Trwa ładowanie...

Testy wykrywające IgE-zależne

Alergia wymaga przejścia wielu etapów diagnostycznych. Jednym z nich są testy alergiczne. Pozwalają one uzyskać informację o tym, które alergeny są szkodliwe i w jakim stopniu. Dzięki temu alergia wziewna i alergia pokarmowa mogą być szybciej i efektywniej leczone. Pacjent zgłaszający się do lekarza, powinien jedynie uzbroić się w cierpliwość i współpracować z lekarzem.

spis treści

1. Testy punktowe

Testy punktowe wykonywane są na skórze. W celu przeprowadzenia badania wykorzystuje się alergeny wziewne i alergeny pokarmowe. Alergiczne testy punktowe polegają na lekkim nakłuciu skóry igłą, na której znajdują się alergeny. Jeżeli dany czynnik jest szkodliwy, wówczas na skórze pojawia się bąbel.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Testy punktowe są najbardziej dostępnymi testami alergicznymi. Wiarygodność tego testu jest różna. Alergia na pyłki roślin i jady owadów jest bardzo dobrze wykrywana. Jednak już alergia pokarmowa praktycznie niekoniecznie. Testy punktowe należy wykonać, gdy zachodzi taka potrzeba.

2. Alergiczne testy badające przeciwciała przeciwko alergenom

Testy badające ilość przeciwciał przeciwko alergenom znajdującym się we krwi są dużą pomocą w wykrywaniu skazy atopowej. Wyniki testów informują o potrzebie odczulania. Są też wskazówką w przypadku ustalania diety eliminacyjnej. Testy alergiczne tego typu są bardzo drogie. Dlatego też nie są ogólnodostępne.

Testy alergiczne badające ilość przeciwciał powinny być wykonywane w szczególnych przypadkach. Osoby kwalifikujące się do ich wykonania to na przykład ci, u których wystąpił niebezpieczny odczyn po kontakcie ze zwierzętami, po spożyciu pewnych pokarmów, po ukąszeniu pszczół, w przypadku rozległych zmian chorobotwórczych itd.

3. Testy punktowe natywne

Testy punktowe natywne są przeprowadzane inaczej niż te wcześniejsze. W ich przypadku, nożykiem nacina się surowy produkt (np. jabłko) lub zanurza się go w płynie, a następnie delikatnie robi się nim nacięcie na skórze. Jeżeli alergeny pokarmowe są groźne, w miejscu nacięcia, pojawia się bąbel. Wyniki odczytuje się tak, jak w przypadku testów punktowych. Testy punktowe natywne wymagają dużej ostrożności. Mogą być niebezpieczne dla życia.

4. Testy paskowe

Testy paskowe badają alergeny wziewne i alergeny pokarmowe we krwi. Są to testy alergiczne mniej dokładne niż testy punktowe. Nie mogą służyć jako wskazówka przy układaniu diety eliminacyjnej.

Testy wykrywające IgE-zależne pomagają ustalić, które alergeny (alergeny wziewne czy alergeny pokarmowe) wywołują większe szkody organizmowi. Są one pomocne przy ustalaniu diety eliminacyjnej. Dieta eliminacyjna pomaga osobom, u których alergia pokarmowa jest bardzo silna. Alergia wymaga też odczulania. Testy alergiczne to pierwszy krok leczenia alergii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Testy wykrywające nie-IgE-zależne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza