Trwa ładowanie...

Wady wzroku - kilka ważnych informacji

Oko człowieka jest bardzo ważnym układem optycznym. Wady w budowie oka powodują, że światło skupiane jest poza siatkówką, a my odbieramy obraz jako nieostry. Trzy najpowszechniejsze wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Zobacz film: "Skąd biorą sie wady wzroku?"

spis treści

1. Krótkowzroczność

Jest najpopularniejszą wadą wzroku. Polega na tym, że oś gałki ocznej jest nadmiernie wydłużona, dlatego obraz powstaje przed siatkówką. Osoby z krótkowzrocznością dobrze widzą z bliska, obraz przedmiotów znajdujących się w dali jest dla nich zamazany. Krótkowidz mruży oczy, aby zwiększyć głębię ostrości. Istnieje kilka rodzajów krótkowzroczności. Krótkowzroczność osiowa polega na tym, że oś gałki ocznej jest za długa. Ten typ rozwija się w okresie dojrzewania płciowego. Ta wada wzroku stabilizuje się między 15 a 30 rokiem życia. Kolejnym typem tej wady jest krótkowzroczność krzywiznowa, polegająca na tym, że krzywizna poszczególnych elementów układu optycznego, czyli oka, soczewki, rogówki, jest zbyt wypukła. Na skutek cukrzycy czy zaćmy powstaje krótkowzroczność refrakcyjna. W tym przypadku zbyt wysoki jest współczynnik załamania soczewki. Wada ta jest stopniowana: niska krótkowzroczność sięga do -3 dioptrii, średnia od -3 do -7 i wysoka, powyżej -7.

1.1. Objawy krótkowzroczności

Krótkowzroczność objawia się przede wszystkim przez zamglone widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali, a wyraźne widzenie rzeczy z bliska. Ponadto dochodzi do pogorszenia widzenia o zmierzchu i w nocy. Osoby z tą wadą cierpią na czołowe bóle głowy.

1.2. Leczenie krótkowzroczności

Wady tej nie można cofnąć. Krótkowzroczność koryguje się przez noszenie okularów, używanie soczewek kontaktowych i laserową operację. Dzięki tym sposobom można zatrzymać krótkowzroczność. Stosuje się soczewki rozpraszające, które oznacza się minusem, a moc wady podaje się w dioptriach.

2. Nadwzroczność

Wada ta nazywana jest również dalekowzrocznością lub starczowzrocznością (pojawia się wraz z wiekiem). Jest efektem zbyt krótkiej gałki ocznej lub za małej siły łamiącej światło, dlatego obraz powstaje za siatkówką.

2.1. Objawy nadwzroczności

Sygnały nadwzroczności zależą od wieku i wielkości wady wzroku. U młodych osób objawy pozornie nie występują. Dalekowidze bardzo dobrze widzą przedmioty z daleka, ale mają problemy z widzeniem z bliska. Często czują się zmęczeni, cierpią na bóle oczu i głowy.

2.2. Leczenie nadwzroczności

Leczenie polega na stosowaniu okularów bądź szkieł kontaktowych. Soczewki muszą być skupiające (plusy). Tę wadę można korygować laserową operacją.

3. Astygmatyzm

To wada, która często towarzyszy krótkowzroczności i nadwzroczności. Polega na zniekształceniu widzenia przez niesymetryczność rogówki. Astygmatyzm ma dwa rodzaje. Astygmatyzm regularny daje możliwość przypisania oku dwóch osi optycznych, dzięki temu wadę można skorygować przez noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi. Drugi rodzaj to astygmatyzm nieregularny, który występuje, gdy rogówka jest uszkodzona w sposób mechaniczny, np. wskutek wypadku. Osi optycznych w oku jest wiele, a wadę koryguje się żelami nakładanymi na rogówkę lub specjalnymi soczewkami kontaktowymi.

3.1. Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm pojawia się niezależnie od wieku. Osoby z tą wadą skarżą się na słaby wzrok związany z zamglonym widzeniem dalekich i bliskich przedmiotów. Niektórzy zauważają, że linie pionowe są bardziej wyraźne niż poziome, u innych jest odwrotnie. Astygmatycy mrużą oczy dla poprawy widzenia i cierpią na bóle głowy.

3.2. Leczenie astygmatyzmu

Dla skorygowania astygmatyzmu stosuje się soczewki cylindryczne. Niektóre rodzaje tej wady wady wymagają zastosowania soczewek kontaktowych lub specjalnych żeli okulistycznych, które wyrównują powierzchnię rogówki. Astygmatyzm źle leczony daje wrażenie np. garbów na schodach czy nierównej podłogi.

Następny artykuł: Inne choroby a oczy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.