się w takich momentach u najmłodszych, posiadających słaby układ (...) Jest taka grupa dzieci, która jest bardziej podatna na rozwój autyzmu....