Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Zespół Aspergera (ang. Asperger's Syndrome, AS) to całościowe zaburzenie rozwojowe, które należy do spektrum autyzmu. Specjaliści określają zespół Aspergera jako łagodniejsze przypadki autyzmu wczesnodziecięcego. Osoby z zespołem Aspergera, podobnie jak osoby z autyzmem, mają tendencję do wycofywania się z kontaktów społecznych, ale cierpią bardziej, bo zależy im na przyjaźniach. W odróżnieniu od typowego autyzmu chorujący na syndrom Aspergera nie wykazują opóźnień w rozwoju mowy i rozwijają się prawidłowo pod względem poznawczym, co umożliwia logiczną komunikację i kontakt z ludźmi. Jakie są przyczyny zespołu Aspergera (ZA) i jak się objawia ta choroba?

Polecane wideo:

Zespół Aspergera - przyczyny

Po raz pierwszy zespół Aspergera opisał w 1944 roku doktor Hans Asperger, od którego nazwiska pochodzi nazwa choroby. Zwrócił on uwagę, że niektóre dzieci na wczesnym etapie rozwoju mają dobrze rozwiniętą mowę i zdolności poznawcze, ale wykazują zaburzenia w rozwoju motorycznym i społecznym. Na zespół Aspergera statystycznie częściej chorują chłopcy niż dziewczynki, podobnie jak w przypadku autyzmu wczesnodziecięcego. Do tej pory nie wiadomo, co leży u podstaw rozwoju syndromu Aspergera. Przyjmuje się, że za zaburzenia ze spektrum autyzmu odpowiadają nieprawidłowości neurologiczne i zaburzenia w rozwoju płodowym.

Wśród potencjalnych przyczyn zespołu Aspergera wymienia się:

 • czynniki genetyczne – uwarunkowane genami znajdującymi się na chromosomach 3, 4, 11 i genem EN2 na chromosomie 7,
 • wiek ojca powyżej 40. roku życia,
 • urazy okołoporodowe,
 • toksoplazmozę,
 • uszkodzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego),
 • dziecięce porażenie mózgowe,
 • poważne infekcje.

Warto pamiętać, że w odniesieniu do czynników genetycznych nie dziedziczy się samej choroby, co raczej podatność na rozwój zespołu Aspergera i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Zespół Aspergera - objawy

Osoby z zespołem Aspergera mają dużo lepiej rozwinięte zdolności poznawcze oraz język niż osoby autystyczne. Ich potencjał intelektualny ułatwia terapię i radzenie sobie z codziennymi obowiązkami. Na zespół Aspergera składają się problemy z akceptacją zmian, ograniczona elastyczność myślenia, obsesyjne zainteresowania, ale nie ma zaburzeń rozwoju mowy. Osoby z zespołem Aspergera wykazują lepszą adaptację społeczną niż osoby autystyczne. Objawy chorobowe zespołu Aspergera są mniej nasilone niż w autyzmie wczesnodziecięcym. W życiu dorosłym osoby z zespołem Aspergera mogą uchodzić za odmieńców, dziwaków i ekscentryków. Do objawów zespołu Aspergera zalicza się:

 • zaburzenia relacji społecznych, niechęć do współpracy w grupie,
 • zaburzenia języka – mowa sztywna, pedantyczna, niezdolność rozumienia znaczeń przenośnych i ukrytych, dosłowne odczytywanie komunikatów, nietypowa prozodia i intonacja głosu,
 • wąskie i specyficzne, ograniczone do jednej dziedziny wiedzy, zainteresowania,
 • powtarzalne i rutynowe zachowania,
 • problemy z komunikacją niewerbalną – unikanie kontaktu wzrokowego, skąpa mimika i gestykulacja, dystans fizyczny, unikanie bliskości,
 • brak empatii, nieumiejętność odczytywania mowy ciała innych ludzi,
 • czasami, choć nie zawsze, niezdarność ruchową, dyspraksję i zaburzenia manualne.
Zaburzenia rozwoju mowy u dzieci - galeria

Wolniejszy rozwój mowy u dziecka to problem nie tylko dla niego, ale i dla rodziców. Maluchy, które nie są w stanie komunikować swoich potrzeb i emocji,...

Cechą charakterystyczną dla zespołu Aspergera są zachowania obsesyjne. Osoby z zespołem Aspergera potrafią interesować się tylko jedną dziedziną wiedzy, np. matematyką, astronomią czy geografią. Równie dobrze w sposób obsesyjny zapamiętują rozkłady pociągów – wykazują umiejętność mechanicznego zapamiętywania. Zainteresowania osób z zespołem Aspergera mogą przybrać formę kolekcjonowania albo układania rzeczy w określonym porządku.

Osoby z zespołem Aspergera uwielbiają stałość otoczenia, nie lubią zmian. Prowadzą uporządkowane życie, według ustalonych schematów, są mało elastyczni. Osoby z zespołem Aspergera (ZA) mają trudności w prowadzeniu rozmowy opartej na wymianie poglądów, ponieważ przejawiają tendencję do powracania do tych tematów, które je interesują. Nie rozumieją żartów albo śmieją się w nieodpowiednim momencie.

Język osoby z zespołem Aspergera jest zbyt pedantyczny, pozbawiony idiomów i potocznej mowy. Mowa osoby z zespołem Aspergera może być przekoloryzowana albo zbyt intelektualna, jakby cytowali podręczniki. Mogą stosować kalki słowne, a w dzieciństwie wykazywać problemy z odróżnianiem zaimków osobowych (ja, ty, ona, oni, my). Osoby z zespołem Aspergera odczytują komunikaty dosłownie, mogą nie rozumieć znaczeń przenośnych, jak „pokarm dla duszy” czy „nabić kogoś w butelkę”. Obserwuje się u nich zaburzenia integracji sensorycznej – reagują nieadekwatnie do bodźców w otoczeniu.

Zespół Aspergera - autyzm

Zespół Aspergera występuje dużo częściej niż klasyczny autyzm – na każdy przypadek autyzmu przypada kilka przypadków zespołu Aspergera. Wpływ czynników genetycznych wydaje się dużo wyraźniejszy niż w przypadku klasycznego autyzmu. Świadczą o tym badania, które udowadniają, że rodzice dziecka z zespołem Aspergera, najczęściej ojciec, sami wykazują cechy autystyczne. U rodziny dzieci z syndromem Aspergera znacznie częściej stwierdza się takie cechy, jak intensywne i izolowane zainteresowania, zachowania kompulsywne i rutynowe oraz problemy w kontaktach społecznych. Inne badania wskazują spory odsetek jedno- i dwubiegunowych depresji wśród krewnych dzieci z zespołem Aspergera.

Wśród specjalistów i badaczy nadal trwa debata, czy zespół Aspergera jest typem autyzmu, czy odrębną jednostką chorobową. Potocznie zespołem Aspergera określa się wszystkie łagodne postacie zaburzeń autystycznych. Precyzja diagnostyczna jest o tyle istotna, że zespół Aspergera bardzo trudno zdiagnozować. Granice zespołu Aspergera są nieostre – bardzo łatwo pomylić go z autyzmem atypowym, autyzmem wysokofunkcjonującym, zaburzeniami semantyczno-pragmatycznymi czy upośledzeniem zdolności niewerbalnego uczenia się. Diagnoza różnicowa jest o tyle ważna, że zespół Aspergera może uprawdopodabniać rozwój innych zaburzeń, np. depresji. Chociaż syndrom Aspergera jest chorobą nieuleczalną, to jednak wczesna terapia umożliwia chorym całkiem sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Redakcja abcZdrowie.pl, 2 miesiące temu

Bibliografia

 • Bryńska A., Jagielska G., Komender J., Autyzm i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3812-5.
 • Firth U., Autyzm i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3093-5.
 • Gałkowski T., Kossewska J., (red.), Autyzm wyzwaniem naszych czasów, Wyd. Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków 2004, ISBN 83-7271-062-7.
 • Luepker I., Reichenberg-Ullmann J., Ullmann R., Zespół Aspergera i autyzm – skuteczne leczenie bez psychotropów, Wydawnictwo Lekarskie Similimum, Nowy Sącz 2010, ISBN 978-83-928687-1-2.
 • Olechnowicz H., Wokół autyzmu. Fakty, skojarzenia, refleksje, WSiP, Warszawa 2004, ISBN 83-02-08923-0.
 • Pisula E., Autyzm u dzieci. Diagnostyka, klasyfikacja, etiologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, ISBN 83-01-13063-6.
 • Randall P., Autyzm. Jak pomóc rodzinie?, GWP, Gdańsk 2002, ISBN 83-87957-54-2.

Neurologia

Komentarze (48)
~neuronietypowa NNT
~neuronietypowa NNT 3 dni temu

każdy człowiek z zespołem aspergera jest inny. Dla ludzi którzy chcą zobaczyć cztery wersje Zespołu aspergera polecam obejrzenie na netflix film dokumentalny "Aspergers are us" czterech bohaterów każdy inny. Wersja w artykule jest wersją książkową. Pozdrawiam i polecam netflix przez miesiąc jest darmowy.

Odpowiedz
~kolo
~kolo 4 tygodnie temu

@~kolo: Chciałem jeszcze dodać, że jest jeszcze inne wyjaśnienie tych dysfunkcji o których naukowo mówi się -zespół Aspergera. Po prostu w moim przypadku mam kwadraturę Saturna do Ascendentu. Jeżeli ktoś to zgłębił to wie , że objawy są podobne. Jest to tylko inne spojrzenie na te samą sprawę. Z innego punktu widzenia. Ciekawe co? Chciałem jeszcze dodać, że mam 57 lat i z wiekiem -gdzieś po czterdziestce to wszystkie te objawy raczej łagodnieją bądź zanikają. A poza tym nie ludzi doskonałych:)). PS Literówki to już nie ZA tylko wiek:)

Odpowiedz
~kolo
~kolo 4 tygodnie temu

Dzisiaj przeczytałem w różnych artykułach o ZA i wypisz wymaluj -ja. :))) Ale na serio - już wcześniej podejrzewałem u siebie pewne symptomy autyzmu jednak w bardzo łagodnym wydaniu. Nie wszystkie objawy ZA u mnie występują ale nieumiejętność kontaktów z innymi ludźmi jest tym głównym. Trochę to przykre bo przez to nie ożeniłem się i nie mam dzieci a gdy piszę te słowa to też siedzę sam ale samotność mi nie przeszkadza. Skończyłem studia i mam dobrą pracę chyba typową dla ZA - księgowość. Zajmuję się też rynkami finansowymi - wiadomo - jedyny biznes na świecie, który nie wymaga od osoby kontaktów z innymi. Sam musisz podejmować decyzje. W ogóle życie jest takie, że chciałoby się do kogoś wyciągnąć rękę ale jest się zbyt sztywnym zbyt zamkniętym w sobie, w swoim świecie. Kiedy ten swój świat chcemy do realnego świata to jest straszny zgrzyt na skutek nieumiejętności zrozumienia i dostosowania się do realu. W moim wypadku powodowało to aż do 40 roku życia myśli samobójcze, które na szczęście nie przekładały się na próby samobójcze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm
Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Objawy zespołu Aspergera - dzieci, nastolatki, dorośli

funkcjonujące z autyzmem (autyzm wysokofunkcjonalny) to właściwie ta sama grupa. Objawy zespołu Aspergera - nastolatki Większość objawów zespołu (...) życiu. Objawy...

Autyzm

Czym jest zespół Aspergera?

Czym jest zespół Aspergera? Odtwórz wideo

dzieci z autyzmem jest upośledzona umysłowo, a zespół Aspergera diagnozuje się zwykle u dzieci, które znajdują się co najmniej w normie intelektualnej (...) , nawet jeśli funkcjonują bardzo dobrze, a...

Rodzaje autyzmu

Autyzm atypowy

Autyzm atypowy

objawach i ich nasileniu: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera, upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się (NLD - Nonverbal (...) , może postawić tylko doświadczony...

Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, autyzm

Leczenie zespołu Aspergera

miejscu lub wydarzenie towarzyskie, oraz wybieraniu wyuczonej strategii, by zwycięsko wyjść z wyzwania. Leki na zespół Aspergera Nie istnieją leki (...) poziom cukru we krwi i cholesterolu. Z powodu braku stuprocentowo...

Zaburzenia rozwoju

Całościowe zaburzenia rozwojowe

wczesnodziecięcy i inne zaburzenia ze spektrum autyzmu, np. zespół Aspergera. Jak objawia się każda z tych chorób? Ogólna charakterystyka CZR Mówiąc (...) się później (po trzecim roku życia), wówczas...

Objawy autyzmu

Cechy autyzmu

i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3093-5, Bryńska A., Jagielska G., Komender J., Autyzm i zespół Aspergera (...) Spektrum autyzmu...

Objawy autyzmu

Czy to autyzm?

Czy to autyzm?

czy FAS (alkoholowym zespołem płodowym). Niektórzy badacze oddzielają też autyzm od zespołu Aspergera, którego objawy są z reguły słabo nasilone i mało (...) widoczne - nie jest zaburzony lub tylko...

Neurologia

Autyzm

obejmującym szerokie spektrum autystyczne - autyzm wczesnodziecięcy, autyzm atypowy, zespół Aspergera itp. Czym charakteryzują się zaburzenia (...) Autyzm jest zaburzeniem...

Autyzm

Autyzm u dorosłych

i zespół Aspergera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3093-5., Pisula E., Autyzmprzyczyny, symptomy, terapia, Harmonia, Gdańsk (...) ., Bryńska A., Jagielska...

Przyczyny autyzmu

Autyzm - przyczyny

Autyzm - przyczyny Odtwórz wideo

doświadczenia, które działają na jego psychikę. Objawy autyzmu mogą więc ujawnić się w takich momentach u najmłodszych, posiadających słaby układ (...) Jest taka grupa dzieci, która jest bardziej podatna na rozwój autyzmu....