Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Rak jelita

Światłowstręt - przyczyny, objawy, metody

Większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów, telefonów, telewizorów. Pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach ze sztucznym światłem, a później wracamy do mieszkań, w których powietrze jest suche i zanieczyszczone. Często nie zdajemy sobie sprawy, że te czynniki wpływają na zdrowie naszych oczu. Światłowstręt jest jednym z objawów, który powinien nas zaniepokoić. Może on oznaczać jedną z wielu chorób narządu wzroku.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Światłowstręt - charakterystyka

Światłowstręt, inaczej fotofobia, może mieć różny stopień nasilenia i być spowodowany różnymi źródłami światła (np. światłem słonecznym, fluorescencyjnym czy żarowym).

Do objawów nadwrażliwości na światło należą:

  • dyskomfort, ból,
  • mrużenie lub zamykanie oczu,
  • pieczenie, kłucie, uczucie ciała obcego,
  • nadmierne łzawienie.

Światłowstręt nie jest samodzielną jednostką chorobową, ale objawem, który najczęściej sugeruje występowanie chorób oczu. Jeśli zaś utrzymuje się przewlekle i nie reaguje na leczenie okulistyczne, może wskazywać również na problemy z tarczycą czy schorzenia neurologiczne (np. zapalenie opon mózgowych). W takich przypadkach światłowstręt wymaga szerszej konsultacji i specjalistycznych badań lekarskich.

Najczęściej przyczyną światłowstrętu jest zespół suchego oka, zapalenie spojówek (bakteryjne, wirusowe lub alergiczne), choroby rogówki (erozja, owrzodzenie, ciała obce), zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego, zapalenie wnętrza gałki ocznej, bezsoczewkowość, oparzenia słoneczne oraz jaskra. Światłowstręt może być także spowodowany nieodpowiednią dietą i niedoborem witamin z grupy B, głównie witaminy B1. Objaw ten jest także bardzo często spotykany wśród osób cierpiących na migreny. Dolegliwości tej często towarzyszą mroczki. Takie symptomy nazywane są aurą i zwykle poprzedzają napad migreny.

Światłowstręt, dyskomfort, uczucie ciała obcego, nadmierne łzawienie mogą występować również u osób zdrowych, aktywnych zawodowo, niezależnie od ich wieku. W grupie ryzyka są zarówno ci, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, jak również osoby, które większość dnia siedzą przed komputerem, w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, klimatyzowanych lub u osób noszących soczewki kontaktowe. Ryzyko pojawienia się światłowstrętu wzrasta także wtedy, gdy jesteśmy zmuszeni do przebywania w pomieszczeniach wypełnionych dymem papierosowym.

2. Światłowstręt - jak poprawić komfort widzenia?

Po zauważeniu takich objawów światłowstrętu należy zastosować zasady higieny wzroku – przede wszystkim nosić okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV oraz ograniczyć ilość czasu spędzanego przed monitorem komputera i ekranem telewizora. Należy również pamiętać o przerwach – po każdej godzinie pracy przed komputerem powinniśmy zrobić sobie 5 minut przerwy bez patrzenia w monitor. Powinniśmy spędzać mniej czasu w pomieszczeniach z klimatyzacją, ogrzewaniem i dymem papierosowym. Jeśli to niemożliwe, należy chociaż wietrzyć je co 3-4 godziny. Poza tym kilka prostych zmian nawyków może pozytywnie wpłynąć na stan oczu – picie wody w większych ilościach, częste mruganie oraz dbałość o odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy.

Wszystkie te metody profilaktyki światłowstrętu są skuteczne, jednak wymagają systematyczności. Czasami natychmiastową ulgę odczujemy natomiast dzięki specjalnym preparatom do oczu, tzw. sztucznym łzom. Środki te nawilżają powierzchnię gałki ocznej, co zmniejsza tarcie powiek, likwiduje mikrourazy rogówki i spojówki oraz pozwala na mechaniczne usunięcie bakterii, wirusów i drobnych ciał obcych z worka spojówkowego.

Jeśli wymienione sposoby nie pomogły, a dyskomfort, ból, łzawienie i światłowstręt utrzymują się dłużej niż 2-3 dni, należy zgłosić się do okulisty. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie, wykluczy różne choroby oczu lub skieruje na konsultacje do innego specjalisty.

Dzięki narządowi wzroku odbieramy ok. 80% bodźców zewnętrznych. To właśnie możliwość widzenia pozwala nam zbudować obraz siebie i otaczającego nas świata, ocenić sytuacje i rozpoznać miejsca, w których aktualnie jesteśmy. Trudno przecenić rolę wzroku, dlatego należy szczególnie dbać o zdrowie oczu i przestrzegać zasad higieny, by cieszyć się dobrym widzeniem przez długi czas.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza