Jak leczyć alergię?
Leki przeciwalergiczne można kupić bez recepty w każdej aptece. Alergicy sami mogą zdecydować, jak leczyć alergię – kroplami do oczu, zastrzykiem czy sprayem do nosa. Mogą też wybierać spośród środków o różnych właściwościach. Ten artykuł rozwieje wątpliwości co do tego, czym i jak leczyć alergie.
1. Jakie leki stosować w alergii?
Leki przeciwhistaminowe to leki w płynie, tabletkach lub sprayach do nosa. Histamina to związek chemiczny produkowany w nadmiarze przez organizm niektórych alergików podczas reakcji alergicznych. Po leki przeciwhistaminowe sięgamy więc przy alergicznym nieżycie nosa i pokrzywce.
W aptekach dostępne są leki przeciwhistaminowe I i II generacji. Nowsze, czyli leki II generacji, działają bardziej wybiórczo niż leki starsze. Wywołują też mniej efektów ubocznych. Możliwe niepożądane działanie tych leków obejmuje suchość w ustach, senność, problemy w wydalaniem moczu.
1.1. Leki o działaniu zwężającym naczynia krwionośne
Są one stosowane w postaci kropel, sprayu do nosa lub tabletek przeciwalergicznych. Dzięki właściwościom zwężającym naczynia krwionośne, ten rodzaj leków zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Możliwe działania niepożądane to: niepokój, problemy ze snem i przyspieszone bicie serca. Po zbyt krótkim stosowaniu może nastąpić nawrót alergicznego nieżytu w ostrzejszej formie.
1.2. Leki przeciwleukotrienowe
Leki przeciwleukotrienowe to grupa leków używana głównie do leczenia astmy oskrzelowej, ale także alergii związanych z oddychaniem. Zmniejszają one opuchliznę i skurcze w drogach oddechowych i umożliwiają normalne oddychanie.
1.3. Leki kortykosterydowe
Leki przeciwalergiczne z grupy kortykosterydów mają właściwości przeciwzapalne. Są dostępne różnych postaciach: kremach, sprayach do nosa, inhalatorach, tabletkach, płynach i zastrzykach. Kortykosterydy używa się przy astmie, ale także przy niektórych rodzajach alergii. Przyjmowanie ich bezpośrednio do nosa jest bezpieczne, należy jednak uważać przy długotrwałym doustnym stosowaniu – jest więcej związanych z tym działań niepożądanych!
2. Niefarmakologiczne metody leczenia alergii
Nie zapominajmy też o rozwiązaniach niefarmakologicznych. Zdrowy rozsądek podpowiada, jak leczyć alergie. Zwykłe płukanki do nosa mogą przynieść ulgę przy alergicznych nieżytach. Do płukania nosa używamy soli fizjologicznej, która bezpiecznie wypłucze drażniący nasz system immunologiczny alergen.
Nie ma jednej dobrej recepty, jak leczyć alergie we wszystkich przypadkach. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal nie jesteś pewny, jak leczyć alergię, na którą cierpisz, nie wahaj się przed pójściem do specjalisty. Najlepiej skonsultować się z alergologiem, który przeprowadzi dokładne badania i dobierze najskuteczniejszy lek.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.