Trwa ładowanie...

Granulocyty - rodzaje, normy, wynik morfologii krwi

Avatar placeholder
20.09.2021 08:55
Granulocyty to rodzaj leukocytów (krwinek białych).
Granulocyty to rodzaj leukocytów (krwinek białych). (AdobeStock)

Granulocyty to rodzaj krwinek białych, których poziom pomoże określić morfologia krwi. Morfologia krwi jest podstawowym i standardowym badaniem diagnostycznym. Polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów strukturalnych krwi. Pozwala określić stan zdrowia badanego, wykryć zapalenie, zatrucie i wiele innych procesów chorobowych w organizmie.

spis treści

1. Jak przygotować się do badania morfologii krwi?

Krew do badań pobierana jest zazwyczaj rano, przed posiłkiem (na czczo). Przebyte choroby, długotrwałe przyjmowanie sterydów i innych leków może wpływać na wynik badania, dlatego należy poinformować o tym pielęgniarkę i lekarza. Na 3-4 dni przed badaniem należy odstawić witaminy i minerały, w szczególności preparaty zawierające żelazo, a także unikać jakichkolwiek tabletek przeciwbólowych. Wydruk wyników badań zawiera normy, do których można się odnieść, pomimo tego należy skonsultować się z lekarzem, gdyż nie wolno opierać się jedynie na samodzielnej analizie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wynik morfologii krwi

Zobacz film: "Badania krwi - granulocyty"

Wynik morfologii krwi może być przedstawiony w różnej postaci, jednak niezależnie od zastosowanej metody diagnostycznej, na wydrukach widnieją te same symbole, a różnica może dotyczyć skrótów, w zależności od tego, czy pochodzą od nazw polskich, czy angielskich.

2.1. Granulocyty

Granulocyty to rodzaj leukocytów (krwinek białych), które w cytoplazmie zawierają liczne ziarnistości oraz posiadają podzielone na segmenty jądra komórkowe.

W zależności od pochłaniania określonych barwników wyróżnia się trzy rodzaje granulocytów:

  • eozynofile – granulocyty kwasochłonne;
  • neutrofile – granulocyty obojętnochłonne;
  • bazofile – granulocyty zasadochłonne.

Powyższe komórki różnią się od siebie pochłanianiem barwników o określonej kwasowości i zasadowości, a także funkcjonalnie, dlatego każdy rodzaj granulocytów pełni inną rolę w organizmie.

2.2. Granulocyty kwasochłonne

Eozynofile (eozynocyty), nazywane również krwinkami kwasochłonnymi, zawierają w cytoplazmie ziarnistości, które przy barwieniu eozyną zmieniają kolor na ceglastoczerwony. Należą do komórek układu immunologicznego, które odrywają zasadniczą rolę w zwalczaniu pasożytów oraz w reakcjach alergicznych. Eozynofile powstają w szpiku kostnym, później przemieszczają się do krwi i krążąc docierają do tkanek, gdzie się osiedlają. Podstawową funkcją tych krwinek jest niszczenie obcych białek, np. białek alergennych.

2.3. Norma EOS

Prawidłowa liczba eozynofili wynosi 35-350 w 1 mm kwadratowym (średnio 125), procentowo eozynofile stanowią 1-5% (śr. 3) liczby leukocytów.

Norma u kobiet to 0-0,45 x 109/l.

Norma u mężczyzn to 0-0,45 x 109/l.

Stwierdzenie eozynofilii we krwi pozwala przypuszczać, że zwiększona jest ich ogólna liczba w organizmie. Co może świadczyć o chorobie alergicznej, zakaźnej, hematologicznej, pasożytniczej, astmie oskrzelowej, a także katarze siennym, czy łuszczycy. Przyczyną obniżenia liczby granulocytów może być dur brzuszny, czerwonka, urazy, oparzenia, wysiłek fizyczny oraz działanie hormonów nadnerczy.

Rozwiąż nasze testy i sprawdź:

2.4. Co to są bazocyty (BASO)

Bazofile stanowią około 0,5% wszystkich krwinek białych, których cytoplazma zawiera liczne ziarnistości. Cytoplazma wypełniona jest grubymi, okrągłymi i zasadochłonnymi ziarenkami, barwiącymi się na ciemnofioletowo. Bazofile magazynują histaminę, którą wydzielają, kiedy zostaną pobudzone do reakcji (np. przy reakcji alergicznej). Produkują również interleukinę 4 (IL-4), która pobudza limfocyty B, oraz heparynę i serotoninę. Ich liczba zwiększa się w stanach alergicznych, przy przewlekłych białaczkach szpikowych, w przewlekłych stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodziejących zapaleniach jelit, niedoczynności tarczycy, chorobie Hodgkina. Wyniki poniżej normy mogą pojawić się w ostrych infekcjach, ostrej gorączce reumatycznej, nadczynności tarczycy, ostrym zapaleniu płuc i stresie.

Granulocyty zasadochłonne – (BASO) – norma

Norma u kobiet to 0-0,2 x 109/l.

Norma u mężczyzn to 0-0,2 x 109/l.

Rozwiąż nasze testy i sprawdź:

2.5. Co to są neutrocyty?

Neutrofile, inaczej granulocyty obojętnochłonne, to komórki układu odpornościowego, które pełnią zasadniczą rolę w odpowiedzi przeciwko bakteriom. Ich znaczenie wynika z faktu szybkiego reagowania na obce organizmowi substancje. Zwiększenie granulocytów obojętnochłonnych obserwuje się w zakażeniach miejscowych i ogólnych, chorobach nowotworowych, hematologicznych, po urazach, krwotokach, zawałach, w chorobach metabolicznych u palaczy oraz u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Spadek liczy neurocytów występuje w zakażeniach grzybiczych, wirusowych, bakteryjnych (gruźlica, dur), pierwotniakowych (np. malaria), w toksycznych uszkodzeniach szpiku oraz przy leczeniu cytostatykami.

Granulocyty obojętnochłonne (NEUT) - norma

Norma u kobiet to 1,8-7,7 x 109/l.

Norma u mężczyzn to 1,8-7,7 x 109/l.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze