Trwa ładowanie...

Przebieg konsultacji alergologicznej

Avatar placeholder
04.04.2019 12:59
Przebieg konsultacji alergologicznej
Przebieg konsultacji alergologicznej (123RF)

Konsultacja alergologiczna jest istotnym elementem w rozpoznawaniu chorób alergicznych i ustalaniu ich przyczyny. Podczas konsultacji alergologicznej lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z chorym. Przede wszystkim pyta o występujące dolegliwości, czas ich objawiania się, styl życia pacjenta i sposób odżywiania się. Ustalenie alergenu, wywołującego określone reakcje alergiczne, następuje w wyniku przeprowadzenia dalszych badań. Są to zwykle różnego rodzaju testy alergiczne – skórne, ekspozycyjne czy kontaktowe.

1. Konsultacja alergologiczna krok po kroku

  • Wywiad lekarski – dotyczy okoliczności ujawniania się alergii lub jej nasilania, miejsca pracy oraz odpoczynku, a także trybu życia. Duże znaczenie ma również występowanie reakcji alergicznych u członków rodziny. Wówczas alergia jest bowiem skłonnością dziedziczną.

  • Testy alergiczne – to kolejny etap konsultacji alergologicznej. Jeśli uczulenie zostało stwierdzone, trzeba jeszcze ustalić, jakie czynniki je wywołują. W tym celu wykonuje się testy alergiczne. Najczęściej przerowadza się testy alergiczne skórne, które polegają na celowym spowodowaniu kontaktu alergenu podejrzanego o wywoływanie objawów chorobowych ze skórą i dokonaniu interpretacji zmian skórnych (bąble, rumieńce, nacieki). Celem tych testów jest ustalenie właściwego alergenu przewidzianego do ewentualnego leczenia odczulającego. Czasem wykonuje się także testy alergiczne kontaktowe, inaczej zwane płatkowymi. Przeciwwskazaniem do wykonania testów kontaktowych jest zażywanie leków przeciwalergicznych, które należy odstawić na dwa tygodnie przed planowanym badaniem. Testy na alergię pokarmową to zazwyczaj testy prowokacyjne lub tzw. testy alergiczne z krwi. W celu zbadania, na jaki alergen uczulony jest pacjent, konieczne jest pobranie krwi. Badania alergenów z krwi można wykonywać pojedynczo lub w panelach. Pacjent do badania nie musi być na czczo. U dzieci istnieje możliwość zamrożenia surowicy krwi w banku przez okres sześciu miesięcy.

  • Badania serologiczne – następny etap konsultacji alergologicznej polega na oznaczeniu całkowitego stężenia przeciwciał IgE oraz swoistego stężenia przeciwciał IgE w surowicy krwi, którą pobiera się z żyły łokciowej. Celem badania jest sprawdzenie, czy w krwi pacjenta jest podwyższona ilość przeciwciał klasy IgE lub czy są wśród nich przeciwciała specyficzne dla danego alergenu. Badanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć wiadomości uzyskane w czasie wywiadu lekarskiego i ustalić wskazania, jak unikać danego alergenu lub czy warto podjąć odczulanie.

  • Odczulanie bądź unikanie alergenu – za dowód obecności alergii w organizmie uważą się uczulenie pacjenta na konkretne alergeny, które zostało potwierdzone w wywiadzie alergologicznym, a także w skórnych i serologicznych testach alergicznych. Testy prowokacyjne służą potwierdzeniu, że objawy chorobowe występujące u pacjenta w poszczególnych narządach są wynikiem działania określonych alergenów. Zaleca się, by badania w ramach konsultacji alergologicznej były wykonywane w okresie, gdy pacjent nie przyjmuje żadnych leków.

Osoby uczulone na zarodniki grzybów i pyłki roślin powinny poddawać się testom alergicznym między listopadem a lutym, gdy nie występuje pylenie. Konsultacja alergologiczna powinna zakończyć się ustaleniem, czy istnieje konieczność odczulania czy też można walczyć z alergią poprzez unikanie czynnika uczulającego.

Właściwie przeprowadzona konsultacja alergologiczna to szansa na całkowite wyleczenie alergii. Warto więc wybierać dobrych specjalistów, by uczulenie nie stało się zmorą, dręczącą nas przez całe życie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Test ALCAT
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze