Przejdź na WP

Skurcze mięśni - rodzaje, sposoby na bolesne kurcze, chromanie przestankowe

Skurcze mięśni to zmniejszenie długości lub zwiększenie ich napięcia. Są one wynikiem impulsów płynących z ośrodków nerwowych do włókien mięśniowych. Skurcze mięśni mogą być izometryczne, kiedy wzrastają napięcia mięśni, a nie zmieniają się ich długości, albo izotoniczne, w których mięśnie ulega skróceniu bez zmiany napięcia. Dzięki zsynchronizowanym skurczom różnych grup mięśni szkieletowych możliwe jest poruszanie się.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Na pewno każdy z nas poczuł kiedyś nagły, silny ból w łydce czy stopie, uczucie ciężkich nóg, mylnie nazywając go skurczem. Skurcze mięśni to ich prawidłowa, fizjologiczna czynność. Mimowolny, zbyt mocny skurcz mięśnia, często wywołujący ból, nazywany jest natomiast kurczem. Kurcze mięśni mogą dotyczyć zarówno mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych, jak i mięśni gładkich, które wchodzą w skład ścian narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych.

spis treści

1. Skurcze mięśni - rodzaje

Mogą występować różne rodzaje kurczów, a wśród nich:

Łagodne skurcze mięśni dotyczące jednocześnie wielu mięśni kończyn dolnych, często odczuwane jako np. ból całych łydek, mogą świadczyć o problemach z układem żylnym. Jeżeli dodatkowo pojawia się obrzęk stóp lub kostek, przyczyną mogą być np. żylaki.

Silny ból i sztywność mięśni, powszechnie nazywany jako skurcze mięśni, pojawiające się nagle podczas wysiłku mogą być objawem przetrenowania. Dotyczą zwłaszcza osób, które bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynają trening siłowy. Również długotrwałe siedzenie w niewygodnej pozycji, zwłaszcza na podwiniętych nogach, może wywołać bolesny skurcz mięśni. Przyczyną jest niewystarczająca ilość krwi dopływająca do mięśni, które na niedotlenienie reagują właśnie silnym skurczem.

Bolesne skurcze mięśni nóg pojawiające się nagle, często podczas snu, mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej w organizmie. Najczęściej świadczą o niedoborach pierwiastków takich jak potas i magnez, które są niezbędne mięśniom do prawidłowego funkcjonowania. Do takiego stanu może doprowadzić nieprawidłowa, niepełnowartościowa dieta, odchudzanie się, stosowanie środków moczopędnych i przeczyszczających, a także częste picie mocnej kawy, która wypłukuje potas i magnez z organizmu.

2. Skurcze mięśni - sposoby na bolesne kurcze

Kiedy wystąpią bolesne skurcze mięśni, bardzo łatwo możemy sobie z nimi poradzić. Najskuteczniejsze w łagodzeniu kurczów jest wykonanie masażu lub rozcieranie bolącego miejsca. Pomaga również ciepły prysznic. Innym skutecznym sposobem jest maksymalne naciągnięcie mięśnia, chociaż jest to znacznie utrudnione przez silny ból. Leki przeciwbólowe nie wpływają na złagodzenie dolegliwości. Jeśli takie bolesne skurcze mięśni często się powtarzają lub trwają dłuższy okres czasu, niekiedy stosuje się leki rozluźniające mięśnie lub łagodne środki uspokajające.

3. Skurcze mięśni a chromanie przestankowe

Jeżeli skurcze mięśni moją objawy towarzyszące w postaci bólu całych stóp, łydek, ud, a nawet bioder, a te przykre dolegliwości pojawiają się przy wysiłku fizycznym i mijają w spoczynku, to jest to tak zwane chromanie przestankowe, którego przyczyną najczęściej jest miażdżyca.

Według definicji, chromanie przestankowe to ból kończyny dolnej o natężeniu zmuszającym chorego do zatrzymania się, wywołany wysiłkiem fizycznym i ustępujący w spoczynku. Powodem tych dolegliwości jest niewystarczający dopływ krwi do kończyny w przypadku zwiększonego zapotrzebowania mięśni na tlen, jakie występuje podczas wysiłku. Niedostateczne ukrwienie jest związane ze zwężeniem lub całkowitym zatkaniem niektórych naczyń tętniczych w przebiegu miażdżycy. W spoczynku ból ustępuje, ponieważ wtedy zapotrzebowanie mięśni na tlen jest znacznie mniejsze i nawet znacznie zwężone tętnice doprowadzają wówczas odpowiednią ilość krwi. Dolegliwości bólowe najczęściej występują w obrębie łydki, rzadziej dotyczą stóp, ud, pośladków i bioder.

Chorzy z chromaniem przestankowym są zazwyczaj w podeszłym wieku, częściej są to mężczyźni i prawie zawsze można u nich stwierdzić obecność czynników ryzyka występowania miażdżycy, do których należą m. in. nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, a także współistniejące choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca.

4. Skurcze mięśni a leczenie chromania przestankowego

Odległość, jaką chory może pokonać zanim pojawi się ból (tzw. dystans chromania) świadczy o nasileniu choroby. Jeżeli jest krótsza niż 50 m, to znaczy, że zmiany w naczyniach są bardzo zaawansowane i w razie braku odpowiedniego leczenia choremu może zagrażać utrata kończyny. Aby do tego nie dopuścić, należy przestrzegać podstawowych zaleceń, takich jak:

W leczeniu farmakologicznym stosuje się preparaty zapobiegające nadmiernemu krzepnięciu krwi, rozszerzające naczynia, obniżające poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi oraz poprawiające przepływ krwi przez naczynia włosowate. Celem leczenia jest złagodzenie dolegliwości i wydłużenie dystansu, jaki chory może pokonać do wystąpienia bólu, a także zapobieganie wystąpieniu powikłań, takich jak bóle w spoczynku, bolesne skurcze mięśni, owrzodzenia i martwica. Prawidłowe leczenie farmakologiczne w połączeniu z prowadzeniem zdrowego stylu życia umożliwia choremu powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej oraz zapobiega skróceniu długości życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy